Choroby i zaburzenia

Depresja

Depresja

Czym jest depresja?

Prawie każdy w którymś momencie życia czuje się smutny lub przygnębiony. Depresja może być normalną reakcją na straty, życiowe zmagania lub niższą samoocenę.Kiedy uczucia intensywnego smutku (w tym uczucie bezradności, beznadziejności czy bezwartościowości) trwają wiele dni lub tygodni mogą uniemożliwić normalne funkcjonowanie. W takim przypadku to może być coś więcej niż zwykły smutek. Taki stan może okazać się depresją kliniczną – uleczalnym stanem medycznym.

Przyczyny depresji

Istnieje wiele przyczyn depresji. Jest ona złożoną chorobą, która może pojawić się w wyniku wielu różnych czynników, w tym czynników biologicznych, emocjonalnych i środowiskowych. W niektórych przypadkach depresja występuję z powodu utraty bliskiej osoby, dużej zmiany w życiu lub po zdiagnozowaniu poważnej choroby. Depresja może także dotknąć osoby, u których w rodzinie wystąpiła już tego typu choroba.

Objawy depresji

Według DSM-IV (klasyfikacja zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego) depresja występuje, gdy w tym samym czasie masz co najmniej pięć z poniższych objawów:

 • Złe samopoczucie przez większą część dnia, zwłaszcza o poranku
 • Częste zmęczenie lub utrata energii
 • Częste poczucie bezwartościowości lub winy
 • Zaburzenia koncentracji , niezdecydowanie
 • Regularna bezsenność lub nadmierna senność
 • Zmniejszone odczuwanie przyjemności w prawie wszystkich działaniach, niemal każdego dnia
 • Uporczywe myśli o śmierci lub samobójstwie (nie tylko w obawie przed śmiercią)
 • Poczucie niepokoju lub bycia opóźnianym
 • Znacząca utrata masy ciała lub wzrost masy ciała

Kluczowym objawem depresji jest zły nastrój lub utrata zainteresowania czynnościami, które wcześniej sprawiały przyjemność. W przypadku diagnozy depresji, objawy te powinny występować przez większość dnia, codziennie lub prawie codziennie przez co najmniej dwa tygodnie. Ponadto objawy depresyjne muszą powodować znaczne zaniepokojenie lub upośledzenie czynności . Nie może to być spowodowane bezpośrednim działaniem substancji, na przykład leków. Także nie może to być wynikiem niedoczynności tarczycy. Dodatkowo, objawy, które pojawiają się w ciągu dwóch miesięcy od utraty bliskiej osoby nie są uważane za depresję kliniczną.

U osób z chorobami depresyjnymi występują różne objawy. Jak ciężkie są, jak często i jak długo trwają zależy od osoby i jego lub jej choroby. Oto typowe objawy osób, które doświadczyły już depresji:

 • trudności z koncentracją, zapamiętywaniem szczegółów i podejmowaniem decyzji;
 • zmęczenie i spadek energii;
 • poczucie winy, bezwartościowości i / lub bezradności;
 • pesymizm;
 • bezsenność, wczesne przebudzenia lub nadmierne spanie;
 • drażliwość, niepokój;
 • utrata przyjemności w życiu;
 • przejadanie lub utrata apetytu;
 • uporczywe bóle, bóle głowy, skurcze i problemy trawienne, które nie ustępują nawet po leczeniu;
 • trwałe przygnębienie, lęk lub ” puste ” uczucia;
 • myśli samobójcze lub próby samobójcze.

Chociaż są to typowe objawy depresji , mogą one występować również w różnych zestawieniach. Na przykład osoba może doświadczyć depresji wraz z manią lub hipomanią – stanami czasami nazywanymi depresją maniakalną lub zaburzeniem dwubiegunowym .Objawy mogą być również okresowe jak w przypadku sezonowego zaburzenia afektywnego.

Istnieje wiele różnych typów depresji, w tym:

 • ciężka depresja
 • depresja przewlekła (dystymia)
 • depresja dwubiegunowa
 • depresja sezonowa (sezonowe zaburzenia afektywne)
 • depresja psychotyczna
 • depresja poporodowa
 • depresja wywołane substancją zaburzającą nastrój

Diagnoza

Rozpoznanie depresji zaczyna się od badania lekarskiego wykonywanego przez pracownika służby zdrowia. Chociaż nie istnieją badania laboratoryjne mające diagnozować depresję, lekarze mogą używać różnych testów szukając choroby fizycznej jako przyczyny objawów. Jeśli fizyczne przyczyną depresji są wykluczone, Twój lekarz prawdopodobnie skieruje Cię do psychiatry lub psychologa do oceny.

Rozpoznanie opiera się na intensywności i czasie trwania objawów – w tym problemów spowodowanych działaniem objawów.

Leczenie depresji

Najczęściej leczenie depresji zawiera kombinację przeciwdepresyjnego leku, w tym selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), inhibitora zwrotnego wychwytu seratoniny i noradrenaliny (SNRI) oraz trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych (TLPD) i psychoterapii (tzw. „terapia” lub „doradztwo” ).

Zdarza się, że atypowe leki przeciwpsychotyczne mogą być stosowane w połączeniu z lekami przeciwdepresyjnymi, gdy leki przeciwdepresyjne same w sobie nie są w pełni skuteczne w leczeniu depresji.

Leczenie elektrowstrząsami, zwane także ECT, może być stosowane, gdy osoba z ciężką depresją nie reaguje na inne formy terapii.

Perspektywy dla przygnębionych ludzi, którzy szukają leczenia są bardzo obiecujące. Dzięki współpracy z wykwalifikowanym i doświadczonym psychologiem możesz odzyskać kontrolę nad swoim życiem.

Treść artykułu została skonsultowana z lekarzem

 • Adrian Krawczyk

  witam serdecznie nawet nie wiem jak zaczac bo nie potrafie sie skoncentrowac mam 32 lata i zrobilem test online i wyszlo mi 26 pkt ciezka depresja nie wiem co mam zrobic poniewaz jestem w uk a w polsce przez wyjazd stracilem wszystko rodzine dzieci dom itp prosze was o pomoc bo nie daje rady a mysli sa ………..jakie sa i musze byc wiecznie pod nadzorem przyjaciol za co im dziekuje .wiec jesli ktos cos wymysli to prosze o kontakt z. powazaniem adrian

 • Megus

  Witam, mój mąż ma ciężką depresję lękową. Bierze mase leków, jest chętny do leczenia ale nic jakoś nie pomaga. leki bierze regularnie od 3 tyg, bardzo schudł, 10 kg, cały czas się męczy, jęczy, sapie, kiwa się, ciągle temat pracy- strach przed pójściem, strach przed telefonami, strach przed decyzjami itp a prowadzi własną działalność gosp. Jestem cały czas przy nim, choć sama już popadam w straszne przygnębienie. Do niczego nie zmuszam męża, czekam na jakiś przejaw chęci z jego strony, rozumiem go bardzo dobrze bo też przechodziłam kilka razy stany depresyjne. Ale czegoś takiego nie widziałam. On non stop się wszystkiego boi i wszystko widzi w czarnych barwach. Najgorsze są ranki aż do późnego często popołudnia, wtedy zwija się z bólu i różnych dolegliwości somatycznych. czasem nawet xanax nie pomaga. Nie wiem już co robić aby mu ulżyć. Ma zobowiązania wobec Klientów i nikt za niego tego nie może zrobić, i tym też się dobija. Brak na cokolwiek siły, nawet na umycie się. Leki które bierze to Zoloft 200 mg, Ketrel 100 mg i 200 mg, xanaks doraźnie w najgorszych stanach i teraz jeszcze pregabalina doszła 75 mg

 • Viki

  witam. ja depresje mam pol roku, meczy mnie totalnie, mam anhedonie.. wczesniej sprawialo mnie wszystko takie radosne nawet szczekanie psa a teraz jeju po co szczekasz.. mam 22 lata zaczelo sie od myslenia o smierci.. tak z dupy w sumie, nakrecalam sie.. i powstala nerwica lękowa.. nie potrafie sama byc gdziekolwiek kombinuje zeby ktos zawsze byl obok mnie.. juz nie wiem co mam ze soba robic a wczesniej lubilam byc sama w domu nawet calymi dniami moglam lezec i nic nie robic a teraz to jakieś schizy dostaje 🙁 mysle nad antydepresantami.. ale się boję tylko nie wiem czego, moze ze wyląduje w psychiatryku.. pomoze mi ktos?

 • mirabelka

  Cierpiałam na depresję przez 2 lata… Nikomu nie życzę takiego życia. Ale wiem, że można z tego wyjść. Dziś już to wiem. Trzeba tylko otworzyć się na ludzi… Polecam także grupę Zwykle sami na FB.. prowadzi ją terapeutka, możecie zadawać pytania – wie co robi… Dodatkowo przyjaźni i mili ludzie 🙂

 • Robert

  Cześć u mnie depresja spowodowała kolejna choroba od 1983 r choruje
  na cukrzyce typ I , po kilkunastu latach doszło nadciśnienie tętnicze,
  choroba więcowa częściowa blokada naczyń około sercowych, no i w 2015 zachorowałem na padaczkę z którą nie potrafie sobie poradzić
  ataki mam każdego tygodnia bez utraty przytomności ale to chyba tylko
  dlatego bo stale biorę leki,wczoraj byłem na komisji w ZUS i powiedzili mi że ludzie są bardziej chorzy , po tym strzale to chyba depresja mnie nie opuści.

 • KRZYSIEK

  Cześć, mam problem z dziewczyną, w ostatnim czasie zachowuję się bardzo dziwnie. Po 5 latach postanowiła ze mną zerwać od tak, jak sama powiedziała straciła radość życia, nic ją nie cieszy, nie ma w ogóle apetytu, waga jej leci, w pracy chce złożyć wypowiedzenie, nic i nikt ją nie interesuje, wszystko stało się jej obojętne. Muszę jej pomóc tylko nie wiem co robić, ona do lekarza nie pójdzie za nic a sama się nie wyleczy, nie wiem kompletnie co mam z Nią zrobić i bardzo mnie to martwi

 • X

  Przechodziłam juz depresje w 2013 roku, a teraz czuje, ze powróciła znowu… Polecam każdemu udać sie do psychiatry i wziąć te tabletki, one pomogły mi jak nic innego

 • EWA

  Zadne leki mi nie pomagają przetedtowalam już wszystkie
  ciągle mam myśli samobójcze
  Z chorobą walczę od 2002 roku
  kto chce ze mną pogadać
  mój telefon 510 362 489 zadzwoń
  Pozdrawiam Ewa

  • magda

   Mam to samo ….nie dajd juz rady .M

  • Izabela

   Witam Pani Ewo 🙂

   A co sie wydarzylo w 2002 roku?

  • Pustka

   Witam Pani Ewo …..
   Również przechodzę depresję 🙁
   Stany lękowe powodują że jestem na skraju wykończenia ….
   najchętniej chcialabym być sama …
   Życie zaczęło mnie męczyć ….
   Samobójcze myśli odpadają mnie coraz częściej …..Boję się spać ….
   wracam do dzieciństwa ….które było koszmarem ….pochodzę z rodziny patologicznej …alkohol zawsze brał górę ….ojciec bez wahania lądował mnie brata i mamę …..
   byłam już na lekach w 2013 /14
   Ale to wraca ,mam wrażenie z podwójną siłą ….
   Sama wychowuje syna …i na nim najbardziej się odbija cała ta sytuacja. .. mamy czwartą rano a ja nie śpię ….o czystej budzik dzwoni ….muszę iść do pracy ….
   Jeśli Pani pozwoli zapiszę nr ….
   jeśli jeszcze jest aktualny …
   Pozdrawiam serdecznie ….

 • Maciek G.

  Czesc, mam problem. Chyba ostatnio popadłem w depresję, nie mam ochoty do życia, nic mnie nie cieszy. Wydaje mi się, że to przez mojego współlokatora. Ciągle imprezuje, pije alkohol. Panoszy sie po domu a ja czuje sie jak szara mysz. Mam 29 lat i nigdy czegoś takiego nie miałem. Siedzę sam w pokoju. Jak mam sobie z tym radzic? Nie mam pojęcia do kogo się zgłosić o pomoc, tylko internet mi pozostał 🙁 🙁 🙁

  • flay36

   Zwroc sie o pomoc do psychologa w poradni on ci pomoze rozwiazac problemproblem

  • Izabela

   Pierwsze co zrob to opusc wspolokatora:)

   Pozdrawiam Izabela

 • depresja

  Mało osób chce brać leki p/depresyjne ale.. czasami nie ma innej możliwości.