Choroby i zaburzenia

Hemoroidy

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy to nabrzmiałe żyły w kanale odbytu. Ten dotykający wiele osób problem może być bolesny, ale zazwyczaj nie stanowi zagrożenia.

Żyły mogą puchnąć wewnątrz kanału odbytu tworząc wewnętrzne hemoroidy lub mogą puchnąć w pobliżu otworu odbytu tworząc hemoroidy zewnętrzne. Możliwe jest doświadczenie obu typów jednocześnie. Objawy i leczenie zależą od występującego u pacjenta typu choroby.

Przychodzi taki moment w życiu wielu osób, w którym muszą zmierzyć się z hemoroidami.

Przyczyny hemoroidów

Hemoroidy powodują zbyt duże ciśnienie w żyłach w okolicy miednicy i odbytu.

Normalnie tkanki wewnątrz odbytu wypełniają się krwią, aby kontrolować wypróżnienia. Kiedy starasz się wypróżnić, zwiększone ciśnienie powoduje, że żyły w tkance puchną i rozciągają się. To może spowodować wystąpienie hemoroidów.

Biegunka lub zaparcia mogą również prowadzić do wysiłku i zwiększenia presji na żyły w kanale odbytu.

Kobiety w ciąży mogą dostać hemoroidy w ciągu ostatnich 6 miesięcy ciąży. Dzieje się tak właśnie z powodu wzrostu ciśnienia w naczyniach krwionośnych w obszarze miednicy. Wysiłek podczas parcia w czasie porodu może pogorszyć problem hemoroidów.

Również nadwaga może być przyczyną powstawania hemoroidów.

Hemoroidy – objawy

Do najczęstszych objawów hemoroidów wewnętrznych i zewnętrznych należą:

 • krwawienie podczas wypróżnień, można zaobserwować krew na papierze toaletowym po wypróżnieniu;
 • świąd;
 • ból odbytnicy – czyszczenie okolic odbytu może być bolesne.

Wewnętrzne hemoroidy

Na hemoroidy wewnętrzne mogą wskazywać ślady krwi na papierze toaletowym po wypróżnieniach oraz krew na powierzchni stolca.

Wewnętrzne hemoroidy to często małe i nabrzmiałe żyły w ścianie kanału odbytu. Może to być także duże zwiotczenie żył, które wystaje cały czas z odbytu, które może okazać się bolesne jeśli wybrzuszenia są ściśnięte przez mięśnie odbytu. Ból może także wystąpić w przypadku gdy dopływ krwi do hemoroidów zostanie odcięty. Wewnętrzne hemoroidy objawiają się także obecnością śluzu na stolcu bądź papierze toaletowym.

Zewnętrzne hemoroidy

Zewnętrzne hemoroidy mogą objawiać się w postaci podrażnionej skóry w okolicach odbytu lub wyczuwalnego skrzepu pod skórą.

Diagnoza

Lekarz może zdiagnozować hemoroidy poprzez wywiad, historię chorób lub badanie.

W przypadku pacjentów przed pięćdziesiątym rokiem życia podstawowym domniemaniem jest, że krwawienie z odbytu jest spowodowane przez hemoroidy. W trakcie wizyty lekarz może zbadać odbyt palcem w rękawiczce.

Krwawienie z odbytu może być także objawem poważniejszej choroby, np. okrężnicy, odbytnicy lub raka odbytu. Zatem jeśli pierwsze badania nie wykażą wyraźnie przyczyny problemów lekarz może przeprowadzić badanie jelita grubego, na przykład kolonoskopię.

Leczenie hemoroidów

Leczenie hemoroidów zewnętrznych można prowadzić w domu. Leczenie należy rozpocząć od dodania błonnika do codziennej diety, picia większej ilości wody oraz stosować maści dostępne bez recepty. Można również używać środków zmiękczających stolec. Podobne zabiegi stosować można także w przypadku wewnętrznych hemoroidów.

Jeśli wewnętrzne hemoroidy są poważne może być konieczne inne leczenie. Lekarz może podwiązać hemoroidy gumowymi opaskami lub delikatnie okaleczyć tkankę wokół hemoroidów. Zabiegi te zmniejszają dopływ krwi do hemoroidów tak, aby mogły się zmniejszyć lub zaniknąć.

W przypadku gdy żadne z opisanych metod nie przynoszą oczekiwanego skutku przeprowadza się operację.

Otręby pszenne. Autor:Ali@gwc.org.uk
Otręby pszenne. Autor:Ali@gwc.org.uk

Profilaktyka

Zdrowe nawyki mogą zapobiegać powstawaniu hemoroidów lub pomagać w terapii. Należy jeść pokarmy, które mają dużo błonnika jak owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste.

Lekarze zalecają też ruch  i przyjmowanie dużej ilości płynów. Nie bez znaczenia pozostaje także konsumpcja alkoholu. Badania potwierdzają, że nadużywanie alkoholu i nikotyny ma bezpośredni wpływ na pojawianie się hemoroidów.

Treść artykułu została skonsultowana z lekarzem

 • Agi

  Borykałam się z tym problemem 12 lat .
  Stosowałam czopki ,nasiadówki i nic nie pomagało ..
  W marcu dostałam od kolezanki produkt .
  Pomogło i nie ma juz nic

 • Grze

  Skuteczny środek to worek po zaparzonej herbacie włożyć między pośladki i tak przez dwie, trzy noce. Wchłonie się na pewno. Pozdrawiam

 • anusiaczek

  Rany to zawsze tak boli
  przepisał mi czopki i maść robiona ale zdycham z bolu a jak mam się wyróżnić to już wogole horror.😢
  juz niewiem co mogłoby mi pomóc i ole to jeszcze potrwa

 • Ona

  Mam 27 lat Miałam parę razy krew w muszli na stolcu i papierze byłam u chirurga zrobił badaniem palcem nic nie wykazało dostałam skierowanie na kolonoskopie dopiero ona wyjaśniła że krwawienia pochodziły z hemoroidów znajdujących się wewnątrz kanału odbytu

 • Mati

  Wszyscy wiedzą skąd się biorą i jak bolą hemoroidy. Dopadły mnie one w ciąży, a po porodzie nasiliły się. Rozwiązaniem nie jest czopek albo maść tylko błonnik witalny! To on reguluje prace układu pokarmowego, reguluje wypróżnienia, nie powoduje biegunek i przeciwdziała zaparciom, a przy hemoroidach najlepiej jeśli stolec jest regularny i miękki. A co za tym idzie i kłopoty z hemoroidami kończą się szybko.

 • mar

  Hemoroidy miałem od 17 roku życia. Pomogła mi dieta bezglutenowa. Po około 14 dniach problem się skończył i go nie ma. Lekarz powiedział, że ciśnienie krwi w tych żyłach jest zależne od ciśnienia w żyle wrotnej (z krezki do wątroby). Wadliwa praca wątroby przez nietolerancję glutenu. Poprawa stanu wątroby – przepływ krwi przez wątrobę łatwiejszy, problem z hemoroidami się skończył.

 • Artur

  U mnie pojawiły się po ciężkich pracach w ogrodzie. W życiu nie miałem takiego bólu d…py. Czopki mi nie pomogły i do tego zaczęło jeszcze swędzieć – chyba jakaś alergia. Znalazłem na forach opinie o krioterapii hemoroidów. Kupiłem Criorectum i wszystkim polecam. Ból ustąpił w drugim dniu stosowania. Pełne wyleczenie po 10 dniach.

 • marek

  Wydaje się, że masz rację. Mi po mocnych ćwiczeniach mięśni brzucha wylazło to świństwo i mam problem. Błonnika i ruchu mam dostatek. Trzeba wyluzować z ćwiczeniami…

  • kriss

   MAM TO SAMO:/ Jak sobie z tym poradziłeś??

 • Mariusz

  Mnie też dopadły. Nie brakuje mi ruchu a wręcz przeciwnie. Przegiąłem w drugą stronę, są wynikiem nadmiernego wysiłku. Lekarz powiedział, że wystarczy lek bez recepty zastosowałem procto-glyvenol i po strachu. Pozbyłem się paskudztwa w dwa dni. Już mogę wrócić do ćwiczeń. Teraz stosuję zalecenia -więcej wody i błonnika w diecie. Jest ok.

 • Hemoroidy

  Bardzo fajny artykuł odnośnie hemoroidów, brakuje tylko jakiegoś rysunku technicznego z tym schorzeniem

  • z problemem

   Mam 16 lat i również nabawiłam się hemoroidów. Poprzez wysiłek prsy załatwianiu. Jest to dla mnie wstydliwe i, dlatego do tej pory nie wybrałam się jeszcze do lekarza, chociaż stosuje różnorakie maści to nie pomagają. Co robić? Czy to pora na lekarza?

   • on

    Mysle ze kazdy na poczatku jak mysli ze musi komus wypiac swój tyłek to sie wstydzi ale zapewniam cie ze to mija juz po minucie w gabinecie lekarskim to taka choroba jak inne a tyłek masz czysty wiec czego tu sie wstydzic zrób diete dwa dni woda nie jedz i idz do lekarza bedziesz spokojniej dalej zył z ta porada lekarska…