Artykuły partnerów

Skuteczna pielęgnacja i leczenie odleżyn

Odleżyny na ciele tworzą się w miejscach ciała najbardziej narażonych na długotrwały ucisk. Są niczym innym, jak uszkodzeniami skóry oraz znajdujących się pod skórą tkanek miękkich i kości. Pojawiają się w czasie długiego leżenia, kiedy na skutek długotrwałego ucisku hamowany jest prawidłowy przepływ krwi. Trudno je leczyć. Mogą doprowadzić do zakażenia całego organizmu, a nawet śmierci chorego.

Jak powstają odleżyny?

Odleżyny powstają w miejscach nacisku materaca, czyli najczęściej wzdłuż kręgosłupa, ale mogą również powstawać na potylicy, łopatkach, łokciach, a nawet piętach.  Pierwszym objawem odleżyn jest ból i obrzęk w okolicach ucisku. Na skórze powstaje rumień, potem dochodzi do jej zasinienia i łuszczenia się skóry. Po otarciu naskórka z tego miejsca zaczyna sączyć się płyn surowiczy. Jeśli nadal w tym miejscu dochodzi do ucisku skóry, jej komórki zaczynają obumierać. Oddzielają się one od zdrowych i dochodzi do powstania ubytku owrzodzeniowego. Niestety, proces ten postępuje bardzo szybko. Obumierają tkanki mięśni, ścięgien, okostnej i samych kości. W skrajnych przypadkach nieleczonych odleżyn dochodzi do zniszczenia kości i bakteryjnego zakażenia szpiku kostnego.

Skuteczne leczenie

Jak leczyć odleżyny w skuteczny sposób? Przede wszystkim liczy się profilaktyka. Ważna jest systematyczna higiena i ochrona skóry u osoby chorej, zastosowanie odpowiedniego materaca, regularna zmiana pozycji chorego oraz właściwa dieta. Stan skóry należy uważnie kontrolować każdego dnia. Leczenie odleżyn trzeba zacząć już w stadium pierwszym i drugim, czyli naskórkowym. Profilaktycznie dobrze jest zabezpieczyć newralgiczne miejsca na skórze chorego opatrunkami hydrożelowymi czy hydrokoloidowymi (np. Granuflex). Dzięki nim w ranie utrzymuje się wilgotne i sprzyjające gojeniu ran środowisko, a co najważniejsze takie opatrunki blokują drogę bakteriom i drobnoustrojom z zewnątrz. Co równie istotne, tego rodzaju opatrunki, dzięki absorpcji nadmiaru wilgoci przeciwdziałają maceracji czyli przewodnieniu skóry. Opatrunki piankowe są trwałe, bezpieczne i hypoalergiczne. Można je zmieniać nawet co trzy dni. Dzięki tego rodzaju opatrunkom, skóra szybko się goi i regeneruje. Ich stosowanie zapobiega powstawaniu rozległych i głębokich zmian odleżynowych.