Artykuły partnerów

Zakażenie układu moczowego – czym właściwie jest?

Zakażenie układu moczowego (ZUM) to każda obecność drobnoustrojów w drogach moczowych powyżej zwieracza pęcherza moczowego. W normalnych warunkach drogi moczowe są jałowe, oprócz dalszego odcinka cewki moczowej, w której bytują rodzaje typowe dla naszej flory bakteryjnej.

Typowo infekcje zaczynają się od kolonizacji bakteriami cewki moczowej i stopniowego przemieszania się bakterii coraz wyżej. U zdrowych osób z prawidłowo działającymi mechanizmami obronnymi ten „marsz” kończy się na wysokości pęcherza moczowego. W przypadku nieprawidłowości i zaburzeń w odpływie moczu, infekcja może dojść nawet do nerek.

Jakie są rodzaje ZUMów?

  • 1) Bakteriomocz bezobjawowy. Obecność bakterii w badaniu moczu bez obecnych objawów.
  • 2) Niepowikłane ZUM. Występuje u kobiet z prawidłowym układem moczowym, bez czynników ryzyka powikłanego ZUM i jest wywołane przez drobnoustroje typowe dla zakażeń tego typu.
  • 3) Powikłane ZUM. Każde ZUM u mężczyzny. U kobiet z nieprawidłowym, zaburzającym odpływ moczu układem moczowym lub zaburzeniami ogólnoustrojowymi. Każda infekcja wywołana przez drobnoustroje nietypowe.
  • 4) Nawrót ZUM. To kolejna infekcja, występująca po leczeniu zakażenia, spowodowana przetrwaniem w drogach moczowych drobnoustrojów wywołujących chorobę. Rozpoznajemy wtedy, gdy wystąpi w przeciągu dwóch tygodni od pierwotnej infekcji i jest wywołane przez ten sam patogen.
  • 5) Ponowne ZUM (reinfekcja). Jest spowodowane drobnoustrojem spoza dróg moczowych, jest nowym czynnikiem chorobotwórczym. W praktyce rozpoznaje się, jeśli nowa infekcja wystąpiła więcej niż dwa tygodnie po poprzedniej, nawet jeśli jest wywołana przez ten sam rodzaj drobnoustrojów.

Tego typu infekcje są dużo częstsze u kobiet ze względu na budowę anatomiczną. Przedsionek pochwy jest rezerwuarem drobnoustrojów, dlatego tak ważna jest prawidłowa higiena okolic intymnych. W porównaniu do mężczyzn kobiety mają również bardzo krótką cewkę moczową, co ułatwia kolonizację bakteryjną.

Do czynników zwiększonego ryzyka wystąpienia powikłanego ZUM należą:
– zastój moczu;
– kamica moczowa;
– refluks pęcherzowo-moczowodowy;
– cewnik w pęcherzu moczowym;
– cukrzyca;
– starszy wiek;
– okres ciąży i połogu;
– pobyt w szpitalu.

Tekst powstał przy współpracy z Przychodnią Synexus

Zdjęcia dostarczone przez autora artykułu.