Artykuły partnerów

5 najczęściej spotykanych chorób oczu

Oczy to bez wątpienia bardzo delikatny narząd. Z tego powodu są one narażone na wiele schorzeń. Przyczyny chorób oczu są różne – mogą być wywołane czynnikami genetycznymi, urazami, starzeniem się organizmu, a mogą także towarzyszyć innym schorzeniom. W poniższym artykule prezentujemy listę najczęściej występujących chorób oczu i podpowiadamy, jak je rozpoznać.

Zaćma

Choroba ta najczęściej dotyka ludzi starszych – występuje najczęściej u osób, które skończyły 60. rok życia. Polega ona na postępującym mętnieniu soczewki, które może prowadzić nawet do całkowitej ślepoty. Choroba w początkowym stadium rozwija się bezboleśnie i praktycznie bezobjawowo. W dalszej fazie rozwoju zaćmy można zaobserwować: zaburzenie w ocenie odległości, pogorszenie ostrości wzroku oraz przymglone widzenie. Jednym sposobem leczenia jest operacja na zaćmę, która polega na rozbiciu za pomocą ultradźwięków starej soczewki i wszczepieniu na jej miejsce nowej, sztucznej.

Dowiedz się więcej na: voigtmedica.pl

Jaskra

Jaskra to grupa chorób prowadzących do zaniku nerwów wzrokowych. Choroba ta, podobnie jak zaćma, początkowo nie daje żadnych wyraźnych objawów. Później pojawia się światłowstręt, widzenie tęczowych okręgów przy spoglądania na źródło światła, łzawienie oczu oraz trudności z przystosowaniem wzroku do ciemności. Leczenie jest trudne, gdyż jaskra powoduje nieodwracalne zmiany narządu wzroku. Można więc jedynie hamować rozwój choroby, dlatego tak ważne jest jej wczesne wykrycie.

AMD – zwyrodnienie plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej dotyka przede wszystkim osoby starsze. Szacuje się że zmaga się z nim około 28% osób po 75. roku życia. W wyniku tej choroby dochodzi do uszkodzenia siatkówki, a ściślej mówiąc – plamki żółtej, czyli jej centralnej części. AMD objawia się widzeniem linii prostych jako falistych, problemami z rozróżnianiem barw oraz dostrzeganiem szczegółów. Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej zależy od indywidualnego przypadku.

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek to znacznie mniej niebezpieczna choroba od opisanych powyżej. Objawia się ona pieczeniem i łzawieniem oczu oraz światłowstrętem. Leczenie jest zazwyczaj proste i skuteczne – w większości przypadków wystarcza zastosowanie odpowiednich kropli do oczu.

Zespół suchego oka

Jest to grupa schorzeń, w wyniku których dochodzi do nieprawidłowego nawilżania powierzchni oka. Wśród objawów wymienia się pieczenie oraz swędzenie oczu, przekrwienie spojówek, zmęczenie narządu wzroku oraz nadwrażliwość na światło. Leczenie polega na łagodzeniu objawów – najczęściej poprzez stosowanie kropli nawilżających do oczu.

Podsumowanie

Wiedza na temat chorób oczu jest niezwykle istotna – ich rozpoznanie i wdrożenie właściwego leczenia może zapobiec ich zgubnym skutkom, wśród których wymienia się trwały uraz narządu wzroku bądź nawet całkowitą ślepotę. Pamiętajmy, że najważniejsze w profilaktyce chorób oczu, są regularne badania i wizyty kontrolne u okulisty.

Zdjęcie dostarczone przez autora artykułu.