Dla wielu mężczyzn ich wygląd, jak i krzepa są bardzo ważne. Chcą prezentować się męsko, być silnym i zdrowym. Niestety bolączką około 40 – 60% z nich jest ginekomastia, nazywana także przerostem sutka u mężczyzn, przez co ich jedna lub obydwie piersi są wyraźnie powiększone. Jakie są przyczyny ginekomastii i jak się jej pozbyć?
Czym jest ginekomastia? Jakie są jej przyczyny?
Ginekomastia może pojawić się u mężczyzn w każdym wieku, objawia się powiększeniem sutka (lub sutków) i niewielką bolesnością lub świądem. Z czasem tkanki gruczołowe, tłuszczowe i włókniste rozrastają się coraz bardziej. Choroba diagnozowana jest na podstawie wywiadu z pacjentem oraz badania fizykalnego. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u internisty, który pokieruje chorego do innych specjalistów, którzy będą mogli mu pomóc.
Bardzo trudno jednoznacznie określić przyczyny powstania i rozwoju ginekomastii. Wśród najczęstszych lekarze bardzo często wymieniają: zmiany hormonalne, choroby (m.in. choroby układu nerwowego, choroby tarczycy, marskość wątroby, niewydolność nerek), otyłość oraz przyjmowane leki. Ponadto ginekomastia może być także spowodowana przez zabieg mechanicznego usunięcia jąder, mieć podłoże genetyczne, jak i rozwinąć się idiopatycznie, czyli bez konkretnej przyczyny.
Na czym polega zabieg ginekomastii?
Ginekomastia jako zabieg usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia przerostu sutka (sutków). W większości wypadków wykonywany jest on w znieczuleniu ogólnym, czas trwania zabiegu to około 1 godziny. W tym czasie usuwany jest nadmiar tkanki tłuszczowej. Dzięki temu klatka piersiowa jest nie tylko bardziej płaska, ale i jędrna i wyprofilowana. Dodatkowo w czasie zabiegu usunięte mogą być gruczoły, gdy ginekomastia ma podłoże tłuszczowo-gruczołowe lub gruczołowe. Po zabiegu ginekomastii pacjent ma zakładane szwy, które ulegają samoczynnemu rozpuszczeniu po kilku – kilkunastu dniach. Rekonwalescencja jest stosunkowo krótka, ponieważ już po kilku dniach można wrócić do swojego codziennego życia, jednak konieczne jest noszenie specjalnej odzieży elastycznej przez 3 tygodnie. Koszt zabiegu w renomowanej klinice to około 8000 zł. Zabieg nie jest refundowany przez NFZ, chyba że jego wykonanie ma na celu uratowanie zdrowia i życia pacjenta.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu ginekomastii?
Zabieg ginekomastii może znacząco zwiększyć komfort życia pacjenta, jak i poprawić stan jego zdrowia. Warto jednak wiedzieć, że nie może być on przeprowadzony u każdego. Bardzo częstym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest otyłość. Dodatkowo pacjenta do operacji dyskwalifikuje nadużywanie alkoholu oraz przyjmowanie anabolików, jednak możliwe jest przeprowadzanie operacji u osób, które zadeklarują bezwzględną rezygnację z tego typu środków. Ponadto zabieg ginekomastii nie może być przeprowadzony u pacjentów, którzy borykają się z:
- chorobami układu krążenia,
- nieleczoną cukrzycą,
- nieleczonym nadciśnieniem,
- ropnymi infekcjami skóry i śluzówek,
- skazami naczyniowymi,
- zaburzeniami krzepliwości krwi.
Czy są inne metody leczenia?
Warto zaznaczyć, ze zabieg nie jest jedynym sposobem na poradzenie sobie z ginekomastią, jednak zdecydowanie wykazuje największą skuteczność. Możliwe jest farmakologiczne leczenie schorzenia. Pacjent zazwyczaj przyjmuje antyestrogeny, inhibitory aromatazy i preparaty testosteronu. Metodę tę stosuje się najczęściej u osób, u których przyczyny rozwoju schorzenia nie są w pełni znane. Należy podkreślić, że nie ma możliwości samodzielnego, domowego pozbycia się ginekomastii. W jej niwelowaniu mogą pomóc ćwiczenia fizyczne, jednak nie wystarczą one do osiągnięcia pełnego, zadowalającego efektu tak jak w przypadku procesjonalnego zabiegu w klinice.