Artykuły partnerów

Audiometria tonalna – nie ma czego się bać!

Dość spora część naszego społeczeństwa może w swoim życiu napotkać na swojej drodze problem w postaci drobnego lub nawet poważniejszego niedosłuchu. Niestety, często wstydzimy się lub nawet boimy wizyty w gabinecie laryngologicznym. Czym jest to spowodowane? Gdybyśmy my mieli zgadywać, postawilibyśmy na brak wiedzy na temat badań, które się tam odbywają. Okazuje się, że jest to całkowicie nieuzasadnione, zwłaszcza w przypadku audiometrii tonalnej! Na czym ona polega i czy jest się czego obawiać? Śpieszymy z pomocą!

Samo badanie

Audiometria tonalna to jedno z najpopularniejszych badań subiektywnych, jakie wykonuje się, aby ocenić kondycję naszego słuchu. Jest ono całkowicie nieinwazyjne i w skrócie polega ono na zbadaniu najcichszych słyszanych dźwięków. Aby tego dokonać, wykorzystuje się pełen zakres słyszalnych przez ludzkie ucho, rozpoczynając od 125 Hz aż do 10000 Hz! Pozwala nam to ustalić głębokość ubytków słuchu w obu uszach oraz nawet… lokalizację niedosłuchu! Być może nie wiecie, ale może on powstawać na cały odcinku kanału słuchowego, zaczynając od ucha środkowego aż do nerwu słuchowego!

Przebieg badania

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, audiometria tonalna jest całkowicie nieinwazyjna i bezbolesna. Po wejściu do specjalnie wyciszonej kabiny zakładamy słuchawki na uszy, a do ręki otrzymujemy specjalny pilot. Po usłyszeniu prezentowanego dźwięku naciskamy przycisk. Każdy następny ton będzie stopniowo niższy, aż w końcu ustalony zostanie próg naszej słyszalności. Całe badanie wykonuje się dla obu uszu i trwa maksymalnie pół godziny. Czy to nie banalnie proste?

Możliwe problemy

Możemy się zastanawiać, czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do niewykonywania tego badania. Tak naprawdę to nie ma żadnych, lecz istnieją pewne czynniki wynikające z natury badania, które mogą je nieco utrudnić, takie jak klaustrofobia. Jak już wiemy, badanie przeprowadzone jest w specjalnie wyciszonej zamkniętej kabinie, co może sprawić dość spory dyskomfort. Poza tym bardzo ciężko znaleźć inne źródła problemów!

Podsumowanie

Audiometria tonalna to badanie, które jest nie tylko proste, ale też może być dość ciekawym przeżyciem dla osoby badanej. Uzyskany wynik powinien zostać zinterpretowany przez specjalistów pokroju laryngologa, a w przypadku konieczności zastosowania aparatu słuchowego przez protetyka. Mamy nadzieję, że już nie obawiacie się wizyty na badaniach!

Tekst powstał we współpracy z firmą Audiofon, dzięki której możesz zrobić bezpłatne badania słuchu gdziekolwiek w Polsce.

Zdjęcia zostały przesłane przez autora artykułu.