Artykuły partnerów

Bilans zdrowia – dlaczego warto przebadać się po 40-tym roku życia?

Współczesne, zazwyczaj bardzo szybkie tempo życia z całą pewnością nie sprzyja dobremu zdrowiu, za to niesie za sobą szereg rozmaitych zagrożeń. Stres, długi czas pracy, używki, zła dieta, brak ruchu, siedzący tryb życia, zbyt mała ilość wolnego czasu na spokojny odpoczynek? Wszystko to wpływa w sposób wysoce negatywny na poziom zdrowia każdego człowieka. Jeśli borykasz się choćby z częścią wymienionych czynników, oznacza to, iż najwyższy czas coś zmienić…

Zmiana zawsze jest możliwa!

Jak jasno wynika z powyższego, wpływ zagrożeń współczesnego świata na zdrowie jest ogromny. Nie jest jednak tak, iż nic nie da się zrobić, nie da się zwolnić tempa. W każdej chwili można zacząć dbać o siebie i swoje zdrowie. Na początek wystarczy uświadomić sobie realne zagrożenia. Niektórym ryzykownym czynnikom można zapobiegać, albo niwelować ich skutki, poprzez zmianę swoich przyzwyczajeń i regularne przeprowadzanie badań profilaktycznych.

Cel badań profilaktycznych

Badania te, jak również stała kontrola lekarska, pozwalają w porę wykrywać i reagować na pojawiające się nieprawidłowości. Dzięki wczesnej diagnozie zyskujemy cenny czas na leczenie. Wczesne wykrycie choroby, kiedy to jej poziom zaawansowania jest jeszcze niski, daje często ogromne szanse na całkowite i szybkie wyleczenie, a także na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy. Jak bowiem wiadomo, leczenie poważnych chorób w zaawansowanej fazie pociąga za sobą niejednokrotnie ogromne koszty.

Czterdziestolatkiem być…

Najbardziej podstawowym badaniom powinno się poddawać w każdym wieku, przynajmniej raz do roku. Wraz z upływem lat i pewnymi zmianami zachodzącymi w organizmie, niektóre badania trzeba jednak powtarzać częściej i nieco „modyfikować” listę owych niezbędnych badań, dokładając kolejne.

Swojemu zdrowiu należy się dokładniej przyjrzeć zwłaszcza po ukończeniu 40. roku życia, gdyż właśnie w tym wieku znacząco wzrasta poziom zagrożenia takimi chorobami jak miażdżyca, jaskra, czy też problemy z prostatą. Ta ostatnia rzecz jasna, dotyczy mężczyzn. Każdy czterdziestolatek powinien zatem raz do roku przechodzić tak zwany bilans zdrowia, na który składa się szeroki wachlarz badań diagnostycznych i laboratoryjnych. Uwzględnione są w nich również podstawowe badania profilaktyczne takie jak: morfologia krwi, OB, poziom cukru i cholesterolu, badanie moczu, prześwietlenie płuc, pomiar ciśnienia krwi.

Kompleksowe badania zawierające się w bilansie zdrowia, powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb kobiet i mężczyzn. Przeprowadzanie takiego bilansu pozwala na stałe monitorowanie stanu zdrowia i wczesne wykrywanie wszelkich nieprawidłowości. Profilaktyka  kobiet po czterdziestym roku życia powinny uwzględniać między innymi zmiany hormonalne zachodzące w wyniku procesów około-menopauzalnych. Badania dla mężczyzn w tej kategorii wiekowej powinny być ukierunkowane na nowotwór prostaty i jelita grubego charakterystyczne dla tego wieku. Wyniki badań okresowych należy skonsultować z lekarzem internistą.

Dbanie o zdrowie się opłaca

Jeśli w ramach konsultacji wyników badań udajemy się do jednego z prywatnych gabinetów lekarskich, warto zwrócić uwagę na to, czy lekarz wręcza nam paragon fiskalny. Taki właśnie paragon powinniśmy otrzymać od lekarza prowadzącego prywatną praktykę. Rzetelne wydawanie przez lekarzy paragonów świadczy nie tylko o ich uczciwości względem państwa i konkurencji na rynku świadczeń medycznych, ale także względem pacjentów.

Warto zatrzymać otrzymany od lekarza paragon fiskalny, gdyż od 1 października z inicjatywy Ministerstwa Finansów ruszyła Narodowa Loteria Paragonowa, która potrwa do 30 września 2016 r. Dzięki temu każdy ma szansę wygrać cenne nagrody w postaci samochodów Opel Astra (w comiesięcznym losowaniu) i Opel Insygnia (raz na kwartał), notebooków Lenovo ThinkPad i tabletów iPad Air 2.

Jedyne, co należy zrobić to dokonać poprawnej rejestracji paragonu na stronie loterii. Trzeba pamiętać o tym, iż otrzymany na przykład od lekarza paragon fiskalny musi opiewać na sumę powyżej 10 zł.

Warto owej loterii przyjrzeć się nieco bliżej, bowiem spełnia ona również funkcję edukacyjną. Poprzez nagradzanie uczciwej postawy wobec państwa pokazuje, jak ważne i opłacalne jest rzetelne rozliczanie się z uzyskanych dochodów oraz wskazuje na to, że każdy człowiek, jako konsument, ma prawo wyrazić sprzeciw wobec nieuczciwych przedsiębiorców. Nie korzystając z usług takich osób przyczyniamy się do eliminowania tak zwanej „szarej strefy”.

Zabierając z każdego miejsca należny nam paragon nie pozwalamy na oszukiwanie Skarbu Państwa, a w rezultacie całego społeczeństwa, do którego trafiają pozyskane z niego fundusze. Loteria uświadamia także, jak duży mamy wpływ na otaczającą nas rzeczywistość.