Artykuły partnerów

Bolesne przełykanie śliny – na co wskazuje?

Kiedy przełykasz ślinę, czasem pojawia się nieprzyjemne uczucie: ból, drapanie, kłucie lub pieczenie. Najczęściej to pierwszy objaw zapalenia gardła na tle wirusowym. Do dolegliwości przyczyniają się też inne patogeny: bakterie albo grzyby. Zdarza się, że to efekt urazu albo oparzenia. O czym jeszcze świadczy ból podczas przełykania i jak radzić sobie z problemem?

Przyczyny bólu podczas przełykania

Według statystyk, ślinę przełykamy co kilkanaście sekund. Ból, który czasem towarzyszy tej czynności, doskwiera również w innych sytuacjach. Jedzenie, picie, a nawet oddychanie zaczynają sprawiać trudności. Przykry symptom zwykle wywołują wirusy – zapalenie gardła objawia się też chrypką, drapaniem, pieczeniem w gardle i nieznacznym podwyższeniem temperatury. Błona śluzowa gardła staje się zaczerwieniona, a migdałki rozpulchnione. Tworzą się malutkie pęcherzyki, które wypełnia przezroczysty płyn.

Rzadziej do lekarza zgłaszają się pacjenci z bólem gardła, do którego przyczyniły się bakterie. W takim wypadku diagnoza najczęściej brzmi: angina paciorkowcowa. W jej przebiegu pojawia się wysoka gorączka, a bolesne przełykanie utrudnia przyjmowanie pokarmów. Ciemnoczerwonemu zabarwieniu gardła towarzyszą ropne naloty na migdałkach. Wydzielina z nosa przybiera kolor zielonkawy i nieprzyjemnie spływa po tylnej ścianie gardła.

Angina może wiązać się z uciążliwymi powikłaniami, np. z ropniem okołomigdałkowym, który objawia się obrzękiem języka, szczękościskiem, nieraz zmianą głosu na bardziej nosowy. Chorzy skarżą się także na problemy w połykaniu pokarmu i wyjątkowo nieprzyjemną woń z ust.
Istnieje jeszcze inny typ wirusowego zapalenia gardła: mononukleoza zakaźna, popularnie zwana „chorobą pocałunków”. Dlaczego? Ponieważ zwykle przenosi się w czasie bliskich, bezpośrednich kontaktów z zakażoną osobą. W rezultacie pojawia się ból gardła (nie tylko podczas przełykania), wysoka temperatura ciała, powiększają się węzły chłonne, a migdałki powleka białawy nalot. Czasem dochodzi do powiększenia wątroby i śledziony.

Jeśli chorujesz na cukrzycę lub masz za sobą długą antybiotykoterapię, bolesne przełykanie śliny może wskazywać na infekcję o podłożu grzybiczym. W jej przebiegu błona śluzowa gardła staje się przekrwiona, a na jej powierzchni tworzą się białe naloty.

Bolesne przełykanie: jak pozbyć się dolegliwości?

Podczas infekcji wirusowych, a więc i mononukleozy, powinnaś skupić się na łagodzeniu objawów. Pamiętaj o nawilżaniu powietrza i wietrzeniu pomieszczeń (nawet w chłodne dni). Stosuj inhalacje parą wodną, płukanki gardła roztworami soli i naparami ziołowymi. Sięgaj też po inne domowe sposoby: ciepłe mleko z miodem, herbaty ziołowe (do picia), np. z rumiankiem, szałwią, lipą lub werbeną. Kiedy jednak dolegliwości stają się dokuczliwe, postaw na sprawdzony i skuteczny lek z benzydaminą. Wybierz dogodną formę: tabletki do ssania lub płyn do płukania jamy ustnej i gardła. Najmłodszym maluchom pediatra może zalecić aerozol z benzydaminą, który łatwo się aplikuje.

Zakażeń wirusowych nie leczy się antybiotykami – wyjątek stanowią sytuacje, gdy dochodzi do nadkażenia bakteryjnego. Pamiętaj, że terapię należy prowadzić pod kontrolą lekarza. W przypadku anginy możesz spodziewać się recepty na stosowny antybiotyk. Nie zapominaj o leczeniu objawowym; zioła, miód i leki z benzydaminą szybko przyniosą Ci ulgę. Powikłanie anginy – ropień okołomigdałkowy wymaga kuracji antybiotykowej, ale wykorzystuje się też metody chirurgiczne (nacięcie ropnia). W zakażeniach grzybiczych stosuje się terapię przeciwgrzybiczą i leczenie objawowe.

Jeśli chcesz uniknąć bolesnego przełykania śliny w przyszłości, zadbaj o odporność organizmu. Wzbogać codzienne menu o solidną porcję warzyw i owoców, pamiętaj o ruchu na świeżym powietrzu, zrezygnuj z używek i ciesz się zdrowiem.

lek. med. Damian Korzybski
Specjalista chorób wewnętrznych i specjalista chorób płuc

zdjęcia dostarczone przez autora artykułu