Choroby i zaburzenia

Borelioza

Czym jest borelioza?

Borrelia burgdorferi Autor: CDC
Borrelia burgdorferi Autor: CDC

Borelioza to infekcja bakteryjna przenoszona przez kleszcze. Boreliozę po raz pierwszy zidentyfikowano w 1975 roku, po tym jak naukowcy odkryli dlaczego u nienaturalnie dużej liczby dzieci w mieście Lyme (USA) zdiagnozowano młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów.

Przyczyny boreliozy

Badacze odkryli, że większość dzieci dotkniętych tą chorobą mieszkało w pobliżu obszarów leśnych, które ukrywały znaczną populację kleszczy. Odkryto również, że pierwsze objawy choroby u dzieci zazwyczaj ujawniały się w miesiącach letnich – właśnie w szczycie aktywności kleszczy.

Część pacjentów zgłosiło wystąpienie swoistej wysypki tuż przed wystąpieniem objawów zapalenia stawów, a wielu z nich zostało ukąszonych przez kleszcza w miejscu wysypki.

Dalsze badania doprowadziły do ​​odkrycia, że ​​małe kleszcze żerujące na dzikich zwierzętach (np. jeleniowatych) zainfekowane są często bakteriami odpowiedzialnymi za wywołanie boreliozy.

Borelioza – objawy

We wczesnych stadiach boreliozy mogą wystąpić objawy grypopodobne, które mogą obejmować sztywność karku, dreszcze, gorączkę, obrzęk węzłów chłonnych, bóle głowy, zmęczenie, bóle mięśni i bóle stawów. Może również wystąpić powiększająca się wysypka wokół miejsca ukąszenia kleszcza. W bardziej zaawansowanym stadium choroby mogą nawet wystąpić problemy z nerwami i stawami (szczególnie kolanami).

Przykłady objawów

Rumień wędrujący.

Autor: CDC/ James Gathany
Autor: CDC/ James Gathany

Rumień wędrujący to charakterystyczna wysypka, która występuje w około 70% do 80% przypadków ukąszeń kleszcza. Rozpoczyna się od małej plamki, która powiększa się w ciągu dni lub tygodni, tworząc okrągły, trójkątny lub owalny kształt. Czasami wysypka przypomina cel na tarczy, ponieważ pojawia się jako czerwony pierścień otaczający centralną jasną powierzchnię. Wysypka, która może wahać się w rozmiarze, pojawia się od trzech dni do nawet kilku tygodni od ukąszenia kleszcza, najczęściej w miejscu ukąszenia. Wraz z rozprzestrzenianiem się infekcji wysypka może wystąpić w różnych miejscach na ciele.

Rumieniowi wędrującemu często towarzyszą objawy takie jak gorączka, ból głowy, sztywność karku, bóle mięśni i zmęczenie. Te grypopodobne objawy mogą przypominać charakterystyczne dla powszechnych infekcji wirusowych objawy i zwykle ustępują w ciągu kilku dni lub kilku tygodni.

Zapalenie stawów.

Po kilku tygodniach od zarażenia boreliozą, u około 60% osób nie leczonych antybiotykami, mogą ujawnić się powtarzające bolesne ataki obrzękniętych stawów, które trwają od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Ból stawów może przemieszczać się z jednego stawu do drugiego. Najczęściej atakowane są kolana, jednak zwykle ból odczuwany jest w co najmniej jednym lub kilku stawach. U 10% do 20% nieleczonych pacjentów może rozwinąć się trwałe zapalenie stawów. Warto zauważyć, iż bardzo rzadko objawy te dotyczą palców u rąk.

Objawy neurologiczne.

Borelioza może mieć również wpływ na układ nerwowy powodując takie objawy jak sztywność karku i silne bóle głowy (zapalenie opon mózgowych), czasowy paraliż mięśni twarzy (porażenie Bella), ból oraz drętwienie lub osłabienie kończyn, a także słabą koordynację. Bardziej subtelne zmiany takie jak utrata pamięci, trudności z koncentracją, zmiany nastroju lub zmiana długości snu mogą również być powiązane z boreliozą.

Zaburzenia układu nerwowego rozwijają się przez kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat w przypadku nieleczonej choroby. Objawy natomiast często trwają przez kilka tygodni lub miesięcy i mogą powtarzać się co jakiś czas. Pacjenci z chorobami neurologicznymi zwykle mają szansę na całkowity powrót do normalnego funkcjonowania.

Problemy z sercem.

U mniej niż jednej na 10 osób z boreliozą ujawniają się problemy z sercem, takie jak nieregularne lub wolne bicie serca, które mogą być poprzedzone zawrotami głowy lub dusznością. Objawy te rzadko trwają dłużej niż kilka dni lub tygodni. Takie zaburzenia sercowe pojawiają się zwykle kilka tygodni po zakażeniu i zazwyczaj zaczynają zanikać jeszcze przed rozpoczęciem leczenia.

Inne objawy.

Rzadziej, borelioza może spowodować zapalenie oczu i skrajne zmęczenie, chociaż żaden z tych objawów nie pojawia się bez występowania innych powszechnych objawów boreliozy.

Objawy boreliozy podobne są do objawów wielu różnorodnych chorób a ich nasilenie może różnić się w zależności od osoby. Jeśli zostałeś ugryziony przez kleszcza i mieszkasz w okolicy, gdzie występowały przypadki boreliozy skonsultuj się z lekarzem, aby być pewnym, że zostanie postawiona właściwa diagnoza i rozpocznie się proces leczenia.

Leczenie boreliozy

Borelioza w początkowej fazie może być skutecznie leczona antybiotykami. Na ogół im szybciej po zakażeniu takie leczenie jest rozpoczęte tym szybszy będzie powrót do zdrowia. Antybiotyki takie jak doksycyklina lub amoksycylina podawane doustnie przez dwa do czterech tygodni, mogą przyspieszyć gojenie się wysypki i zwykle pomagają uniknąć późniejszych objawów, takich jak zapalenie stawów. Nie istnieją jednak przekonujące dowody, że długotrwała terapia antybiotykowa jest bardziej skuteczna niż na przykład dwa tygodnie leczenia, a długotrwałe stosowanie antybiotyków może mieć poważne skutki uboczne.

Antybiotyki dożylne mogą być stosowane w bardziej poważnych przypadkach oraz takich, w których system nerwowy został dotknięty tą chorobą. Borelioza wraz z zapaleniem stawów mogą być także leczone zwykłymi antybiotykami. Większość pacjentów powraca do pełni zdrowia.

Pacjenci w wieku poniżej 9 lat i kobiety w ciąży lub karmiące piersią są leczeni amoksycyliną lub penicyliną, ponieważ doksycyklina może zabarwić uzębienie rozwijające się u dzieci. Osobom uczulonym na penicylinę podaje się erytromycynę lub jej odpowiedniki.

Po wyleczeniu się z boreliozy, niektórzy ludzie nadal doświadczają uporczywego zmęczenia i ogólnej obolałości. To złe samopoczucie może trwać nawet miesiące, jednak objawy powoli zanikają bez konieczności stosowania dodatkowej terapii antybiotykowej.

Treść artykułu została skonsultowana z lekarzem