Artykuły partnerów

Ciąża vs nowotwór

Miałam raka. Czy będę kiedykolwiek mamą? Te pytanie często zadają sobie młode kobiety, które przeszły chorobę nowotworową. Bez względu na to, czy do zapłodnienia doszło w sposób naturalny czy pozaustrojowy, kobieta martwi się o przebieg ciąży, a także o życie swoje oraz nienarodzonego dziecka…

Kobieta, która przebyła chorobę nowotworową, decyzję o macierzyństwie powinna podjąć minimum 6 miesięcy po zakończeniu leczenia. Jednak przeważnie zaleca się odczekanie nawet kilku lat. Planując ciążę należy brać pod uwagę agresywność przebytej choroby oraz ryzyko jej nawrotu. Decyzja o macierzyństwie powinna być dokładnie przemyślana oraz przede wszystkim skonsultowana z lekarzem onkologiem.

Kiedy kobieta po chorobie nowotworowej może zajść w ciążę?

Możliwość zajścia w ciążę zależy przede wszystkim od rodzaju leczenia nowotworu. Biologicznymi matkami nie zostaną kobiety, którym usunięto trzon macicy czy jajniki. Jednak w przypadku innych nowotworów, każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. U kobiet, które zgłoszą przed rozpoczęciem leczenia chęć posiadania dzieci w przyszłości, lekarz może zastosować mniej inwazyjne metody terapii. Nawet chemioterapia może być dobrana tak, aby w mniejszym stopniu szkodzić jajnikom pacjentki. Najczęściej, w leczeniu nowotworów stosuje się cyklofosfamid, który niszczy jajniki. Zastąpić go można lekami cytostatycznymi. Cytostatyki zazwyczaj powodują jedynie chwilowe zaburzenia ich czynności. Ponadto można uchronić jajniki przed niebezpieczną radioterapią. W tym celu wykorzystuje się metodę zwaną przemieszczeniem jajników. Polega ona na laparoskopowym przesunięciu jajników w miejsce, gdzie nie dosięgnie ich szkodliwe promieniowanie. Jednak lekarz prowadzący kobietę chorą na raka powinien powiadomić ją o możliwości przechowywania komórek jajowych, zarodków oraz tkanki jajnikowej, które po odbytym leczeniu mogą okazać się jedynym sposobem na zapłodnienie.

Nawrót choroby w ciąży?

Dotychczas przeprowadzone badania nie wskazują na to, aby ciąża sprzyjała nawrotom choroby nowotworowej. Jednak należy pamiętać, że ciąża również nie wyklucza zachorowania na raka. Przeciętnie 1 na 1000 kobiet chorych na nowotwór jest w ciąży.

Chemioterapia w ciąży?

Większość metod, które stosuje się w leczeniu chorób nowotworowych, nie sprawia zagrożenia dla płodu. Nawet chemioterapia może być bezpiecznie stosowana. Jednak należy jej unikać w I trymestrze. Ciężarna kobieta, która choruje na raka jest pod ciągłą kontrolą lekarską i jeśli będzie to konieczne, lekarz może przerwać chemioterapię.

Macierzyństwo po leczeniu onkologicznym
źródło: dostarczone przez autora tekstu