Choroby i zaburzenia

Cukrzyca ciążowa

Czym jest cukrzyca ciążowa?

Cukrzyca ciążowa jest stanem charakteryzującym się wysokim stężeniem cukru we krwi (glukozy), który po raz pierwszy rozpoznawany jest w trakcie ciąży. Stan ten występuje u około 4% wszystkich ciąż.

Przyczyny cukrzycy ciążowej

Zestaw do pomiaru cukru wraz z dziennikiem Autor: Jessica Merz
Zestaw do pomiaru cukru wraz z dziennikiem Autor: Jessica Merz

U prawie wszystkich kobiet można zanotować pewien stopień upośledzenia tolerancji glukozy, co jest wynikiem zmian hormonalnych, które występują w czasie ciąży. Oznacza to, że poziom cukru we krwi może być większy niż normalnie, ale nie na tyle, aby nabawić się cukrzycy. W późniejszym okresie ciąży (trzeci trymester), te zmiany hormonalne sprawiają, że kobieta w ciąży narażona jest na ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej.

W czasie ciąży podwyższony poziom niektórych hormonów zawartych w łożysku (narząd, który łączy dziecko przez pępowinę do macicy) pomaga w dostarczaniu składników odżywczych od matki do rozwijającego się płodu. Inne hormony są produkowane przez łożysko, aby ustrzec matkę przed zbyt niskim poziomem cukru we krwi. Działają one w taki sposób, że opierają się działaniom insuliny.

W trakcie ciąży hormony te prowadzą do postępującego ograniczenia tolerancji glukozy (wyższego poziomu cukru we krwi). W celu zmniejszenia poziomu cukru we krwi organizm produkuje większe ilości insuliny, aby dostarczyć glukozę do komórek, które następnie wykorzystają ją spożytkowania energii .

Zazwyczaj trzustka matki jest w stanie produkować więcej insuliny (około trzy razy więcej niż normalnie), aby przezwyciężyć wpływ hormonów ciążowych na poziom cukru we krwi. Jeżeli jednak trzustka nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości insuliny, poziom cukru we krwi wzrasta, co doprowadza do cukrzycy ciążowej.

Kto jest zagrożony cukrzycą ciążową?

Następujące czynniki zwiększają ryzyko zachorowania na cukrzycę ciążową czasie ciąży:

 • nadwaga przed zajściem w ciążę (jeśli 20% lub więcej na swojej idealnej wagi ciała);
 • przynależność do grupy etnicznej wysokiego ryzyka, w tym: Latynosi, osoby czarnoskóre, Indianie i Azjaci;
 • występowanie cukru w moczu;
 • upośledzona tolerancja glukozy lub nieprawidłowa glikemia na czczo (poziom cukru we krwi jest wysoki, ale nie na tyle wysoki, aby być doszło do cukrzycy);
 • występowanie cukrzycy w rodzinie matki (jeśli rodzice lub rodzeństwo chorują na cukrzycę);
 • urodzenie poprzedniego dziecka ważącego powyżej 4-5 kg;
 • wcześniejsze urodzenie martwego dziecka;
 • cukrzyca ciążowa podczas poprzedniej ciąży;
 • zbyt duża ilość płynu owodniowego (stan zwany wielowodzie)

Należy jednak wspomnieć, iż wiele kobiet, u których rozwija się cukrzyca ciążowa, nie doznało żadnych z powyższych czynników ryzyka.

Cukrzyca ciążowa – objawy

Cukrzyca ciążowa może rozwijać się bezobjawowo. Ważne więc jest przeprowadzanie badań pozwalających wykryć chorobę zawczasu. Mogą jednak czasami pojawić się objawy tzw. cukrzycy ciężarnych, jak:

 • zawroty głowy i omdlenia,
 • silne pragnienie,
 • częste oddawanie moczu,
 • ciągłe zmęczenie,
 • napady głodu,
 • nadmierny przyrost wagi ciężarnej i płodu.

W części pokrywają się one z objawami cukrzycy typu 1 lub cukrzycy typu 2.

Jakie są powikłania cukrzycy ciążowej?

Cukrzyca może wpływać na rozwijający się płód przez cały okres ciąży. We wczesnym okresie ciąży cukrzyca matki może być przyczyną wad wrodzonych i zwiększać ryzyko poronienia. Wiele występujących wad wrodzonych wpływa na główne narządy, takie jak mózg czy serce.

W drugim i trzecim trymestrze ciąży, cukrzyca matki może prowadzić do nadmiernego żywienia i wzrostu dziecka. Duże dziecko zwiększa ryzyko podczas porodu. Na przykład, duże dzieci często wymagają planowanej lub natychmiastowej cesarki, a jeśli dziecko rodzi się drogą pochwową jest narażone na zwiększone ryzyko powikłań.

Ponadto, gdy wysoki poziom cukru we krwi matki powoduje wysoki poziom insuliny (hiperinsulinemia) u dziecka, stężenieu cukru we krwi dziecka może spaść bardzo nisko po urodzeniu, ponieważ nie będzie otrzymywać wysokie stężenie cukru we krwi.

Jednak, przy odpowiednim leczeniu, możesz urodzić zdrowe dziecko, pomimo cukrzycy ciążowej.

Diagnoza

Kobiety z wysokim ryzykiem wystąpienia cukrzycy ciążowej powinny badać się w tym kierunku jak najszybciej po zajściu w ciążę. Wszystkie inne kobiety prawdopodobnie zostaną zbadane między 24. i 28. tygodniem ciąży .

W celu wykrycia choroby należy przeprowadzić test tolerancji glukozy po doustnym obciążeniu. Test ten polega na szybkim wypiciu słodkiego płynu, który zawiera 50g cukru. Organizm wchłania ten cukier gwałtownie powodując, że poziom cukru we krwi wzrasta w ciągu 30-60 minut. Próbka krwi zostanie pobrana z żyły z dłoni po 1 godzinie od wypicia roztworu. Badanie krwi ukazuje jak bardzo roztwór cukru został przetworzony przez organizm.

Poziom glukozy we krwi większy niż lub równy 140mg/dL jest uznawany za nieprawidłowy. Jeżeli wyniki są nieprawidłowe na podstawie doustnego testu tolerancji glukozy, to kolejny test zostanie przeprowadzony na czczo po kilku godzinach.

U kobiet z wysokim ryzykiem zachorowania na cukrzycę ciążową testu jest powtarzany w 24-28 tygodniu ciąży w celu potwierdzenia diagnozy.

Leczenie cukrzycy ciążowej

Z cukrzycą ciążową można sobie poradzić:

 • monitorując poziomu cukru we krwi cztery razy dziennie – przed śniadaniem i 2 godziny po posiłku; monitorowanie poziomu cukru we krwi przed posiłkami może także stać się koniecznością;
 • monitorując poziom ketonów w moczu – kwasów, które wskazują czy cukrzyca jest pod właściwą kontrolą;
 • podążając za szczegółowymi wytycznymi diety zgodnie z zaleceniami lekarza – zostaniesz poproszona, aby równomiernie rozkładać ilość spożywanych kalorii w ciągu dnia;
 • ćwicząc – po uzyskaniu na to zgody lekarza;
 • kontrolując przyrost wagi;
 • przyjmując insulinę, jeżeli jest to konieczne – insulina jest obecnie jedynym wskazanym lekiem na cukrzycę w czasie ciąży;
 • kontrolując wysokie ciśnienie krwi.
Treść artykułu została skonsultowana z lekarzem