Artykuły partnerów

Czy leki mogą potęgować problem nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu jest dolegliwością, której w żadnym wypadku nie należy bagatelizować. Nie można też zakładać, że w pewnych stanach czy sytuacjach jest ona zupełnie naturalnym objawem (jak np. w przypadku osób starszych). Kiedy zauważymy u siebie ten problem, warto czym prędzej wybrać się do lekarza. Będzie on mógł – na podstawie szczegółowego wywiadu i zleconych badań – ustalić przyczynę nietrzymania moczu i wdrożyć odpowiednie leczenie. Jakie są owe przyczyny nietrzymania moczu? Czy schorzenie to mogą nasilać leki przyjmowane z racji innych dolegliwości?

Nietrzymanie moczu – z czym się wiąże ta przypadłość?

Schorzenie takie jak nietrzymanie moczu wiąże się przede wszystkim z ogromnym dyskomfortem – jak fizycznym, tak i psychicznym. Osoby dotknięte nietrzymaniem moczu (a mogą to być osoby każdej płci, w każdym wieku!) czują się skrępowane, obawiają się tego, że ktoś zauważy ich przypadłość. Bardzo często prowadzi ona zatem do znacznego pogorszenia jakości życia i wycofania się z wszelkiej aktywności oraz ograniczenia lub nawet zerwania kontaktów towarzyskich.

Chroniczny stres, utrata pewności siebie, mocno obniżone samopoczucie – to zaledwie kilka konsekwencji, jakie niesie za sobą nietrzymanie moczu. Do tego dochodzi problem zupełnie mimowolnego wypływu moczu, który może nastąpić w najmniej spodziewanym momencie, np. w pracy lub podczas wyjścia towarzyskiego, gdzie osoba dotknięta schorzeniem nie wie, jak poradzić sobie z nieprzyjemnym zapachem i uczuciem wilgoci. Częste sytuacje tego typu mogą prowadzić do podrażnienia skóry.

Nietrzymanie moczu a leki

Jak już zostało nadmienione, problem może dotknąć osoby w każdym wieku i każdej płci, jednak kobiety borykają się z nim częściej niż mężczyźni (1).Wśród przyczyn kobiecych problemów, które zwiększają ryzyko wystąpienia schorzenia, należy wymienić m.in. zabiegi ginekologiczne i menopauzę. Prawdopodobieństwo nietrzymania moczu rośnie także z każdą kolejną ciążą i porodem (1). Z kolei w grupie ryzyka wśród mężczyzn znajdują się przede wszystkim ci panowie, którzy cierpią na choroby gruczołu krokowego oraz przekroczyli 40. rok życia (1).

Inne przyczyny nietrzymania moczu, które mogą sprowokować wystąpienie dolegliwości lub jej nasilenie, to: nadwaga i otyłość, spożywanie dużych ilości napojów z kofeiną (jak np. kawa), picie alkoholu, choroby neurologiczne oraz zapalenie pęcherza (tutaj nietrzymanie moczu jest zazwyczaj kłopotem przejściowym, który ustępuje, gdy wyleczona zostaje choroba podstawowa) (1).

Niestety również leki mogą przyczynić się do wystąpienia nietrzymania moczu – szczególności mowa tutaj o lekach, które mają działanie moczopędne i rozluźniające mięśnie (1,2). Należą do nich m.in. diuretyki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego (3). Wykorzystywane są one także w leczeniu chorób nerek, w niewydolności serca, u osób po przebytych zawałach (3). Każdy lek, który ma korzystnie wpływać na stan zdrowia w przypadku danej dolegliwości, jednocześnie może wywoływać skutki uboczne, które będą widoczne w innych obszarach funkcjonowania.

Jak postępować, gdy wystąpi problem?

Jak widać, przyczyn nietrzymania moczu jest wiele, a jedną z nich mogą być leki. Samodzielnie nie jesteśmy w stanie postawić w stu procentach trafnej diagnozy i tym bardziej ustalić skutecznego leczenia. Jeżeli zatem doskwiera nam uporczywe nietrzymanie moczu, musimy udać się do specjalisty. Oczywiście przyjmowanie diuretyków i jednoczesne pojawienie się kłopotów z nietrzymaniem moczu nie musi oznaczać od razu, że właśnie tu tkwi przyczyna. Czasem wystarczy zmienić coś w swoim stylu życia, by kłopoty ustały (np. unormować masę ciała, zaprzestać picia kawy i alkoholu, wprowadzić ćwiczenia mięśni dla miednicy). Ostatecznie to jednak lekarz powinien postawić diagnozę i np. zmienić leki. W żadnym wypadku nie powinniśmy też odstawiać leków na własną rękę.

Zanim określone leczenie czy zmiana nawyków zaczną przynosić pożądane efekty, co może nieco potrwać, warto zatroszczyć się o swój komfort fizyczny i psychiczny, sięgając po specjalne produkty dedykowane problemowi nietrzymania moczu, jak np. produkty TENA. Wśród nich na uwagę zasługują zarówno wkładki (w przypadku lekkiego nietrzymania moczu) oraz profesjonalna bielizna chłonna, która nie tylko maksymalnie zabezpiecza nawet w przypadku dużego nasilenia problemu, ale też jest niezwykle dyskretna, wygodna i bezpieczna dla skóry.

Bibliografia:

  1. Dr n med. Drabczyk R., Nietrzymanie moczu, https://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu, data dostępu: 28.07.2018
  2. Dr n med. Drabczyk R., Czy są skuteczne zioła na nietrzymanie moczu?, https://nefrologia.mp.pl/lista/76711,czy-sa-skuteczne-ziola-na-nietrzymanie-moczu, data dostępu: 28.07.2018
  3. Dr hab. med. Gąsowski J., lek med. Kasprzyk Z., Leki moczopędne (diuretyki), https://nadcisnienie.mp.pl/badania_leczenie/59545,leki-moczopedne-diuretyki, data dostępu: 28.07.2018

Materiał zewnętrzny.

Zdjęcia dostarczone przez autora artykułu.