Artykuły partnerów

Czynniki sprzyjające nietrzymaniu moczu – poznaj je wszystkie!

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która ze względu na towarzyszące jej symptomy jest wyjątkowo uciążliwa dla pacjenta. Na jej rozwój wpływ ma wiele czynników. Nie wszystkie można zupełnie wyeliminować. Jednak dzięki zwiększeniu świadomości niektórym z nich można skutecznie zapobiegać, znacznie zmniejszając w ten sposób ryzyko wystąpienia problemu z kontrolą pęcherza. O jakich czynnikach mowa? Sprawdźmy to!

Nietrzymanie moczu – czym jest i jak się objawia?

Nietrzymanie moczu to problem, z którym zmagają się pacjenci w różnym wieku. Jego mianem określa się zjawisko, w którym dochodzi do całkowitej lub częściowej utraty kontroli nad pęcherzem. W rezultacie pacjenci zmagają się z problemem upuszczania – w zależności od charakteru i stopnia zaawansowania dolegliwości – różnych porcji moczu. Do tego zjawiska może dochodzić w wielu sytuacjach. Zdarza się, że u zmagających się z problemem do niekontrolowanego wycieku moczu dochodzi nawet podczas śmiechu, kasłania lub kichania. W niektórych przypadkach może zostać opróżniony niemal cały pęcherz.

Problem nietrzymania moczu nie znika samoistnie, o czym warto pamiętać. Wyjątkiem jest sytuacja, w której do utraty kontroli nad pęcherzem dochodzi wskutek zażywania niektórych leków. W każdej innej konieczne jest podjęcie odpowiedniego leczenia. Wybrana przez lekarza metoda zazwyczaj nakierowana jest przede wszystkim na usunięcie przyczyny odpowiedzialnej za wystąpienie dolegliwości. Dopiero jej całkowite wyeliminowanie, wraz z zastosowaniem metod wspomagających, jak chociażby ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy, pozwala skutecznie usunąć problem utraty kontroli nad pęcherzem.

Zarówno w procesie powrotu do pełnej sprawności, jak i w samej profilaktyce bardzo istotną rolę odgrywają czynniki, które pozwalają zmniejszyć ryzyko wystąpienia zjawiska nietrzymania moczu.

Aby nie leczyć – zapobiegaj!

Pomimo tego, że zazwyczaj nie da się w stu procentach zapobiec problemowi nietrzymania moczu, przestrzegając kilku prostych zasad, można znacznie ograniczyć ryzyko jego wystąpienia. Przede wszystkim należy utrzymywać prawidłową masę ciała, gdyż otyłość znacznie zwiększa ryzyko rozwoju dolegliwości. Kolejnym czynnikiem predysponującym do jej wystąpienia jest brak aktywności fizycznej i prowadzenie siedzącego trybu życia. Nie mniejsze znaczenie w rozwoju problemu odgrywa też podejmowanie nadmiernego wysiłku fizycznego. To właśnie wskutek wytężonej pracy fizycznej dochodzi do osłabienia mięśni dna miednicy, kontrolujących zacisk cewki moczowej. Ponadto w trosce o swoje zdrowie warto też unikać używek i ograniczyć ilość spożywanych napojów moczopędnych. Nie można zapominać też o tym, że niektóre leki mogą działać moczopędnie, utrudniając kontrolę nad pęcherzem.

Warto mieć jednak na uwadze fakt, że niekiedy nawet pomimo przestrzegania owych zasad może pojawić się problem nietrzymania moczu. Należy pamiętać, że w takim wypadku absolutną podstawą jest konsultacja medyczna w celu ustalenia przyczyn zjawiska i najskuteczniejszych metod jego leczenia. W czasie całego procesu powrotu do zdrowia duże znaczenie ma także dbanie o higienę intymną, a tym samym odczuwany w każdej sytuacji komfort. Niezastąpione pod tym względem są takie środki higieniczne, jak pieluchomajtki i wkładki, np. marki TENA. Obydwa produkty w formie bezpłatnych próbek można zamówić pod adresem https://www.tena.pl/bezplatna-probka.

 

Zdjęcia dostarczone przez autora artykułu.