Artykuły partnerów

Diagnoza to nie wyrok

Chyba każdy z nas zna historie osób, u których wykryto zmiany nowotworowe na zbyt późnym etapie, który znacznie utrudniał lub wręcz uniemożliwiał podjęcie skutecznego leczenia. Diagnostyka jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się obszarów współczesnej onkologii, ponieważ tylko odpowiednio wczesne rozpoznanie daje szanse na pełen powrót do zdrowia. Warto zatem obserwować swój organizm i w sytuacji, gdy tylko zauważymy u siebie objawy mogące sugerować rozwój chłoniaka, udać się po poradę i diagnozę do specjalisty.

Wczesna diagnoza szansą na pełne wyleczenie

Chłoniak to potoczna nazwa nie nabłonkowych nowotworów występujących w obrębie układu chłonnego, np. w węzłach chłonnych. Ich powstawanie najczęściej jest spowodowane nieprawidłowym rozwojem komórek limfatycznych, czyli limfocytów typu B i T. Nowotwory tego rodzaju są dość rzadkie, a zbyt późne ich wykrycie i nie podjęcie odpowiedniego leczenia na wczesnym etapie rozwoju może prowadzić do śmierci. Warto wiedzieć, że chłoniaki mają zdolność wytwarzania mechanizmów obronnych, dzięki którym z czasem stają się odporne na tradycyjne leki. Największe szanse na wyleczenie i powrót do zdrowia mają zatem Ci pacjenci, u których chłoniak został wykryty bardzo wcześnie i podjęte zostało zdecydowane leczenie onkologiczne. Argument ten jest często przytaczany przez lekarzy i najlepiej obrazuje potrzebę wykonywania badań diagnostycznych w przypadku zaobserwowania u siebie objawów mogących wskazywać na rozwój nowotworu.

Najważniejsze objawy wczesnego stadium chłoniaka

Na wczesnym etapie rozwoju chłoniaka pacjenci bardzo często cieszą się dobrą ogólną kondycją, a badanie morfologiczne krwi nie wykazuje żadnych nieprawidłowości. Przypadki medyczne pacjentów, z którymi można zapoznać się na stronie www.rozpoznajchloniaka.pl pokazują, że warto zwracać uwagę nawet na najmniejsze symptomy, które mogą wskazywać na powstawanie nowotworu węzłów chłonnych. Do objawów, które powinny wzbudzić naszą czujność, należą przede wszystkim powiększone, niebolesne węzły chłonne. Jeżeli nie towarzyszy im żadna infekcja, a zastosowane leczenia przeciw infekcyjnego nie przynosi efektów przez czas dłuższy niż  2 tygodnie, należy udać się do lekarza onkologa. Dodatkowe objawy, które często występują we wczesnym stadium chloniaka, to utrata ponad 10 % masy ciała w ciągu około 6 miesięcy której nie da się uzasadnić zmianą diety lub aktywnym trybem życia, zlewne poty nocne oraz gorączka. Jeżeli objawom tym towarzyszy ogólne osłabienie, duszności, swędzenie skóry lub nawracający kaszel, należy koniecznie zasięgnąć opinii lekarza, który zaleci wykonanie badań.

Chłoniak należy do grupy agresywnych nowotworów, które mogą zagrażać życiu pacjentów. Warto jednak pamiętać, że postawienie diagnozy to nie wyrok, ale szansa na pełny powrót do zdrowia.

zdjęcia dostarczone przez autora artykułu