Artykuły partnerów

Dobroczynne właściwości tranu

Rosnąca popularność tranu jest jak najbardziej uzasadniona. Aby przekonać się do jego systematycznego zażywania, wystarczy poznać jego dobroczynny wpływ na ludzki organizm.

Czym jest tran? Jest nim koncentrat oleju, który pozyskuje się ze świeżej wątroby dorsza atlantyckiego lub innych ryb, pochodzących z rodziny dorszowatych. Tran zawiera wyjątkowo cenne składniki takie jak nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 i omega-6, a także niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu witaminy A i D.
Już w latach 60. ubiegłego wieku udowodniono, że tran jest doskonałym sposobem na naturalne wzmocnienie organizmu. Jego systematyczne spożywanie zaleca się zwłaszcza osobom osłabionym ,w podeszłym wieku lub w okresie intensywnego wzrostu, jak również osobom chorym lub znajdującym się w okresie rekonwalescencji. Tran stanowi również zastrzyk dobroczynnych substancji dla osób, które prowadzą bardzo stresujący tryb życia, czy też miłośników alkoholów lub papierosów.

Tran zapewni lepszą pracę Twojego mózgu!

Tran wpływa dobroczynnie na pracę mózgu dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3. Dlaczego są aż tak ważne? Kwasy te umożliwiają poprawę ukrwienia mózgu, jak również odpowiadają za sprawny przepływ bodźców nerwowych między substancją szarą i białą. To właśnie powód, dla którego warto podawać tran dzieciom, by lepiej rozwijały się intelektualnie. Podawanie tranu osobom starszym może zmniejszyć ryzyko pojawienia się choroby Alzheimera oraz demencji.

Tran wzmocni Twoje kości i Twój wzrok!

Dzięki wysokiej zawartości witaminy D w tranie możliwe jest lepsze przyswajanie wapnia i fosforu, które jest odpowiedzialne za prawidłowe kształtowanie kośćca i zębów. Znajdująca się w nim witamina A pozwala zapobiec licznym chorobom wzroku m.in. zwyrodnieniu plamki żółtej, które stanowi najczęstszą przyczynę utraty wzroku u dorosłych i osób starszych. Kwasy omega-3, które zawiera tran pozwalają zmniejszyć ryzyko wystąpienia wady wzroku.

Mamy od zawsze zastanawiają się, jak podawać swojemu dziecku tran. Istnieją dwie sytuacje, pierwsza to fakt, że dziecko powinno bezwzględnie pić tran bo to pozytywnie wpływa na jego rozwój, ale druga, że praktycznie żadne dziecko nie lubi tranu. Jak te sytuacje ze sobą pogodzić i w jakiej postaci podawać tran dzieciom i sobie, jako Mollers (http://www.mollers.pl/) kapsułki, czy jako tran płynny?

Tran w kapsułkach

W przypadku kapsułkowanego tranu podanie wydaje się być trochę łatwiejsze. Tran zamknięty w kapsułkach nie ma tego swojego, charakterystycznego zapachu, który czujemy kiedy mamy kontakt z płynnym tranem. Jest znacznie bardziej przyjemny do połykania, bo zamknięty w żelowej, przezroczystej kapsułce.

Drugą sprawą jest fakt, iż tran w kapsułkach jest odpowiednio dozowany. Czasami nie wiemy ile właściwie tego produktu należałoby przyjmować, a mając rozpiskę z ulotki dołączonej do leku, możemy tran z powodzeniem dozować na kapsułki i wiemy, czy przyjmujemy go dobrze.

Mollers kapsułki zazwyczaj są bez problemu przyjmowane przez dzieci, te większe z chęcią łykają tran, bo tabletki są niewielkie, mają opływowy kształt i są śliskie.

Tran w płynie

Płynny tran jest przede wszystkim bardziej ekonomiczny. Kupując opakowanie tranu w kapsułkach tak naprawdę samego produktu jest tam niewiele. Płacimy głównie za opakowanie i za to, że ktoś ten produkt poporcjował. Kupując tran w butelce, za taką samą cenę dostajemy o wiele więcej produktu i mamy pewność, że jest on świeży i najwyższej jakości. Jednakże taka postać zazwyczaj przyjmowana jest przez dorosłych, bo oni są w stanie znieść nieprzyjemny zapach w zamian za prozdrowotne działanie tranu.

Każda osoba powinna przetestować obie wersje tranu i wybrać tą najlepszą dla siebie. Jedno jest natomiast pewne, tran należy spożywać, bo niewiele jest takich produktów, które tak pozytywnie jak on wpływają na nasz organizm. Pijąc tran jesteśmy zdrowsi, mamy dużo energii, lepiej myślimy i więcej zapamiętujemy. Nasza skóra, włosy i błony śluzowe są w dobrej formie.