Artykuły partnerów

Elektroterapia – czy jeszcze się ją stosuje?

Elektroterapia jest dziedziną fizykoterapii. To jedna z najpopularniejszych metod rehabilitacji, jest niezwykle bezpieczna, bezbolesna oraz skuteczna. Prąd o różnych właściwościach z powodzeniem wykorzystywany jest właśnie w elektroterapii. Terapię prądem stosuje się przede wszystkim w leczeniu objawowym chorób związanych z układem ruchu oraz neurologicznych. Elektroterapia dosyć szybko przynosi efekty. Działanie przeciwbólowe, wzmacnianie mięśni, poprawa ukrwienia tkanek – to tylko kilka rezultatów stosowanie terapii prądem. Elektroterapia korzystnie wpływa na redukcję obrzęków oraz wysięków śródstawowych. Doskonale regeneruje organizm, łagodzi stany zapalne, przyśpiesza gojenie ran, a także cały proces rekonwalescencji. Dzięki elektroterapii obserwuje się znaczny wzrost wydzielania endorfin oraz enkefalin, następuje zdekoncentrowanie mediatorów bólu i zwiększenie mikrokrążenia.

Urządzenia do elektroterapii należą do niezwykle nowoczesnych oraz rozwiniętych technologicznie sprzętów w fizjoterapii, możliwe jest wykorzystanie pełnej skali prądów elektrycznych.  Skutkuje to wysoką skutecznością terapii.

Najpopularniejsze rodzaje elektroterapii

Jednym z najbardziej znanych zabiegów w elektrolecznictwie jest galwanizacja. Wykorzystuje ona prąd stały przepływający pomiędzy dwoma elektrodami i ciałem pacjenta. Galwanizacja jest zalecana w leczeniu dyskopatii, innych schorzeń kręgosłupa, nerwobólów, zapalenia nerwów, korzeni i splotów nerwowych.

Zaś zabiegiem polegającym  na wprowadzeniu jonów leków do ciała chorego za pomocą prądu stałego bazując na zasadzie przyciągania różnoimiennych, a odpychania tych samych ładunków  jest jonoforeza. Sprawdza się ona w takich dolegliwościach jak m.in. nerwobóle, stany zapalne stawów, zapalenia okołostawowe, osteoporoza, blizny, naciągnięcia mięśni, owrzodzenia troficzne, zespół rwy kulszowej, choroby reumatyczne oraz choroby zwyrodnieniowe.

Elektrostymulacja to metoda terapii skierowana bezpośrednio na nerwy, które stają się pobudzone, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie skurczów w określonych grupach mięśniowych, aby je usprawnić. Zabieg ten należy stosować podczas reedukacji siły oraz napięcia mięśniowego. Wykonywana najczęściej za pomocą wyspecjalizowane aparaty do elektroterapii.

Prądy interferencyjne (Prądy Nemeca) to prądy, które uzyskuje się podczas interferencji, co oznacza nałożenie się dwóch średniej częstotliwości prądów sinusoidalnych. Prądy inferencyjne doskonale radzą sobie ze wszelkiego rodzaju bólami, pobudzeniem układu nerwowego oraz układu krążenia, a także posiadają właściwości regeneracyjne.

Prądy TENS polegają na stymulacji elektrycznej nerwów przez skórę pacjenta opartej na teorii endorfin oraz teorii kontrolowanego przepustu rdzeniowego Wall’a i Melzack’a. Zabieg ten służy do zwalczania bólu przewlekłego oraz ostrego.

Wskazania

Stosowanie elektroterapii zalecane jest w chorobach reumatycznych, neurologicznych oraz zwyrodnieniowych. Pomaga również osobom cierpiącym na migreny, spastyczność oraz ostre i przewlekłe bóle różnego pochodzenia. Elektroterapia z sukcesem wykorzystywana jest w stanach pooperacyjnych, pourazowych, złamaniach, krwiakach oraz trudno gojących się ranach. Terapia prądem przynosi efekty pacjentom z obniżoną siłą oraz zanikami mięśniowymi oraz chorym na  zapalenia okołostawowe.

Przeciwwskazania

Elektroterapii nie należy stosować u kobiet w ciąży oraz podczas miesiączki. Osoby zmagające się z nowotworami, epilepsją, stwardnieniem rozsianym, ostrymi procesami zapalanymi oraz ropnymi stanami zapalnymi skóry również powinny zrezygnować z korzystania z tej metody rehabilitacji. Elektroterapia nie jest odpowiednia także dla pacjentów posiadających rozrusznik serca i metalowe elementy na obszarze przewidywanego zabiegu. Choroby psychopatologiczne oraz choroby sercowo-krążeniowe dyskwalifikują możliwość użycia terapii prądem.

 

Zdjęcia dostarczone przez autora artykułu