Artykuły partnerów

Glukometr – dla kogo jest przeznaczony i jak go używać?

Glukometr pomaga kontrolować wahania poziomu cukru, które występują m.in. w przebiegu cukrzycy. Aby prawidłowo użyć urządzenia, należy pamiętać o oczyszczeniu miejsca wkłucia oraz nie zostawiać otwartej fiolki z paskami testowymi.

Kto powinien używać glukometru?

Glukometr to urządzenie służące do oznaczania stężenia glukozy we krwi. Pozwala na kontrolowanie rozwoju cukrzycy. Dzięki niemu chory może na bieżąco oznaczać poziom cukru we krwi i wyregulować go w razie konieczności. Mniejsza liczba wahań glukozy pozwala zmniejszyć ryzyko pojawienia się powikłań. Glukometru powinny używać osoby:

 • przyjmujące insulinę;
 • stosujące doustne leki przeciwcukrzycowe;
 • mające duże wahania poziomu cukru we krwi;
 • u których stężenie glukozy zmniejsza się bez objawów ostrzegawczych;
 • kobiety w ciąży narażone na zachorowanie na cukrzycę.

Instrukcja użycia glukometru

Najważniejsze zasady, które należy wziąć pod uwagę przy wykonywaniu pomiaru glukometrem:

 1. Przed użyciem glukometru, oczyść miejsce pobrania. Umyj skórę mydłem i ciepłą wodą, po czym dokładnie osusz.
 2. Nie używaj spirytusu do dezynfekcji. Nawet najmniejsza ilość alkoholu może bowiem zafałszować wynik pomiaru.
 3. Następnie pobierz próbkę krwi, nakłuwając palec, ramię lub inne miejsce, nakłuwaczem (lancetem). Nie wyciskaj krwi z miejsca pobrania, ponieważ może to zmienić wartość badania.
 4. Najlepiej używać glukometru, który wymaga niewielkiej ilości krwi do oznaczenia stężenie glukozy.
 5. Kolejną czynnością jest użycie paska testowego. Pojawi się na nim wynik pomiaru.
 6. Natychmiast po wyjęciu paska testowego z opakowania, dokładnie je zamknij. Paski są bowiem wrażliwe na działanie pary wodnej, temperatury oraz tlenu. Nie zostawiaj ich w zamkniętym samochodzie, na parapecie, a także w pobliżu lodówki, kuchenki lub piekarnika.
 7. Nie używaj pasków po upływie terminu ważności.
 8. Zapisz na opakowaniu, kiedy zostało otwarte po raz pierwszy. Paski mogą być z reguły stosowane przez 3 miesiące od otwarcia. Po upływie tego czasu wyniki stają się najczęściej niemiarodajne.

Niektóre glukometry należy zakodować po otwarciu nowej fiolki z paskami. Polega to na wprowadzeniu kodu ręcznie bądź umieszczeniu w glukometrze klucza kodującego. Warto o tym pamiętać, ponieważ w przypadku pominięcia tego kroku, pomiar może być nieprawidłowy. Można kupić też urządzenie, które nie wymaga kodowania.

Zdjęcia dostarczone przez autora artykułu.