Choroby i zaburzenia

Hemoroidy

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy to nabrzmiałe żyły w kanale odbytu. Ten dotykający wiele osób problem może być bolesny, ale zazwyczaj nie stanowi zagrożenia.

Żyły mogą puchnąć wewnątrz kanału odbytu tworząc wewnętrzne hemoroidy lub mogą puchnąć w pobliżu otworu odbytu tworząc hemoroidy zewnętrzne. Możliwe jest doświadczenie obu typów jednocześnie. Objawy i leczenie zależą od występującego u pacjenta typu choroby.

Przychodzi taki moment w życiu wielu osób, w którym muszą zmierzyć się z hemoroidami.

Przyczyny hemoroidów

Hemoroidy powodują zbyt duże ciśnienie w żyłach w okolicy miednicy i odbytu.

Normalnie tkanki wewnątrz odbytu wypełniają się krwią, aby kontrolować wypróżnienia. Kiedy starasz się wypróżnić, zwiększone ciśnienie powoduje, że żyły w tkance puchną i rozciągają się. To może spowodować wystąpienie hemoroidów.

Biegunka lub zaparcia mogą również prowadzić do wysiłku i zwiększenia presji na żyły w kanale odbytu.

Kobiety w ciąży mogą dostać hemoroidy w ciągu ostatnich 6 miesięcy ciąży. Dzieje się tak właśnie z powodu wzrostu ciśnienia w naczyniach krwionośnych w obszarze miednicy. Wysiłek podczas parcia w czasie porodu może pogorszyć problem hemoroidów.

Również nadwaga może być przyczyną powstawania hemoroidów.

Hemoroidy – objawy

Do najczęstszych objawów hemoroidów wewnętrznych i zewnętrznych należą:

  • krwawienie podczas wypróżnień, można zaobserwować krew na papierze toaletowym po wypróżnieniu;
  • świąd;
  • ból odbytnicy – czyszczenie okolic odbytu może być bolesne.

Wewnętrzne hemoroidy

Na hemoroidy wewnętrzne mogą wskazywać ślady krwi na papierze toaletowym po wypróżnieniach oraz krew na powierzchni stolca.

Wewnętrzne hemoroidy to często małe i nabrzmiałe żyły w ścianie kanału odbytu. Może to być także duże zwiotczenie żył, które wystaje cały czas z odbytu, które może okazać się bolesne jeśli wybrzuszenia są ściśnięte przez mięśnie odbytu. Ból może także wystąpić w przypadku gdy dopływ krwi do hemoroidów zostanie odcięty. Wewnętrzne hemoroidy objawiają się także obecnością śluzu na stolcu bądź papierze toaletowym.

Zewnętrzne hemoroidy

Zewnętrzne hemoroidy mogą objawiać się w postaci podrażnionej skóry w okolicach odbytu lub wyczuwalnego skrzepu pod skórą.

Diagnoza

Lekarz może zdiagnozować hemoroidy poprzez wywiad, historię chorób lub badanie.

W przypadku pacjentów przed pięćdziesiątym rokiem życia podstawowym domniemaniem jest, że krwawienie z odbytu jest spowodowane przez hemoroidy. W trakcie wizyty lekarz może zbadać odbyt palcem w rękawiczce.

Krwawienie z odbytu może być także objawem poważniejszej choroby, np. okrężnicy, odbytnicy lub raka odbytu. Zatem jeśli pierwsze badania nie wykażą wyraźnie przyczyny problemów lekarz może przeprowadzić badanie jelita grubego, na przykład kolonoskopię.

Leczenie hemoroidów

Leczenie hemoroidów zewnętrznych można prowadzić w domu. Leczenie należy rozpocząć od dodania błonnika do codziennej diety, picia większej ilości wody oraz stosować maści dostępne bez recepty. Można również używać środków zmiękczających stolec. Podobne zabiegi stosować można także w przypadku wewnętrznych hemoroidów.

Jeśli wewnętrzne hemoroidy są poważne może być konieczne inne leczenie. Lekarz może podwiązać hemoroidy gumowymi opaskami lub delikatnie okaleczyć tkankę wokół hemoroidów. Zabiegi te zmniejszają dopływ krwi do hemoroidów tak, aby mogły się zmniejszyć lub zaniknąć.

W przypadku gdy żadne z opisanych metod nie przynoszą oczekiwanego skutku przeprowadza się operację.

Otręby pszenne. Autor:Ali@gwc.org.uk
Otręby pszenne. Autor:Ali@gwc.org.uk

Profilaktyka

Zdrowe nawyki mogą zapobiegać powstawaniu hemoroidów lub pomagać w terapii. Należy jeść pokarmy, które mają dużo błonnika jak owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste.

Lekarze zalecają też ruch  i przyjmowanie dużej ilości płynów. Nie bez znaczenia pozostaje także konsumpcja alkoholu. Badania potwierdzają, że nadużywanie alkoholu i nikotyny ma bezpośredni wpływ na pojawianie się hemoroidów.

Treść artykułu została skonsultowana z lekarzem