Artykuły partnerów

Inseminacja – skuteczna walka z niepłodnością

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje problem niepłodności za chorobę cywilizacyjną, gdyż dotyczy około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Rozwiązaniem dla par, które bezskutecznie starają się o dziecko są metody wspomaganego rozrodu.

Na czym polega unasiennienie?

Inseminacja (unasiennienie) jest metodą wspomaganego rozrodu, która polega na umieszczeniu bezpośrednio w jamie macicy nasienia, które zostało odpowiednio przygotowane w laboratorium. Do przeprowadzenia inseminacji można wykorzystać nasienie anonimowego dawcy lub partnera kobiety starającej się o dziecko. Skuteczność tej metody wynosi około 10-25%. Mimo że aktualnie dostępne są inne możliwości leczenia niepłodności, które stwarzają większą szansę na zajście w ciążę (np. in vitro – około 35%), technika inseminacji jest często stosowana ze względu na swoją nieinwazyjność, prostotę i bezpieczeństwo.

Wskazania do zastosowania metody wspomaganego rozrodu

Obowiązkowym warunkiem, który musi być spełniony aby przeprowadzić inseminację jest drożność jajowodów przyszłej matki. W przypadku niedrożności, plemniki nie będą mogły połączyć się z komórką jajową, co uniemożliwia zapłodnienie. Wskazaniem do inseminacji są zaburzenia erekcji, ejakulacji, obniżone parametry nasienia, endometrioza, zbliznowacenia szyjki macicy, bardzo silne dolegliwości bólowe w trakcie stosunku lub niepłodność idiopatyczna (o nieustalonej przyczynie). Wśród przeciwwskazań do inseminacji znajdują się schorzenia układu rozrodczego, np. stany zapalne, mięśniaki macicy, a także choroby nowotworowe oraz nieprawidłowości nasienia, m.in. obecność bakterii w nasieniu mężczyzny.

Czynniki wpływające na skuteczność zapłodnienia metodą unasiennienia

Podstawowym czynnikiem, który wpływa na skuteczność przeprowadzonego zapłodnienia jest stan zdrowia kobiety oraz jej wiek. Obserwuje się, iż możliwość zajścia w ciążę na drodze unasiennienia po 40. roku życia znacznie maleje. Metoda inseminacji często jest nieskuteczna u kobiet o obniżonej puli pęcherzyków jajnikowych. Ten stan może dotyczyć młodych kobiet, ale jest przede wszystkim związany z tym, iż rezerwa jajnikowa zmniejsza się wraz z wiekiem (po 35. roku życia stwierdza się znaczny spadek płodności).

Ile razy można podejmować próbę inseminacji?

Metoda inseminacji zaliczana jest do technik nieinwazyjnych oraz o dużym stopniu bezpieczeństwa dla kobiety. Mimo to, nie powinno się próbować zapłodnienia metodą inseminacji więcej niż sześć razy. W przypadku nieudanych sześciu prób, kobiecie zaleca się wykorzystanie innych metod wspomaganego rozrodu, np. in vitro, czyli zapłodnienia pozaustrojowego.

Zdjęcie dostarczone przez autora artykułu