Artykuły partnerów

Jak działa heparyna?

Heparyna jest jednym z popularniejszych preparatów, działających przeciwzakrzepowo. Sprzedaje się ją pod różnymi postaciami, a może być podawana zarówno naskórnie, jak i podskórnie. Wykazuje właściwości, mające wielokierunkowy wpływ na organizm.

Pierwszy raz heparyna została wykorzystana w medycynie w roku 1938. Od tego czasu jest stosowana w różnych formach, choć najpopularniejsze to aerozole oraz żele. Pomaga ona nie tylko w walce z zakrzepami, ale jest również używana przy różnego rodzaju obrzękach i stłuczeniach.

Czym dokładnie jest heparyna?

Heparyna to polisacharyd (organiczny związek chemiczny), między innymi aktywujący antytrombinę, czyli osoczowy czynnik, który hamuje działanie trombiny. Skutecznie zapobiega więc krzepnięciu krwi w naczyniach krwionośnych.

W organizmie człowieka występuje w komórkach tucznych, będących odpowiedzialnymi za jej wytwarzanie, na przykład w płucach, wątrobie oraz sercu. Heparyna, podawana dożylnie i podskórnie, pomaga przy żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej, natomiast preparaty naskórne mogą wesprzeć leczenie zapaleń żył powierzchniowych oraz żylaków.

Mocne i słabe strony heparyny

Działanie przeciwzakrzepowe to nie jedyna cecha, którą objawia heparyna. Związek ten ma także właściwości przeciwzapalne, przeciwłuszczycowe, a co więcej, wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Ponadto, zapobiega też chorobom wirusowym. Naturalnie, jak każda inna substancja lecznicza, heparyna może też powodować różne skutki uboczne.

Wśród najczęściej wymienianych znajdują się skórne reakcje alergiczne, takie jak pokrzywka oraz świąd. Nie należy ich jednak lekceważyć, ponieważ długie stosowanie preparatu w przypadku zauważania jego złego wpływu na organizm, może doprowadzić nawet do martwicy skórnej.

Gdzie można znaleźć heparynę?

Heparynę najczęściej można zobaczyć pod postacią leku, stosowanego w profilaktyce żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Zawierają one drobnocząsteczkową heparynę, która aktywizuje się po około 3 do 5 godzin od wstrzyknięcia preparatu.

Kiedy nie należy stosować leków, zawierających heparynę

Nie wszystkim jednak będzie służyć działanie heparyny. Nie powinny po nią sięgać osoby, cierpiące na skazę krwotoczną, chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy oraz mające wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Zabrania się też stosowania preparatu z heparyną w przypadku chorych z nowotworami przewodu pokarmowego. Nie można również podawać heparyny wówczas, gdy leczona osoba przyjmuje niesteroidowe leki przeciwzapalne, ponieważ te mogą przyczynić się do nasilenia jej działania. Jeśli chory dostrzeże nagłe, silne krwawienie z nosa przy stosowaniu leku, powinien także natychmiast go odstawić.

Zdjęcia dostarczone przez autora artykułu