Osoby w starszym wieku wymagają innego podejścia do kwestii zdrowia niż młodsza część społeczeństwa. Są zdecydowanie bardziej narażeni na różnego rodzaju choroby i schorzenia. To samo dotyczy zdrowia jamy ustnej, gdyż osoby starsze muszą bardziej dbać o zęby oraz dziąsła. Większość z nich wymaga noszenia specjalnych protez, o których powiemy w niniejszym artykule.
Kiedy potrzebna proteza?
Konieczność używania protez zębowych spowodowana jest ubytkami lub brakiem w uzębieniu. Jest to nie tylko problem estetyczny, ale również i zdrowotny. Tego typu braki utrudniają spożywanie pokarmu, co stanowi poważne obciążenie dla układu pokarmowego. Dodatkowo przerwa między zębami powoduje przemieszczanie się pozostałych, co powoduje ból oraz prowadzi do skrzywienia zgryzu. W takich sytuacjach wybór odpowiedniej protezy jest konieczny. Istnieje ich wiele rodzajów, które muszą być dobrane i dostosowane do konkretnych przypadków. Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na uzupełnienie braku uzębienia jest proteza szkieletowa. Zalety i wady protezy szkieletowej wymienia plus50.pl skąd dowiesz się, ile kosztuje jej założenie oraz kto może taką dostać. Komfort noszenia takiej protezy jest zdecydowanie wyższy niż w przypadku tradycyjnej, akrylowej. Szkieletową protezę wykorzystuje się w przypadku częściowego braku uzębienia, u których nie ma możliwości zastosowania koron czy mostów. Jest bardzo stabilna, dzięki czemu mówienie oraz spożywanie posiłków nie stanowi większych trudności. Jej dużą zaletą jest także łatwiejsze utrzymanie czystości, co zmniejsza ryzyko infekcji.
Jaka proteza dla seniora?
W zależności od rodzaju ubytku istnieje możliwość założenia protezy częściowej lub całościowej. Wspomniane wyżej protezy akrylowe należą do najtańszych rodzajów. W całości opierają się na błonie śluzowej, co niestety często powoduje podrażnienia i uszkodzenia śluzówki. To w zasadzie ich jedyna wada. Niska cena idzie w tym wypadku w parze z estetyką, ponieważ ładnie się prezentują i dobrze sobie radzą z rozdrabnianiem pokarmu.
Alternatywą dla akrylowych są protezy nylonowe. Stanowią gwarancję komfortowego użytkowania, a pacjenci szybko się do nich przyzwyczajają. Są odporne na złamania, mają dobrą przyczepność i estetyczny wygląd. Aby móc z takich korzystać trzeba mieć chociaż jednego zęba. Ich wadą jest niestety łatwe przejmowanie zapachów i łatwość w uleganiu odbarwieniom. Dlatego w żadnym wypadku nie wolno zapominać o odpowiedniej higienie jamy ustnej.
Najważniejsze, aby proteza była odpowiednio dopasowana, w przeciwnym razie może powodować ucisk, dyskomfort oraz urazy. Niezależnie od wybranego rodzaju zawsze należy się zaopatrzyć w żel wspomagający gojenie się ranek i regenerację błony śluzowej.