Elektroniczna recepta online to opcja, która nie tylko odciąża stacjonarną służbę zdrowia, ale również jest bardzo wygodna dla pacjentów. Sprawdzić może się w wielu sytuacjach. Przykładem może być pilna potrzeba wykupienia leku, gdy ciężko umówić się do lekarza przyjmującego stacjonarnie od ręki. Kiedy jeszcze można skorzystać z tego rozwiązania?
Recepta online – lekarz musi wystawić ją każdemu?
Już od dłuższego czasu pacjentom wystawiana może być po konsultacjach zdalnych e-recepta. Jak działa takie rozwiązanie i kto może z niego skorzystać? Ze względu na to, że są to konsultacje prywatne z lekarzem, przeznaczone są zarówno dla pacjentów ubezpieczonych, jak i tych, którzy ubezpieczenia nie posiadają. Z konsultacji lekarskiej online skorzystać może każdy, kto ma taką potrzebę. Warunkiem jest opłacenie usługi prywatnej, jednak ta – w porównaniu do stacjonarnych konsultacji prywatnych – kosztuje znacznie mniej.
Konsultacja online z lekarzem podlega podobnym zasadom do konsultacji stacjonarnych, co oznacza, że konieczny jest rzetelny wywiad medyczny. Lekarz musi poznać aktualny stan zdrowia pacjenta oraz jego historię medyczną, by wiedzieć, czy terapia danym lekiem jest wskazana oraz czy nie ma ku niej przeciwwskazań. E-receptę wystawia się wyłącznie w sytuacjach uzasadnionych medycznie, kiedy lekarz zdecyduje na podstawie wywiadu o zasadności terapii. Płatność, którą pokrywa pacjent, dotyczy samej konsultacji – jej efektem może być e-recepta, ale jej wystawienie jest już bezpłatne.
Kto wystawić może e-receptę przez Internet?
Wystawianie e-recept przez Internet oferowane jest przez sporo podmiotów medycznych, w tym między innymi te działające prywatnie. Sama e-recepta online jest za darmo, a płaci się za prywatne konsultacje zdalne. Może być wystawiona pacjentowi między innymi za pośrednictwem strony: https://naszarecepta.pl/. Gdy pacjentowi potrzebna jest pilnie recepta online, lekarz może wystawić ją nawet w 5 minut od wywiadu medycznego, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, gdy czas nagli. Wywiad polega na uzupełnieniu specjalnie przygotowanego formularza medycznego – odpowiedzi w nim zawarte analizowane są przez lekarza przed ewentualnym przepisaniem leku.
Korzystanie z recept online może być zasadne w wielu przypadkach:
- problemy z umówieniem się od ręki na konsultacje stacjonarne,
- problemy z dojazdem do specjalisty,
- pilna potrzeba zakupu leku (pacjent zapomniał, że kończy się opakowanie, a musi zachować ciągłość terapii (np. e-recepta na antykoncepcję bądź choroby przewlekłe) lub potrzebuje leku „na już” i zwłoka działa na jego niekorzyść (np. tabletki „dzień po”)),
- obawa przed chorobami zakaźnymi (zarażenie się w przychodni od innych lub samodzielne zarażenie innych),
- niestandardowe godziny pracy, bez możliwości wolnego w danej chwili,
- opieka nad dziećmi czy innymi członkami rodziny uniemożliwiająca swobodny dostęp do lekarza,
- dolegliwości wstydliwe i chęć zachowania anonimowości.
Jak zrealizować e-receptę przez Internet?
Recepta online nie różni się sposobem realizacji od recept, które wystawiane są pacjentom w czasie wizyt stacjonarnych. W momencie wypisania leku pacjent otrzymuje czterocyfrowy kod SMS-em, ponadto e-recepta wysyłana jest do niego mailowo. Wykupić leki można w aptece w następujący sposób:
- Podając kod e-recepty z SMS-a, a następnie dokonując uwierzytelnienia swoim numerem PESEL.
- Okazując kod kreskowy e-recepty, bez potrzeby dodatkowej autoryzacji. Kod kreskowy znaleźć można w załączniku wiadomości mailowej, w swoim IKP, a także w dedykowanej aplikacji.