Artykuły partnerów

Kiedy zimno i gorąco boli

Nadwrażliwość zębów jest coraz bardziej powszechną dolegliwością, jaką zgłaszają pacjenci lekarzom stomatologom. Nie należy jej bagatelizować, zwłaszcza że przy zastosowaniu odpowiednich środków, można skutecznie wygrać z tą chorobą.

Problem co czwartej dorosłej osoby

Nawet 25 proc. dorosłych cierpi na nadwrażliwość zębów, a według niektórych statystyk ta przykra dolegliwość może dotykać nawet 50 proc. osób dorosłych. Najczęściej chorują osoby w wieku od 30 do 39 lat. Choroba objawia się ostrym, przejmującym, ale chwilowym i szybko przemijającym bólem zębów w reakcji na zimno. Jeśli nadwrażliwość pojawia się także w kontakcie z ciepłem, np. gorącą kawą lub herbatą, wówczas może być znacznie bardziej dokuczliwa i nieprzemijająca.

Z czego to wynika?

Nadwrażliwość zębów może wynikać z problemów związanych z  uzębieniem i być wywołana występującymi u pacjenta chorobami w obrębie jamy ustnej. Wśród nich wymienia się:

  • erozję szkliwa zębów,
  • choroby przyzębia, w tym zapalenie w obrębie dziąseł powodujących ich cofanie,
  • wadę wrodzoną.

Przy erozji zębów mamy do czynienia ze znacznymi zmianami w strukturze szkliwa. Dochodzi do demineralizacji, przez co silnie unerwiona zębina jest wystawiona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Zębina jest podrażniana przy kontakcie z zimnymi, ciepłymi, słodkimi lub kwaśnymi napojami i żywnością. Nieprzyjemne uczucie pojawia się podczas szczotkowania zębów, czy nawet w przypadku zmian ciśnienia atmosferycznego.

Można mieć też do czynienia z kwasową erozją szkliwa, która polega w pierwszej kolejności na rozmiękczeniu, a później na uszkodzeniu mineralnej warstwy zębów przez kwasy. Wówczas najlepiej zmienić dietę na zdrowszą, wyleczyć refluks żołądka – jeśli występuje, oraz wykluczyć na pewien czas ze swojego menu soki owocowe, cytrusy, czy napoje gazowane.

Uwaga!

Aby przeciwdziałać kwasowej erozji szkliwa zębów nie należy myć ich od razu po zjedzeniu bogatego w kwasy posiłku. Trzeba odczekać co najmniej godzinę, ponieważ w przeciwnym wypadku jeszcze bardziej zaszkodzimy szkliwu naszych zębów. Działanie kwasów można zneutralizować przepłukując usta wodą niegazowaną czy żując gumę bez cukru.

Jak sobie pomóc?

W walce z nadwrażliwością zębów pomoże zmiana nawyków żywieniowych i higienicznych, poznanie specyfiki choroby, odkrycie jej przyczyny oraz wizyta u stomatologa. W pierwszej kolejności pacjent cierpiący na nadwrażliwość powinien wybrać nową, miękką szczoteczkę do zębów oraz pastę z fluorem dla zębów nadwrażliwych, np. marki Elmex, jaką można kupić w sklepie internetowym superkoszyk.pl. Należy szczotkować zęby ruchami wymiatającymi i właściwie oczyszczać dziąsła. Dentyści zalecają używanie na co dzień nici dentystycznych i płynów do płukania zębów wrażliwych. Przynajmniej raz na pół roku chory powinien zadbać o oczyszczenie zębów z kamienia i osadów. Takie zabiegi refundowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia i wykonywane w publicznych gabinetach dentystycznych.