Artykuły partnerów

Łupież tłusty – uciążliwy problem czy poważna choroba?

Łupież tłusty - uciążliwy problem czy poważna choroba?
źródło: dostarczone przez autora tekstu

Łupież tłusty, zwany również łupieżem łojotokowym, jest znacznie trudniejszą formą łupieżu do wyleczenia. Jest jednak także mniej widoczny – nie sypie się na ramiona jak łupież suchy, przez co zdarza się, że jest lekceważony. Dość często mylony jest z łuszczycą, grzybicą czy łojotokowym zapaleniem skóry głowy, a więc dość poważnymi chorobami. Jakie objawy ma łupież tłusty, jak go leczyć i czy rzeczywiście może zapoczątkować groźną chorobę? Sprawdź sam!

Łupież tłusty – objawy

Łupież tłusty charakteryzuje się tworzącymi się na skórze głowy ciężkimi, tłustymi łuskami. Mają lekko żółtawy kolor i nawarstwiają się na głowie, rzadko się odklejając. Często powodują swędzenie skóry i zdarza się również, że wśród włosów tworzą się dość bolesne strupy. Nie brzmi to zbyt dobrze. Do tego wszystkiego rozdrapanie strupa utrudnia gojenie. Są to objawy podobne do łojotokowego zapalenia skóry, jednak w przypadku łupieżu tłustego nie występuje stan zapalny.

Przyczyny łupieżu tłustego

Główną przyczyną łupieżu tłustego jest obciążenie organizmu: przewlekłe zmęczenie, problemy gastryczne, łojotok, niepohamowana chęć słodyczy – wszystko to powoduje niekontrolowany rozrost grzybów candida. Na ogół budują one w jelitach florę bakteryjną, jednak ich nadmiar może powodować zatrucie organizmu.

Poza pierwotną przyczyną, ciężko jest określić konkretne powody pojawiania się łupieżu tłustego. Może uwidocznić się po używaniu w dużych ilościach pianki do włosów, mocnego lakieru czy żelu. Skóra wrażliwa może także reagować w ten sposób na nieodpowiedni szampon lub chlorowaną wodę. Dlatego pierwszym krokiem w walce z łupieżem tłustym powinno być wyeliminowanie substancji szkodzących.

Szampon na łupież tłusty

Problem łupieżu tłustego wymaga specjalnej broni, dlatego po szampon przeciwłupieżowy powinnaś udać się do apteki. Takie środki zawierają specjalistyczne substancje przystosowane do walki z grzybami powodującymi łupież tłusty. Jednym z polecanych jest szampon La Roche-Posay. Ma działanie mikrozłuszczające i działa w okolicach korzenia włosa. Jest bardzo skuteczny, ponieważ zapobiega nadmiernej produkcji łoju. Całkowicie eliminuje łupież. Można stosować go codziennie, ponieważ ma bardzo delikatną formułę.

Czy można zapobiec powstawaniu łupieżu?

Łupież stanowi bardzo uciążliwy problem – powoduje dyskomfort, swędzi i nie wygląda zbyt estetycznie. Przewlekły łupież może prowadzić także do schorzeń skóry głowy i nadmiernego wypadania włosów. Jednak czy można zapobiec pojawianiu się łupieżu? Po pierwsze nie stosuj dużej ilości kosmetyków – najlepsze będą kosmetyki naturalne oraz do skóry wrażliwej, takie jak proponowane przez La Roche-Posay. Staraj się prowadzić zdrowy tryb życia oraz unikać stresu. Jeśli tylko pojawi się problem, reaguj natychmiast – nie pozwól rozprzestrzeniać się chorobie. Nie bój się również stosować tradycyjnych sposobów, np. szamponu z pokrzywy.

Zdarza się, że łupież jest nieustępliwy – zwłaszcza na skórze łojotokowej. Jeśli więc po szamponie nie widać długotrwałej poprawy, koniecznie należy skonsultować się z dermatologiem. Nieodzowne może być stosowanie doustnych środków przeciwgrzybiczych.