Makijaż permanentny to jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych. Wykonywany jest przez linergistki: wykwalifikowane osoby, które posiadają odpowiednie przeszkolenie. Choć zabieg jest stosunkowo bezpieczny, istnieje kilka przeciwwskazań, które należy wziąć pod uwagę.
Makijaż permanentny a stan skóry
Makijaż permanentny polega na podskórnej aplikacji specjalnego barwnika. Jest więc to rodzaj trwałego tatuażu, który może utrzymywać się nawet przez kilka lat. To powód, dla którego osoby decydujące się na wykonanie makijażu permanentnego powinny zadbać wcześniej o swoją skórę. Nie poleca się wykonywania makijażu u osób, które:
- cierpią na choroby skórne (np. atopowe zapalenie skóry),
- posiadają widoczne alergie skórne w miejscu wykonywania makijażu,
- są opalone (zarówno poprzez oddziaływanie słońca, jak i w przypadku korzystania z solarium),
- w miejscu wykonywania makijażu posiadają świeże blizny.
Makijaż permanentny – przeciwwskazania zdrowotne
Choć zabieg jest stosunkowo bezpieczny, istnieją również przeciwwskazania zdrowotne do jego wykonania. Jak w przypadku każdego innego tatuażu, nie poleca się wykonywania go u osób z zaburzoną krzepliwością krwi. Innym ograniczeniem mogą być leki rozrzedzające krew. Zabiegu nie wykonuje się również u kobiet w ciąży oraz tych, które karmią piersią. Dodatkowym ograniczeniem są wszelkie infekcje bakteryjne i wirusowe (m. in. grypa, opryszczka, przeziębienia).
Makijaż permanentny a choroby przewlekłe
Niektóre z chorób przewlekłych mogą być przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu. Szczególnie ostrożne powinny być osoby, które cierpią na cukrzycę lub choroby nowotworowe. Dobry stan zdrowia (także u osób przewlekle chorych) nie musi jednak całkowicie wykluczać wykonania makijażu permanentnego. Wówczas chęć poddania się zabiegowi należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu w celu uzyskania dodatkowych informacji.
Makijaż permanentny jest zabiegiem bezpiecznym: dobry stan zdrowia umożliwia przeprowadzenie go u każdej osoby. Jeśli jednak mamy jakiekolwiek wątpliwości w związku z planowanym zabiegiem, powinniśmy skonsultować się z dermatologiem oraz lekarzem prowadzącym, dzięki czemu wyeliminujemy wszelkie zagrożenia.