Z wiekiem spada wydajność wielu narządów, przez co organizm jest bardziej narażony na niektóre choroby. Dlatego warto pamiętać o profilaktycznych badaniach po 60. roku życia, a które z nich warto wykonać? Jakie badania muszą zrobić seniorzy?
Zdrowie seniora opisuje blogseniora.pl/kategoria/zdrowie-i-choroby, znajdują się tam m.in. informacje dotyczące chorób, na jakie narażone są starsze osoby. A jak ich unikać? Jak zapobiegać rozwojowi niektórych chorób? Przede wszystkim wykonując badania profilaktyczne. Poniżej opisujemy te najważniejsze.
Mammografia – czym jest i kiedy ją wykonać?
Mammografia to badanie, które pozwala wykryć objawy raka piersi, jeszcze na wczesnym etapie, dlatego niezwykle ważne jest, aby wykonywać ją regularnie. Mammografia polega na wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego piersi. Samo badanie nie jest zbyt przyjemne i może być lekko bolesne, ale trwa bardzo krótko i nie jest szkodliwe dla piersi. W Polsce realizowany jest program profilaktyczny raka piersi, który skierowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat, natomiast samokontrolę stanu piersi powinni rozpocząć już 20-letnie kobiety, szczególnie te, które zażywają lub zażywały tabletki antykoncepcyjne.
Badania wzroku po 60. roku życia
Seniorzy powinni co dwa lata, a najlepiej co roku wykonywać badania wzroku, szczególnie pod kątem zaćmy, jaskry czy zwyrodnienia plamki żółtej. Zaćma starcza to obniżenie ostrości wzroku zarówno z bliska jak i z daleka, ponadto tej wady nie da się skorygować okularami. Zaćma występuje u praktycznie każdego seniora, w miarę upływu lat soczewka oka zmienia się w sposób naturalny, jednak bardzo ważne jest, aby zacząć zapobiegać tym dolegliwościom już na wczesnym etapie choroby.
Oprócz wzroku, warto zadbać również o słuch, który słabnie z wiekiem. Seniorzy przynajmniej raz na 2-3 lata powinni wykonać audiogram.
Cukrzyca u seniorów – jak ją wykryć? Jakie badania?
Cukrzyca to jedna z najpopularniejszych chorób starczych, jest chorobą metaboliczną. Dotyka ona wiele osób po 60. roku życia, jednak jej diagnostyka jest o tyle trudna, że cukrzyca u osób starszych może mieć nietypowe objawy. Wczesne wykrycie cukrzycy jest bardzo ważne, ponieważ może ona doprowadzić do wielu groźnych powikłań, a w niektórych przypadkach również do śmierci. Nieleczona cukrzyca może być powodem miażdżycy, zawału mięśnia sercowego. W celu jej wykrycia wykonuje się badanie poziomu cukru (glukozy) we krwi, poziom ten mierzony jest za pomocą glukometru, można to również sprawdzić po pobraniu krwi z żyły.
Kontrola ciśnienia krwi
Bardzo ważne jest również wykrywanie, a następnie leczenie nadciśnienia u seniorów. W przeciwnym razie może ono uszkodzić układ krążenia i zwiększyć ryzyko zawału serca, a także doprowadzić do innych poważnych chorób. Seniorzy powinni tak naprawdę mierzyć ciśnienie przynajmniej raz dziennie, dzięki czemu łatwiej będzie im ocenić swój stan zdrowia, a wszelkie odchylenia od normy będą regularnie konsultowane z lekarzem.