Artykuły partnerów

Nerwica natręctw chorobą cywilizacyjną. Czy wszyscy jesteśmy na nią narażeni?

Nerwica natręctw to zaburzenie psychiczne, którego cechą charakterystyczną są nawracające myśli o charakterze natrętnym oraz czynności przymusowe o charakterze kompulsywnym. Nazywana inaczej zaburzeniami obsesyjno – kompulsywnymi, uniemożliwia najczęściej normalne funkcjonowanie, a niekiedy prowadzi do całkowitego wyizolowania człowieka ze społeczeństwa. Jakie są przyczyny nerwicy natręctw? Czym się ona objawia? Gdzie szukać pomocy?

Skąd się bierze nerwica natręctw?

Naukowcy wskazują kilka źródeł tego zaburzenia. Przyjmuje się, że rozwojowi nerwicy natręctw sprzyja tzw. osobowość anankastyczna, którą są obdarzeni perfekcjoniści. Ich życie jest poukładane, wszystko ma swoje miejsce, a ład i porządek stanowi największą wartość. Przyczynami nerwic są również psychologiczne konflikty, trudne sytuacje oraz problemy, których osoba nie potrafi rozwiązać. Wielu specjalistów uważa zaburzenia obsesyjno -kompulsywne za chorobę cywilizacyjną i za jej główną przyczynę uznaje stres, który jest związany ze wzrastającym tempem życia oraz nadmiarem obowiązków. Istnieje przekonanie, że nerwica natręctw może mieć również podłoże biologiczne. W niektórych przypadkach wskazuje się na dziedziczenie, a z kolei u innych pacjentów niedobór serotoniny (przekaźnika nerwowego).

Objawy nerwicy natręctw

Pierwszym objawem tego zaburzenia jest obsesja. W głowie chorego rodzi się silny lęk związany z konkretnym stanem rzeczy. Osoba, która cierpi na nerwicę natręctw odczuwa silny przymus wewnętrzny, nakazujący jej wykonanie danej czynności. Taką czynnością może być dotknięcie brudnego przedmiotu. Nagle, w głowie chorego pojawia się myśl, że mogło mu to zaszkodzić. Wtedy dochodzi histeria, w wyniku której pacjent rozpoczyna natrętne mycie dłoni. W ten sposób koło się zatacza. Objawy mogą się nasilać za każdym kolejnym razem. Oprócz dolegliwości psychicznych, pojawiają się również fizyczne, takie jak: nadmierna potliwość, drżenie rąk oraz bóle brzucha.

Jak leczyć nerwicę natręctw?

Najważniejsza jest oczywiście prawidłowa diagnoza, którą może postawić specjalista w Poradni Zdrowia Psychicznego. Na początku, lekarz przeprowadza wywiad z samym pacjentem, obserwując jednocześnie jego zachowanie. W dalszej kolejności odbywają się rozmowy z najbliższym otoczeniem chorego. W wielu przypadkach, podejmowane jest leczenie dwutorowe – psychoterapia oraz leczenie farmakologiczne. W trakcie leczenia, istotną rolę odgrywa samopoczucie pacjenta, dlatego potrzebuje on wsparcia najbliższych. Bardzo często, rezultaty przynosi również terapia behawioralna. Metoda ta polega na wykonywaniu systematycznych ćwiczeń, których celem jest wygaszenie nieprawidłowych nawyków oraz wytworzenie zachowania pożądanego.

Artykuł powstał we współpracy z Centrum Medycznym GeoMedical w Katowicach.

 

Zdjęcie zostało dostarczone przez autora.