Choroby i zaburzenia

Niedoczynność tarczycy

Czym jest niedoczynność tarczycy?

tarczyca-niedoczynnosc
Tarczyca, autor: CFCF

Niedoczynność tarczycy oznacza, że Twoja tarczyca wytwarza niewystarczającą ilość hormonów tarczycy. Tarczyca (a właściwie gruczoł tarczycowy) to organ w kształcie motyla umiejscowiony z przodu szyi. Wytwarza on ​​hormony, które kontrolują sposób w jaki organizm wykorzystuje energię.

Niski poziom hormonów tarczycy wpływa negatywnie na całe ciało. Może on powodować uczucie zmęczenia i osłabienie. Nieleczona niedoczynność tarczycy może także wpłynąć na wysoki poziom cholesterolu. W czasie ciąży, nieleczona niedoczynność tarczycy, może nawet zaszkodzić dziecku. Na szczęście choroba ta może być leczona lekami, które pozwolą Ci poczuć się jak przed chorobą.

Na niedoczynność tarczycy mogą cierpieć osoby w każdym wieku, jednak to osoby starsze są znacznie bardziej narażone na tę chorobę – kobiety w wieku 60+ obciążone są najwyższym ryzykiem. Zwiększone ryzyko występuje także u osób, u których choroba ta występowała wcześniej w rodzinie.

Niedoczynność tarczycy – objawy

Objawy niedoczynności tarczycy ujawniają się powoli i są rozłożone w czasie. Początkowo możesz ich nie zauważyć lub pomylić z objawami normalnego starzenia się. Często występującymi objawami niedoczynności tarczycy są:

 • szorstkie i przerzedzone włosy,
 • sucha skóra,
 • łamliwe paznokcie,
 • żółtawy odcień skóry,
 • powolne ruchy ciała,
 • skóra zimna w dotyku,
 • trudność w tolerowaniu zimna,
 • uczucie zmęczenia lub słabości,
 • problemy z pamięcią, depresja lub problemy z koncentracją,
 • zaparcia,
 • obfite lub nieregularne miesiączki, które mogą nawet trwać dłużej niż 5 do 7 dni.

Niektóre, rzadziej występujące objawy mogą obejmować:

 • powiększenie tarczycy (wole),
 • umiarkowany przyrost masy ciała, często około 5 kg lub mniej,
 • obrzęk ramion, dłoni, nóg, stóp i twarzy, zwłaszcza wokół oczu,
 • chrypkę,
 • bóle mięśni i skurcze.

Z zasady nasilenie objawów jest uzależnione od wieku, od tego jak długo osoba choruje na niedoczynność tarczycy oraz obecnego nasilenia choroby. Zdarza się, że objawy są tak łagodne i postępują tak powoli, że mogą pozostać niezauważone nawet przez lata.

Łagodna (subkliniczna) niedoczynność tarczycy często nie powoduje żadnych objawów lub nieuchwytne objawy, które mogą być przypisane do objawów starzenia się. Są nimi na przykład problemy z pamięcią, suchość skóry i zmęczenie.

U osób starszych choroba ta może być pomylona z chorobą Alzheimera, otępieniem i innych przypadłościami powodującymi problemy z pamięcią.

Niedoczynność tarczycy a ciąża

Objawami niedoczynności tarczycy występującymi w trakcie i po ciąży mogą być zmęczenie, utrata masy ciała, zawroty głowy, problemy z pamięcią i koncentracją. U kobiet ciężarnych jak i po porodzie, ze względu na zakres objawów, niedoczynność tarczycy może być także mylona z depresją.

Objawy niedoczynności tarczycy u niemowląt, dzieci i młodzieży

Stosunkowo rzadko niedoczynność tarczycy może także wystąpić u niemowląt, dzieci i młodzieży. U niemowląt objawami zaburzeń gruczołu tarczowego mogą być znaczny apetyt i dławienie się jedzeniem oraz sucha lub łuszcząca się skóra. U dzieci i młodzieży objawy to problemy z właściwym zachowaniem oraz trudności w szkole. Dzieci i nastolatki mogą przybrać na wadze jednocześnie wykazując spowolnione tempo wzrostu. U nastolatków może wystąpić opóźnione dojrzewanie przez co mogą one wyglądać młodziej niż ich rówieśnicy.

Przyczyny niedoczynności tarczycy

Niedobór jodu jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy na całym świecie. Obecnie jednak jod dodawany jest do soli, żywności i wody dzięki czemu problem ten został prawie wyeliminowany w rozwiniętych krajach. Niedoczynność tarczycy może także być wywołana tzw. zapaleniem tarczycy Hashimoto będącym chorobą o charakterze autoimmunologicznym. Innymi częstymi przyczynami omawianej choroby mogą być także poniższe działania.

 • Operacja tarczycy. Część lub całość tarczycy może zostać usunięta przy leczeniu zaburzeń takich jak zbyt duża ilość hormonu tarczycy (nadczynność tarczycy), powiększenie tarczycy (woli) sprawiające trudności w połykaniu, raka tarczycy, lub guzków tarczycy. Niedoczynność tarczycy może więc wystąpić w sytuacjach gdy tarczyca jest usuwana lub gdy pozostałe tkanki tarczycy nie działają prawidłowo.
 • Terapia jodem promieniotwórczym, który to często jest stosowany w leczeniu nadczynności tarczycy. Takie leczenie może zniszczyć tarczycę, co doprowadza do niedoczynności tarczycy.

Za rzadziej występujące przyczyny niedoczynności tarczycy uznaje się:

 • Infekcje. Infekcje wirusowe i bakteryjne mogą czasowo uszkodzić tarczycę. Powoduje to występowanie choroby w krótkim okresie. Niedoczynność spowodowana zakażeniem zazwyczaj nie powoduje trwałej niedoczynności tarczycy.
 • Leki. Niektóre leki mogą zakłócać normalnej produkcji hormonu tarczycy.
 • W rzadkich przypadkach – zaburzenia przysadki mózgowej lub podwzgórza (drugorzędowe i trzeciorzędowe formy niedoczynności tarczycy). Przysadka i podwzgórze wytwarzają hormony kontrolujące tarczycę i w rezultacie wpływają na jej zdolność do wytwarzania hormonu tarczycy.
 • Nadmierna ilość jodu w organizmie, który to znajduje się w żywności i lekach, może zmniejszyć wydajność tarczycy. Zazwyczaj efekty tego sątymczasowe.
 • Wrodzona niedoczynność tarczycy. W rzadkich przypadkach dziecko może urodzić się z nieprawidłowo funkcjonującą tarczycą. Ta choroba zaburza prawidłowy rozwój dziecka, więc konieczne jest szybkie jej wykrycie i leczenie.

Leczenie niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy może zostać stosunkowo łatwo wyleczona za pomocą leków wpływających na hormony tarczycy. Obecnie najbardziej skuteczne i niezawodne leki to te stworzone przez człowieka (leki syntetyczne). Po rozpoczęciu leczenia prawdopodobnie wymagane będą regularne wizyty u lekarza w celu upewnienia się, że przyjmowana jest na daną chwilę właściwa dawka leku.

W większości przypadków objawy niedoczynności tarczycy zaczynają zanikać w ciągu pierwszego tygodnia od rozpoczęcia leczenia. Wszystkie objawy zwykle ustępują w ciągu kilku miesięcy. Niemowlęta i dzieci z niedoczynnością tarczycy powinny być zawsze jak najszybciej leczone. Organizmy osób starszych i w złym stanie zdrowia mogą później reagować na podawane leki.

Dodatkowe informacje dotyczące leczenia

 • Jeśli ktoś przechodził radioterapię i miał problem z niedoczynnością tarczycy, lub jeśli tarczyca została usunięta, to najprawdopodobniej będzie wymagane rozpoczęcie leczenia. Również jeśli niedoczynność tarczycy jest spowodowana chorobą zapalenia tarczycy Hashimoto, to może być wymagane jej leczenie.
 • W przypadku gdy poważna choroba lub zakażenie wywołało niedoczynność tarczycy, prawdopodobnie jej wydajność wróci do normy po wyzdrowieniu.
 • Niektóre leki mogą powodować niedoczynność tarczycy. Czynność tarczycy może wrócić do normy po odstawieniu tych leków.
 • Jeśli przechodzisz łagodną (subkliniczną) niedoczynność tarczycy możesz nie wymagać leczenia, ale należy obserwować swój organizm pod kątem wzmagających objawów niedoczynności tarczycy. Ty i Twój lekarz powinniście omówić zalety i wady stosowania leków w celu leczenia łagodnej niedoczynności tarczycy. Stosowaną dawkę leku należy dokładnie kontrolować u osób, które chorują również na choroby serca, ponieważ zbyt duża dawka leku zwiększa ryzyko wystąpienia bólu w klatce piersiowej (dławica piersiowa) i nieregularnego bicie serca (migotanie przedsionków).
Treść artykułu została skonsultowana z lekarzem