Artykuły partnerów

Niepłodność – przyczyny oraz metody leczenia

Niepłodność
źródło: zdjęcie dostarczone przez autora

Zaburzenia związane z płodnością dotykają coraz więcej par, które starają się o dziecko. Przeprowadzenie specjalistycznych badań często przynosi zatrważający wynik – niepłodność.

Znaczna część ludzi odbiera taką diagnozę jako wyrok, który skazuje ich na brak potomstwa. Na szczęście, dzisiejsza medycyna umożliwia skuteczne leczenie niepłodności. Przyczyny powstawania niepłodności mogą być związane z niezdrowym trybem życia, zaburzeniami hormonalnymi, a także przebytymi chorobami. Badania dowodzą, iż zaburzenia płodności dotykają w podobnym stopniu mężczyzn oraz kobiet. Nieprawdziwy jest więc mit głoszący, że niepłodność najczęściej dotyka kobiet.

Wdrożenie odpowiedniego leczenia musi być poprzedzone dogłębnie przeprowadzoną diagnostyką, która umożliwi ustalenie przyczyn wystąpienia choroby. Wyniki badań będą kluczowym wyznacznikiem wyboru danej metody leczenia.

Niepłodność u kobiet jest najczęściej spowodowana zaburzeniami cyklu owulacyjnego. Takie zaburzenia prowadzą do nieregularnych owulacji, a nawet całkowitego braku jajeczkowania. W takim przypadku, lekarze decydują się na rozpoczęcie terapii hormonalnej, polegającej na dostarczaniu lekarstw o określonej zawartości hormonów. Ich działanie opiera się na uregulowaniu poziomu hormonów w organizmie, co pozwoli unormować przebieg cyklu miesiączkowego.

Niepłodność mężczyzn najczęściej dotyczy słabej jakości nasienia, przez co produkowane plemniki nie są w stanie zapłodnić komórki jajowej. Dlatego też, mężczyźni także mogą zdecydować się na przyjmowanie specjalnych tabletek hormonalnych, które stymulują pracę jąder oraz poprawiają jakość nasienia.

Co ciekawe, zdrowie psychiczne człowieka posiada niebanalny wpływ na płodność. Podczas badań stwierdzono, że niektóre dolegliwości psychiczne (depresja, silny stres) posiadają negatywne oddziaływanie na naszą płodność. Wówczas, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u psychologa, który pomoże nam w dostrzeżeniu ewentualnych nieprawidłowości.

Niemniej jednak, najbardziej zaawansowaną oraz najskuteczniejszą metodą leczenia niepłodności jest zabieg in vitro. Poza dużą skutecznością, zabieg in vitro jest mało inwazyjny oraz całkowicie bezpieczny dla zdrowia kobiety. Co prawda, przeprowadzenie in vitro jest dość kosztownym procesem, jednakże udokumentowana niepłodność uprawnia nas do otrzymania refundacji zabiegu. Dzięki temu, leczenie jest dostępnie także dla par, których sytuacja materialna uniemożliwia prywatne leczenie.

Pamiętajmy: niepłodność nie jest chorobą nieuleczalną. Wysoki poziom współczesnej medycyny pozwala przeprowadzić skuteczne leczenie, dzięki któremu możemy stać się szczęśliwymi rodzicami. Skorzystajmy z tej szansy i nie bójmy się walczyć o swoje zdrowie oraz szczęście.