Ciąża

Objawy ciąży

Objawy ciąży
autor: David Roseborough

Pierwsze objawy ciąży – czy jesteś w ciąży?

Czy zastanawiasz się czy jesteś w ciąży? Jedynym sposobem aby się tego dowiedzieć jest wykonanie testu ciążowego. Występują jednak pewne wczesne objawy ciąży, które mogą pomóc Ci określić Twój stan. Oto na co powinnaś zwrócić uwagę.

Wczesne objawy ciąży. Czy występują u wszystkich kobiet?

Każda kobieta jest inna, a więc także jej doświadczenia podczas ciąży. Nie każda kobieta ma takie same objawy i nie przy każdej kolejnej ciąży są one identyczne. Ponadto, wczesne objawy ciąży są często powiązane z tym co dzieje się bezpośrednio przed i podczas miesiączki – a takie objawy nie zawsze są łatwo rozpoznawalne.

Poniżej przedstawiamy opis kilku najbardziej powszechnych wczesnych objawów ciąży. Powinnaś jednak wiedzieć, że objawy te mogą być spowodowane również innymi przyczynami niż zajście w ciążę. Jeżeli więc zauważysz niektóre z nich to wcale nie musi oznaczać, iż jesteś w ciąży.Jedynym sposobem aby być pewną jest udanie się do lekarza i wykonanie profesjonalnego testu ciążowego.

Plamienie i skurcze

Kilka dni po zapłodnieniu jajeczko przyczepia się do ściany macicy. Może to być przyczyną jednego z najwcześniejszych objawów ciąży – plamienia, a czasami nawet lekkich skurczy. Nazywa się to krwawieniem implantacyjnym (lub plamieniem implantacyjnym). Występuje ono między 6 a 12 dniem od zapłodnienia jajeczka. Skurcze przypominają bóle miesiączkowe, więc niektóre kobiety mylą je i krwawienie z rozpoczęciem się okresu. Krwawienie i skurcze są jednak w tym przypadku niewielkie.

Oprócz krwawienia, kobieta może zaobserwować białą, mleczną wydzielinę z pochwy. Jest to związane z pogrubianiem się ścian pochwy rozpoczynającym się niemal natychmiast po poczęciu. Zwiększony wzrost komórek wyściełających pochwę powoduje właśnie pojawienie się wydzieliny.

Wydzielina ta, która może pojawiać się przez cały okres ciąży, jest zazwyczaj nieszkodliwa i nie wymaga leczenia. Jednak jeśli doświadczysz nieprzyjemnego zapachu lub pieczenia i swędzenia to należy poinformować o tym lekarza, aby mógł sprawdzić czy przypadkiem nie nabawiłaś się infekcji.

Zmiany kobiecych piersi

Zmiany piersi są kolejnym bardzo wczesnym objawem ciąży. Poziom hormonów kobiety szybko zmienia się po zapłodnieniu. Ze względu na zmiany kobiece piersi mogą stać się obrzęknięte oraz będą doświadczać bólu i mrowienia. Piersi mogą także wydawać się się cięższe, pełniejsze lub bardziej delikatne w dotyku. Obszar wokół sutków, zwany otoczką, może z kolei nabrać ciemniejszych kolorów.

Do zmian w piersiach mogą doprowadzić również inne rzeczy. Jednak jeżeli zmiany są wczesnym objawem ciąży to należy pamiętać, że przyzwyczajenie się do nowego poziomu hormonów może zająć nawet kilka tygodni. Gdy ten okres minie ból piersi powinien być mniej odczuwalny.

Zmęczenie

Uczucie znacznego zmęczenia jest całkiem normalne podczas ciąży, nawet na samym jej początku. Kobieta może zacząć czuć się wyjątkowo zmęczona nawet już tydzień po poczęciu.

Dlaczego? Często jest to wywołane wysokim poziomem hormonu o nazwie progesteron. Z drugiej strony inne rzeczy (takie jak niższy poziom cukru we krwi, niższe ciśnienie krwi oraz wzrost w produkcji krwi) mogą także się do tego przyczynić.

Jeśli Twoje zmęczenie jest spowodowane ciążą, to ważne jest aby dużo odpoczywać. Jedzenie żywności bogatej w białko i żelazo może także wspomóc Twój organizm.

Nudności (poranne mdłości)

Poranne mdłości są znanym przez chyba wszystkich objawem ciąży. Ale nie każda kobieta w ciąży ich doświadcza. Dokładna przyczyna nudności nie jest znana, ale prawdopodobnie mają na nie wpływ hormony. Nudności w czasie ciąży mogą wystąpić w dowolnym momencie dnia, jednak najczęściej przyszłe matki doświadczają ich nad ranem.

Ponadto, niektóre kobiety pragną (lub nie mogą znieść) niektórych pokarmów, gdy już zajdą w ciążę. Jest to także związane ze zmianami hormonalnymi. Efekt może być tak silny, że nawet myśl o tym, co wcześniej było ulubionym jedzeniem, może “zakręcić” w brzuchu.

Zdarza się, że nudności, pragnienie lub niechęć do żywności może trwać nawet przez cały okres ciąży. Na szczęście nasilenie tych objawów zmniejsza się u wielu kobiet w 13 lub 14 tygodniu ciąży.

W międzyczasie należy jeść zdrowo. Tak, że Ty i Twoje rozwijające się dziecko uzyskacie niezbędne składniki odżywcze. Możesz porozmawiać o tym z lekarzem, który na pewno doradzi Ci w tej sytuacji.

Brak okresu

Najbardziej oczywistym wczesnym objawem ciąży jest brak wystąpienia okresu. Większość kobiet właśnie z tego powodu decyduje się na wykonanie pierwszego testu ciążowego. Pamiętaj jednak, że nie każdy brak miesiączki lub jej opóźnione wystąpienie są spowodowane ciążą.

Kobiety mogą także doświadczyć pewnego rodzaju krwawienia w czasie ciąży. Jeśli jesteś w ciąży i występuje krwawienie, to powinnaś zwrócić się z tym problemem do lekarza.

Istnieją powody, oprócz ciąży, braku wystąpienia miesiączki. Może to być spowodowane utratą lub przybraniem zbyt dużej wagi. Problemy hormonalne, zmęczenie, stres lub inne czynniki także mają na to wpływ. U niektórych kobiet okres może nie wystąpić, gdy przerywają one przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych.

Jeżeli jednak Twój okres się spóźnia oraz istnieją przypuszczenia, iż mogłaś zajść w ciążę, to warto skorzystać z testu ciążowego.

Inne wczesne objawy ciąży

Ciąża powoduje zmiany w równowadze hormonalnej. A to może powodować inne objawy.

  • Częste oddawanie moczu. U wielu kobiet objaw ten uwidacznia się około szóstego lub ósmego tygodnia po zapłodnieniu. Chociaż może to być spowodowane przez zakażenie dróg moczowych, cukrzycę lub nadużywanie leków moczopędnych, to jeśli jesteś w ciąży, to objaw ten występuje najprawdopodobniej ze względu na poziom hormonów w Twoim organizmie.
  • Zaparcia. W czasie ciąży wyższy poziom progesteronu może powodować zaparcia. Progesteron powoduje wolniejszą podróż żywności przez jelita. Aby złagodzić ten objaw pij dużo wody, ćwicz i jedz dużo pokarmów bogatych w błonnik.
  • Wahania nastroju. Są one powszechne, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Są także spowodowane zmianami hormonalnymi.
  • Bóle głowy i bóle pleców. Wiele kobiet w ciąży doświadcza częstych, lecz łagodnych bólów głowy. Inne natomiast doświadczają chronicznego bólu pleców.
  • Zawroty głowy i omdlenia. Mogą być powodowane rozszerzaniem się naczyń krwionośnych, obniżonym ciśnieniem oraz niższym stężeniem cukru we krwi.

U kobiety w ciąży mogą wystąpić wszystkie z tych objawów, ale również może doświadczyć ona tylko jednego lub dwóch z nich. Jeśli którykolwiek z tych objawów staje się uciążliwy to porozmawiaj o nim ze swoim lekarzem, abyście mogli zaplanować jak z tym postąpić.

Treść artykułu została skonsultowana z lekarzem