Artykuły partnerów

Organizacja opieki nad seniorem

Kiedy bliska starsza osoba zaczyna chorować lub z powodu zaawansowanego wieku przestaje być w stanie sama o siebie zadbać, plan dnia staje na głowie. Opiece nad seniorem trzeba podporządkować cały dzień, często także konieczne jest przeorganizowanie życia zawodowego. Nawet jeśli zatrudnisz opiekunkę, po pracy czy w weekendy to ty będziesz musiał zająć się bliskim. Podpowiadamy, jak to zorganizować i o czym należy pamiętać przede wszystkim.

Zapewnienie maksymalnego komfortu osobie starszej

To zdecydowanie najważniejszy punkt. Osoba leżąca w łóżku jest bardziej narażona na powstawanie odleżyn, pojawianie się wysypki i podrażnienia. W końcu z biegiem czasu skóra traci na jędrności, staje się wysuszona i podatna na uszkodzenia. Dlatego należy zapewnić odpowiedni materac i prześcieradła chroniące przed odleżynami, a także zadbać o regularne natłuszczanie skóry.

Dużym problemem dla osoby leżącej, nawet takiej, która czasami wstaje z łóżka, jest oczywiście toaleta. W tym przypadku konieczne będą pampersy dla dorosłych. Nie tylko pochłaniają wilgoć, lecz także chronią delikatną skórę przed podrażnieniami. Oczywiście pampersy dla dorosłych należy maksymalnie często wymieniać, pamiętając o zastosowaniu odpowiednich środków pielęgnujących.

Bliski kontakt lekarstwem na wszystko

Przy organizacji czasu na pielęgnację seniora warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, by mieć czas po prostu pobyć z bliską osobą. Dla staruszka to szczególnie istotne, by mógł mieć kontakt z całą rodziną, także z najbliższymi. Bliskie relacje wpływają na ogólne samopoczucie starszej osoby, sprawiają, że po prostu czuje się lepiej – bliska i potrzebna.

Świetnym pomysłem jest organizacja wspólnych posiłków. Ma to wpływ nie tylko na polepszenie więzi. W czasie wspólnego obiadu czy śniadania senior zje więcej, a brak apetytu to często problem w przypadku starszych ludzi. Przeprowadzenie bliskiego do stołu to świetny pretekst do tego, by miał trochę ruchu i mógł przewietrzyć podatną na pojawianie się odleżyn skórę.

Ruch nie do przecenienia

Jeśli tylko starsza osoba może podnieść się z łóżka i z twoją pomocą zrobić kilka kroków, zachęcaj ją do spacerów. Nawet jeśli to ma być tylko przejście do fotela stojącego w pokoju obok. Choćby minimalny ruch i zmiana miejsca spowodują, że mięśnie się nie zastaną, a skóra będzie mogła oddychać i będzie lepiej ukrwiona.

Każdy wysiłek, jak chociażby siedzenie prosto w fotelu zamiast leżenia w łóżku, może okazać się zbawienny. Nawet jeśli bliska ci osoba czuje się osłabiona, warto zachęcić ją do zrobienia przynajmniej kilku kroków dziennie. Oczywiście należy zadbać o maksymalne bezpieczeństwo w czasie spacerów.

Materiał zewnętrzny.

Zdjęcie dostarczone przez autora artykułu.