Artykuły partnerów

Pieczenie okolic intymnych – jak sobie radzić?

Dostarczony przez autora
Grafika dostarczona przez autora

Jedną z dolegliwości okolic intymnych, na jaką mogą cierpieć kobiety jest pieczenie pochwy. Znacznie utrudnia ono funkcjonowanie, a przedłużające się jest wskazaniem do konsultacji z ginekologiem. O czym może świadczyć pieczenie pochwy oraz jak sobie z nim radzić?

Przyczyny pieczenia pochwy

Przyczyny mogą być różne. Na pierwszym miejscu wymienia się przede wszystkim nieprawidłową oraz niedostateczną higienę okolic intymnych. W czołówce przyczyn znajduje się także grzybica pochwy, która objawia się pieczeniem, zaczerwienieniem, obrzękiem oraz świądem i gęstymi upławami. Rzadziej spotyka się pieczenie pochwy wywołane chorobami przenoszonymi drogą płciową, jak opryszczka narządów płciowych, brodawki, rzeżączka, czy zakażenie rzęsistkiem pochwowym. Pieczenie pochwy może być także wywołane przez stan zapalny pochwy, kiedy dojdzie do zaburzenia we florze bakteryjnej pochwy oraz przy reakcji alergicznej na środki higieniczne, proszek do prania, mydła oraz materiał z jakiego zrobiona jest bielizna, a także stosowane leki i antykoncepcję. Części stanów chorobowych towarzyszą również inne objawy, lecz każde muszą być skonsultowane ze specjalistą ginekologiem.

Jak radzić sobie z pieczeniem pochwy?

Jeśli pieczenie pochwy ma swoją przyczynę w infekcji wirusowej, bakteryjnej lub grzybiczej, leczenie polega na podaniu odpowiednich, przepisanych przez lekarza leków. Leki podaje się w postaci czopków, maści lub globulek dopochwowych.  Jednak nie zawsze jest konieczne leczenie farmakologiczne. Do złagodzenia objawów pieczenia oraz całkowitego ich usunięcia można wykorzystać zarówno domowe sposoby, jak też środki dostępne bez recepty w aptece. Niezależnie od przyczyny najważniejsze w tym przypadku jest oczywiście zachowanie właściwej higieny okolic intymnych. Polega ona na noszeniu w miarę luźnej, nie uciskającej i wykonanej z naturalnych materiałów bielizny, nie używaniu zapachowych podpasek, wkładek, papieru toaletowego i środków do mycia, które zmieniają naturalne pH pochwy. Do mycia okolic intymnych należy stosować odpowiednie środki przeznaczone do higieny intymnej Najlepiej jeśli zawierają naturalne składniki, które działają ochronnie i łagodząco na uczucie pieczenia, swędzenia i inne dolegliwości, jak np. dostępne na stronie http://www.my-vagisil.pl/10-0-Vagisil-Hydro-Gel.html produkty Vagisil. Środki te nie zawierają sztucznych barwników ani substancji zapachowych oraz chronią i pielęgnują miejsca intymne kobiet.