Artykuły partnerów

Pozbywamy się haluksów bez operacji – 5 niezawodnych sposobów

Szacuje się, że ok. 4% Polaków cierpi na haluksy. Tylko nieznaczny odsetek z nich poddaje się operacji. Nie oznacza to wcale obawy przed interwencją chirurgiczną. Po prostu w większości przypadków nie ma takiej konieczności. Istnieją bardzo skuteczne  domowe sposoby na haluksy. Oto 5 najważniejszych z nich.

Kliny międzypalcowe

Kliny międzypalcowe nie spowodują ustąpienia haluksów. W twoim interesie jest jednak, by wada nie postępowała dalej. Noszenie klinów nie jest uciążliwe, a dzięki neutralnym barwom dostrzeże je tylko uważny obserwator.  Kliny utrzymują stopę we właściwej pozycji i zapobiegają jej przeciążeniom. To właśnie od ich zakupu powinno rozpoczynać leczenie haluksów

Aparaty korekcyjne

Jeśli wada jest już dość poważna należy zainwestować w aparat korekcyjny. Nie jest to duży wydatek. Aparat polskiej firmy Marcin kupimy już za niecałe 30 zł. Tego urządzenia nie można już wykorzystywać podczas chodzenia. Zakłada się go do snu lub podczas wypoczynku. Jeśli zależy ci na cofnięciu zmian chorobowych staraj się zakładać go jak najczęściej.

Ćwiczenia na haluksy

Osoby cierpiące na haluksy powinny stale trenować swoje stopy. Ćwiczenia na haluksy nie wymagają zbyt dużo wysiłku a potrafią być bardzo owocne w skutkach. Do najpopularniejszych należy turlanie i łapanie różnych przedmiotów po podłodze wyłącznie przy pomocy stóp. Bardzo pomocny jest też specjalny ekspander (znajdziemy go w zestawie ze wspomnianym wcześniej aparatem „Marcin I”), który pozwala na odchylanie palucha w kierunku przeciwnym niż postępuje zmiana. Tego rodzaju czynności możesz wykonywać nawet podczas pracy za biurkiem albo oglądania telewizji. Jeśli na co dzień pracujesz w pozycji stojącej staraj się czasami rozruszać stopy: stawaj na palcach, dreptaj w miejscu i przenoś ciężar ciała z jednej nogi na drugą.

Wkładki ortopedyczne i poduszki ochronne

Włożone do buta znacznie zmniejszają ucisk na śródstopie i spowalniają rozwój haluksa. To doskonałe rozwiązanie dla kobiet, które mimo haluksów nie chcą rezygnować ze szpilek. Radzimy jednak, by uciekać się do takich metod tylko w ostateczności. W obliczu ryzyka pogłębienia się wady na co dzień lepiej przestawić się na buty bez obcasów. Nie mogą one być jednak zupełnie płaskie. Optymalnym rozwiązaniem jest cienka platforma lub obuwie opisane w kolejnym punkcie.

Buty ortopedyczne

Buty ortopedyczne cieszą się bardzo złą sławą. Cale szczęście pojawia się coraz więcej producentów, którzy w fazie projektowej uwzględniają nie tylko aspekty zdrowotne, ale i estetykę. Nie są to, co prawda eleganckie czółenka, ale w przypadku niektórych modeli można się pokusić o porównanie do modnego obuwia sportowego. Poza tym Crocsy nosi się już nie tylko z konieczności

Sam zakup żadnego z powyższych produktów nie sprawi, że haluksy znikną. Najważniejsza jest systematyka. Jeśli będziesz regularnie nosić klin między palcami i wykonywać ćwiczenia jest duże prawdopodobieństwo, że Twoje stopy wrócą do dawnej formy. Pamiętaj tylko, żeby już nigdy więcej ich tak nie zaniedbywać.