Artykuły partnerów

Poznaj swoje ciało: jakie zmiany czekają Cię w piątym miesiącu ciąży?

Jeżeli do tej pory nie udało Ci się poczuć ruchów dziecka, możesz być pewna, że w piątym miesiącu ciąży będziesz się już mogła nimi cieszyć do woli. Twój dzidziuś jest coraz większy i coraz bardziej zaczyna dokazywać bezpiecznie ukryty w brzuszku. Natomiast Ty możesz zacząć świętować połowę sukcesu – w końcu połowa ciąży jest już za Tobą! Zobacz, jakie niespodzianki czekają na Ciebie w tym miesiącu.

Wciąż rośniecie!

Zarówno Ty jak i Twój dzidziuś rośniecie z każdym dniem. Ciążowy brzuszek jest już mocno widoczny, a skóra na nim zaczyna być coraz bardziej napięta. Z tego też powodu możesz zacząć odczuwać lekkie swędzenie, które wiąże się z nadmiernym rozciąganiem naskórka. To także czas, w którym na brzuchu mogą pojawić się znienawidzone przez wszystkie kobiety rozstępy oraz przebarwiania, które są zupełnie naturalne i w przeciwieństwie do rozstępów, zazwyczaj znikają tuż po ciąży. Charakterystyczna jest zwłaszcza smuga biegnąca od pępka aż do wzniesienia łonowego, nazywana linea negra. Ona również powinna zniknąć samoistnie, ale na wszelki wypadek lepiej w tym czasie unikaj promieni słonecznych.

Razem z brzuszkiem będzie rósł także Twój apetyt. Aby po porodzie móc w krótkim czasie cieszyć się smukłą sylwetką, musisz postarać się nad nim zapanować. Nie możesz się głodzić i odmawiać sobie jedzenia, ale nie możesz także objadać się „za dwoje”.  Dietę warto ułożyć rozsądnie, a puste kalorie zastąpić pełnowartościowymi posiłkami, które dostarczą wielu cennych substancji odżywczych zarówno Tobie jak i Twojemu dziecku.

Ściany macicy oraz wiązadła odpowiedzialne za jej podtrzymywanie, wciąż się rozciągają, wywołując niewielkie bóle podbrzusza. Mogą trwać tylko przez chwilę lub trochę dłużej i przybierać postać charakterystycznego kłucia lub skurczu. Zazwyczaj odczuwane są tuż po przebudzeniu, podczas wstawiania z łóżka lub na przykład podczas kasłania. Mogą być także spowodowane nadmiernym wysiłkiem. Zazwyczaj, aby ustąpiły, wystarczy krótka chwila odpoczynku.

Pomimo tego, że maluszek ma jeszcze sporo miejsca w Twoim brzuszku na swoje figle, jego coraz większa aktywność powoduje, że z każdym zaczynasz coraz bardziej odczuwać jego ruchy. Zaczyna także „przepływać” z jednego boku brzucha na drugi, co bywa porównywane przez przyszłe mamy do „ruchu żaby”. Coraz lepiej będzie Ci też wychodzić rozpoznawanie tego, co maleństwo akurat robi. Możesz poczuć jak na przykład wypina pupę, ma czkawkę, czy też obraca się swobodnie. Poza łagodnymi zabawami, dzidziuś może zaserwować Ci także bolesnego kopniaka w pęcherz moczowy lub żebra, a to dopiero początek jego harców…

Zmęczenie daje o sobie znać…

W czasie piątego miesiąca ciąży niestety nadal będą towarzyszyć Ci dolegliwości gastryczne. Poza tym, wzrost masy ciała może powodować szybsze męczenie się wykonywaniem nawet zwykłych, codziennych czynności. Mogą pojawić się obrzęki łydek, kostek oraz stóp, a także ból dolnej części kręgosłupa. Aby im zapobiec, warto odpoczywać z nogami lekko uniesionymi do góry. Taka pozycja poprawi krążenie i pomoże zniwelować bóle i obrzęki.

W piątym miesiącu mogą pojawić się tzw. skurcze przepowiadające macicy, czyli skurcze Braxtona-Hicksa, a także lekkie zawroty głowy wynikające z rozszerzonych i rozluźnionych naczyń krwionośnych oraz niższego niż zazwyczaj ciśnienia krwi.

Pomimo tego, że huśtawki nastrojów już dawno minęły, nadal może zdarzać Ci się rozdrażnienie wynikające nie tylko z działania hormonów, ale także z odczuwanego w tym czasie zmęczenia. Pomimo wszystko, należy jak najbardziej unikać stresu i zdenerwowania, ponieważ te emocje mają bardzo negatywny wpływ nie tylko na Twoje samopoczucie, ale także na rozwijające się dziecko.

Potrzebujesz więcej informacji na temat zmian zachodzących u matki w piątym miesiącu ciąży? Zapraszamy na http://www.enfamil.pl/pl/articles/twoja-ciaza-miesiac-po-miesiacu/piaty-miesiac