Techniki diagnostyki obrazowej jest wiele. Jedną z jej najbardziej popularnych opcji jest rezonans magnetyczny. Jest to rozwiązanie potrzeb bezinwazyjnego badania wszystkich wewnętrznych struktur organizmu. Na jakiej zasadzie działa to nieocenione badanie i w jakich przypadkach znajduje swoje zastosowanie?
Rezonans magnetyczny – na czym polega?
Znany pod angielskim akronimem MRI (magnetic resonance imaging), rezonans magnetyczny wykorzystuje właściwości magnetyczne cząsteczek wody, które znajdują się w ludzkim ciele. Biorąc to dokładniej pod lupę, mowa tutaj o protonach jąder wodoru, które ulegają pewnemu uporządkowaniu, gdy zadziała na nie pole magnetyczne. Dobierając odpowiednią częstotliwość fal radiowych, można sprawić, że zmienią one swój stan i oddadzą energię o takiej samej częstotliwości – właśnie to nazywamy zjawiskiem rezonansu.
Fale, które oddają jądra protonów wodoru, są następnie przechwytywane przez maszynę i przerabiane na obraz komputerowy, dzięki któremu można obejrzeć każdy skrawek ludzkiego organizmu. Z racji, że cały proces opiera się o fale radiowe, nie ma tutaj mowy o jakiejkolwiek inwazyjności – badanie to jest całkowicie bezpiecznie.
Istnieją dwie podstawowe wersje aparatów MRI – mowa o opcjach otwartych i zamkniętych. Pierwsza z nich pozwala na dostęp do pacjenta z trzech stron, co szczególnie przydaje się przy osobach otyłych lub cierpiących na lęk przed zamknięciem. Druga wersja polega na umieszczeniu pacjenta w tunelu, gdzie oddziałuje na niego pole magnetyczne.
Jakie zastosowanie ma rezonans magnetyczny?
Rezonans magnetyczny jest nieocenioną częścią dzisiejszej medycyny, pozwalając na obserwację narządów wewnętrznych i tkanek, a nawet ich funkcji, jeśli tylko dodany zostanie odpowiedni kontrast. Z wielką precyzją określa stan układu mięśniowego, szkieletowego, jak i nawet szpiku kostnego. Jego dokładność pozwala również na zbadanie naczyń krwionośnych, co jest niezwykle pomocne przy problemach z sercem.
Na szczególną uwagę zasługuje możliwość skanowania mózgu pacjenta, dzięki któremu można wykluczyć wiele poważnych chorób, jak i wstrząśnień mózgu, które mogą być bardzo niebezpieczne dla pacjenta.
Odpowiednio przygotowana klinika, stosując możliwości rezonansu magnetycznego, jest w stanie bardzo szybko określić problem, na który cierpi dany chory. Tak jest m.in. w Rex Medica, gdzie badanie te przeprowadzane jest zarówno w obrębach kręgosłupa, stawów, jamy brzusznej, jak i wielu innych części ciała, a wszystko to pod kontrolą najlepszych specjalistów.
Rezonans magnetyczny – jakie są przeciwskazania?
Jakkolwiek jest to niezwykle nieinwazyjne badanie, są przeciwskazania do jego wykonania. Rezonans magnetyczny nie powinien być wykonywany przede wszystkim w sytuacji, gdy pacjent posiada:
- implanty ślimakowe,
- rozruszniki serca,
- implanty ortopedyczne wykonane z metalu,
- sztuczne zastawki serca,
- odłamki metalu w ciele,
- neurostymulatory.
Warto też poinformować lekarza o wykonywanym zawodzie, gdyż na przykład, gdy pracujemy na budowie, opiłki metalowe mogą uszkodzić wzrok, jeśli zostały w obrębie oka, a wejdziemy do aparatu MRI. Należy też pamiętać, że wszelkie tatuaże, jak i kolczyki mogą wiązać się z niemożliwością badania, jednak o tym będzie decydował lekarz.