Choroby i zaburzenia

Różyczka

Zdjęcie pochodzi z the Centers for Disease Control and Prevention's Public Health Image Library
Różyczka na brzuchu chorego. Zdjęcie pochodzi z the Centers for Disease Control and Prevention’s Public Health Image Library

Czym jest różyczka?

Różyczka to zaraźliwa (łatwo rozprzestrzeniająca się) choroba wywoływana przez wirus różyczki. Choroba w większości przypadków przebiega łagodnie. W rzadkich przypadkach może jednak powodować bardziej poważne powikłania.

Jeśli jesteś w ciąży i zarazisz się wirusem różyczki, dziecko (płód) także może się nim zarazić. Może to skutkować wadami wrodzonymi, w tym poważnymi wadami znanymi jako zespół różyczki wrodzonej (CRS). CRS może powodować między innymi utratę słuchu, choroby oczu i serca dziecka.

Przyczyny różyczki

Wirus różyczki najczęściej rozprzestrzenia się poprzez kropelki pochodzące z jamy ustnej, nosa lub oczu zarażonej osoby. Osoba ta, może rozprzestrzeniać zarazki poprzez kaszel, kichanie, rozmowy lub dzielenie się jedzeniem i napojami. Należy uważać, gdyż można zarazić się różyczką dotykając przedmiotów, na których znajdują się zarazki, a następnie dotykając własnych oczu, nosa lub ust.

Osoby zarażone wirusem różyczki mogą go rozprzestrzeniać nawet na kilka dni przed wystąpieniem wysypki (od 5 do 7 dni). Wirus może także rozprzestrzeniać się nawet w przypadku, gdy osoby zarażone nie mają żadnych objawów.

Istnieje bardzo niskie prawdopodobieństwo ponownego zachorowania na różyczkę.

Różyczka – objawy

Objawy różyczki mogą obejmować:

  • lekką gorączkę,
  • obrzęk węzłów chłonnych, zwłaszcza za uszami i z tyłu głowy,
  • łagodną wysypkę, rozprzestrzeniająca się rozpoczynając od twarzy, przez szyję aż po klatkę piersiową i resztę organizmu.

Kobiety również mogą doświadczać bólu stawów. Starsze dzieci i młodzież mogą także odczuwać ból oczu, ból gardła i bóle mięśni. U małych dzieci wysypka może być jedynym objawem choroby.

Objawy mogą nie występować nawet do 14 do 21 dni po przebywaniu w pobliżu chorej osoby. U niektórych osób objawy mogą być nawet niezauważalne.

Diagnoza

Jak rozpoznać różyczkę? Badanie krwi może pomóc lekarzowi dowiedzieć się, czy niedawne zakażenie zostało wywołane przez wirus różyczki. Badanie pokazuje również czy zostałaś zaszczepiona przeciwko różyczce lub jesteś odporna na tego wirusa.

Leczenie różyczki

Różyczkę zazwyczaj najlepiej leczyć w domu.

  • Używaj leków, aby zmniejszyć gorączkę i bóle mięśni. Nie podawaj jednak aspiryny osobom poniżej 20 roku życia. Może się to wiązać z zespołem Reye’a – bardzo poważną chorobą.
  • Pij dużo płynów.
  • Odpoczywaj.

Trzymaj się z dala od innych ludzi, zwłaszcza kobiet w ciąży, aby nie rozprzestrzeniać choroby. Jeśli Ty lub Twoje dziecko ma różyczkę nie idź do pracy, szkoły czy przedszkola nawet przez 7 dni po wystąpieniu wysypki.

Wirus różyczki. Autor: CDC/Dr. Erskine Palmer
Wirus różyczki. Autor: CDC/Dr. Erskine Palmer

Jeśli jesteś narażona na zakażenie wirusem różyczki w czasie ciąży należy udać się do lekarza. Pracownik służby zdrowia może dać zastrzyk z immunoglobuliny (IG), jeżeli z badań wyniknie, że nie jesteś odporna. Immunoglobulina nie zapobiega zakażeniu, ale może złagodzić objawy różyczki. Dzięki temu zostanie obniżone ryzyko wystąpienia wad wrodzonych, chociaż nie zawsze temu zapobiega. Zdarzają się przypadki dzieci z wrodzonym zespołem różyczki urodzonych przez matki, które wcześniej otrzymały immunoglobulinę .

Profilaktyka – jak się ustrzec różyczki?

Szczepionka na różyczkę chroni co najmniej 90% zaszczepionych.

Jeśli planujesz zajść w ciążę i nie wiesz czy jesteś odporna na różyczkę powinnaś udać się na badanie krwi, które pomoże określić Twoją odporność. Nawet jeżeli nie jesteś odporna zarażenie się różyczką powinno być bezpieczne nawet do 1 miesiąca przed zajściem w ciążę. Pamiętaj, że jeśli nie jesteś odporna i nie zaszczepiłaś się zanim zaszłaś w ciążę, należy zachować szczególną ostrożność, aby unikać kontaktu z wirusem. Unikaj niemowląt i małych dzieci oraz myj często ręce.

Treść artykułu została skonsultowana z lekarzem