Artykuły partnerów

Jakie są zalety hipoterapii?

Obcowanie ze zwierzętami to nie tylko przyjemność, ale także sposób leczenia wielu chorób. Hipoterapia pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne, ale także sprawność fizyczną. Jakie są jej inne zalety?

Ten sposób rehabilitacji leczniczej prowadzony jest przez terapeutę, który odbył kurs instruktora hipoterapii. To lekarz ocenia, czy pacjent kwalifikuje się do takiej formy leczenia. Hipoterapia skierowana jest dla dużej grupy pacjentów, w tym dla osób cierpiących na problemy neurologiczne, psychiczne oraz ortopedyczne.

Hipoterapia w nauce chodzenia

Hipoterapia pomaga w nauce chodzenia, dzięki ćwiczeniu równowagi w czasie jazdy na koniu. Co więcej, ruchy konia w stępie i kształt jego grzbietu, wpływają na miednicę jeźdźca, tym samym dając wrażenie chodzenia dla ciała. Pozwala to także na korekcję postawy poprzez konieczność utrzymania równowagi i prawidłowego siadu na koniu. Dzięki jeździe na koniu pacjent może uczyć się chodzić bez chodzenia, a co więcej dowiaduje się, jak zachowuje się ciało podczas tej czynności.

Hipoterapia a mięśnie

Kolejną zaletą hipoterapii jest jej wpływ na mięśnie. Koń ma wyższą temperaturę ciała niż człowiek, dlatego jazda na nim bez siodła, zapewnia rozgrzewający masaż nóg i miednicy. Umożliwia to zmniejszenie spastyczności mięśni, czyli ich nadmiernego spięcia.

Hipoterapia dla mózgu

Hipoterapia stosowana jest również przy zaburzeniach psychicznych i społecznych, takich jak: autyzm, zespół Downa, upośledzenie umysłowe, nadpobudliwość psychoruchowa, czy nerwice. Obcowanie ze zwierzęciem pobudza zmysły, a także pozwala na uczenie się nowych umiejętności — to daje pacjentowi samodzielność i możliwość współpracy z innymi. Nie da się ukryć, że hipoterapia to także prawdziwy relaks dla pacjenta – nowe doświadczenia, bliskość, zmieniające się krajobrazy – to wszystko sprawia, że z przyjemnością oddajemy się hipoterapii, nie traktując jej jako rehabilitacji, tylko jak świetnie spędzony czas.

Hipoterapia to idealna alternatywa dla klasycznej rehabilitacji wykonywanej na piłkach, czy matach. Zapewnia kontakt z żywym stworzeniem oraz dodatkowe bodźce, które pozytywnie wpływają nie tylko na proces leczenia, ale także na nastrój pacjenta.  Warto skonsultować się z lekarzem i zapytać, czy istnieje możliwość takiej metody leczenia, bo ta przynosi wiele korzyści!