Artykuły partnerów

Styl życia a problemy trawienne i zapobieganie im

Olbrzymia część ludzi w różnym wieku uskarża się na kłopoty z układem pokarmowym. Dawno już okazało się, że złe funkcjonowanie układu pokarmowego nie jest tylko naturalną przypadłością starszych osób, związaną z podeszłym wiekiem.

Znacznie częściej niż wiek przyczyną takich kłopotów jak nadkwaśność, zgaga czy wzdęcia jest nieprawidłowe żywienie i tryb życia, co ma bardzo duży związek z czasami, w jakich żyjemy i ich specyfiką. Nie oznacza to jednak, że z problemami takimi trzeba się godzić. Prócz podejmowania odpowiedniego leczenia, które ma na celu przede wszystkim przywrócenie komfortu życia, warto też dowiedzieć się, jak problemom tym zapobiegać, a jest to bardzo proste, wymaga jedynie nieznacznych modyfikacji.

Najważniejsze zdrowe odżywianie

Wydaje się, że zdrowe odżywianie, tj. spożywanie lekkich posiłków, przyrządzanych bez tłuszczu, z dużą ilością warzyw i owoców, do tego spożywanie wielu małych posiłków dziennie i robienie tego regularnie oraz bez pośpiechu, nie jest możliwe w każdym przypadku. Wiele osób odżywia się byle jak i byle gdzie, spożywając posiłki w biegu. Na efekty nie trzeba długo czekać. Są to między innymi kłopoty z wagą, przede wszystkim jednak różnego rodzaju reakcje ze strony układu pokarmowego. Wbrew pozorom, łatwo można zadbać o to, by celebrować posiłki, a przede wszystkim przyrządzać je zdrowo, rezygnując z tłuszczu, nadmiaru soli i cukru. Tłuste posiłki są ciężkie, obniżają zdolność koncentracji i działania, wywołują zgagę i problemy trawienne, lepiej więc ich unikać. Jedzenie w pośpiechu także często powoduje wzdęcia, bóle brzucha, a przede wszystkim zgagę, warto wiec znaleźć czas, by spożyć posiłek w spokoju i normalnym tempie, choćby wstając rano nieco wcześniej. Niepolecane jest także sięganie po żywność wysoko przetworzoną, na przykład zupy w proszku, która zawiera olbrzymie ilości sztucznych substancji i soli, nic więc dziwnego, że praktycznie każdy po spożyciu takich pokarmów narzeka na zgagę, kwaśne obijanie czy inne przykre dolegliwości.

Groźny dla zdrowia stres

Prócz złego odżywiania, obecnie wielkim problemem dla społeczeństwa jest stres. Jest on często wpisany w życie i nie zawsze udaje się go uniknąć, ale niestety bardzo mocno i bardzo negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, także układu pokarmowego. Może być odpowiedzialny za praktycznie wszystkie problemy ze strony tego układu, kiedy więc stresu nie można wyeliminować lub przynajmniej zmniejszyć, trzeba zadbać o odpowiednią dawkę relaksu i znaleźć najlepszy dla siebie sposób odprężenia, który pomoże odzyskać równowagę.

Często spotykanym sposobem na stres jest stosowanie używek, nawet jednak jeśli przynosi to pewną ulgę na poziomie psychiki, dla organizmu daje to jeszcze gorsze skutki, rozsądniej będzie więc szukać innych sposobów rozładowania napięcia. Palenie papierosów, picie alkoholu czy nadmiernych ilości kawy nie tylko wywołuje zgagę czy kwaśne odbijanie, ale też groźne choroby, każdy więc, kto nadużywa tych produktów, powinien jak najszybciej się z nimi pożegnać bądź przynajmniej drastycznie je ograniczyć, sięgając po nie jedynie okazjonalnie.

Źródło: http://www.controloccontrol.pl/

Zdjęcia dostarczone przez autora artykułu.