Choroby i zaburzenia

Świerzb

Świerzbowiec, autor: news-medical.net
Świerzbowiec

Co to jest świerzb i jakie są jego przyczyny?

Świerzb to swędzenie skóry spowodowane przez maleńkie roztocza (świerzbowce), które ryją w ludzkiej skórze.Swędzenie jest zazwyczaj spowodowane przez reakcję alergiczną na te roztocza. Świerzb rozprzestrzenia się bardzo łatwo i szybko. Może zaatakować ludzi w każdym wieku i ze wszystkich środowisk, bez względu na klasę społeczną czy sytuację życiową.

W trakcie leczenia, roztocza wywołujące świerzb umierają, a swędzenie znika w ciągu kilku dni lub tygodni. W przypadku braku podjęcia się leczenia roztocza rozmnażają się pod skórą powodując kolejne podrażnienia i swędzenie.

Jak możesz zarazić się świerzbem?

Świerzb na dłoni - zdjęcie
Zdjęcie świerzbu na dłoni

Świerzbowce przenoszą się z człowieka na człowieka poprzez bliski kontakt, taki jak spanie w tym samym łóżku lub dotknięcie czyjejś skóry. Roztocza mogą rozprzestrzeniać się również poprzez wspólne używanie ręczników, ubrań i innych rzeczy osobistych. Dlatego też świerzb często dotyka kilku członków jednego gospodarstwa domowego w tym samym czasie. Uważaj więc, gdyż możesz zarazić nim inną osobę, jeszcze zanim wystąpią u Ciebie objawy.

Świerzb – objawy

Podstawowymi objawami świerzbu są:

  • Silne swędzenie, które jest zwykle gorsze w nocy. Małe dzieci i osoby starsze mają tendencję do najgorszego swędzenie;
  • Wysypka maleńkich pęcherzy lub owrzodzeń. Dzieci mają zwykle gorsze reakcje skórne niż dorośli.

Powyższe objawy świerzbu mają wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia:

  • pomiędzy palcami i na wewnętrznej stronie nadgarstków,
  • na krańcach łokci oraz pach,
  • wokół talii i pępka,
  • na pośladkach,
  • wokół sutków, pod piersiami oraz na ich bokach (u kobiet),
  • na narządach płciowych (u mężczyzn).
Objawy świerzbu na tułowiu - zdjęcie
Zdjęcie objawów świerzbu, autor: Fhgd

U niemowląt oraz małych dzieci, swędzenie i podrażnienie skóry może wystąpić  również na skórze głowy, szyi, twarzy, dłoniach i stopach.

W przypadku osób chorujących po raz pierwszy na świerzb może minąć nawet kilka tygodni zanim zacznie im dokuczać swędzenie skóry lub wysypka. Jeżeli ktoś chorował na tę chorobę wcześniej, to objawy prawdopodobnie ujawnią się nawet w ciągu kilku dni.

Istnieją także inne, nieczęsto spotykane objawy. Na przykład osoby, u których widoczne są łuszczące się lub skorupowate wrzody, mogą chorować na rzadką postać świerzbu zwaną świerzbem norweskim.

Diagnoza świerzbu

Zazwyczaj lekarz może zdiagnozować świerzb na podstawie wymienionych wcześniej objawów. Zarażenie się świerzbem jest szczególnie prawdopodobne, jeśli badany miał bliski kontakt z innymi ludźmi, którzy mieli takie same objawy.

Czasami może być przeprowadzony przez lekarza test w celu potwierdzenia zarażenia się świerzbem. Na przykład, lekarz może delikatnie zeskrobać trochę suchej skóry z ciała osoby potencjalnie zarażonej i przyjrzeć się jej przy pomocy mikroskopu w celu zbadania naskórka pod kątem obecności roztoczy.

Leczenie świerzbu, czyli jak to się robi.

Świerzb nie wyleczy się samoistnie. Aby się go pozbyć oraz zapobiec zarażaniu innych, należy użyć specjalnego kremu lub balsamu, który prawdopodobnie przypisze lekarz . W ciężkich przypadkach lekarz może także zalecić przyjęcie leku pod postacią tabletek.

Większość kremów lub balsamów nakłada się na prawie całe ciało, od szyi aż do stóp. Lek może być także stosowany na skórę głowy, twarzy i szyi, omijając jednak obszar wokół ust i oczu. W większości przypadków rozprowadzony na ciele lek pozostawia się na 8 do 14 godzin, a następnie zmywa się go.

Dzieci zazwyczaj mogą powrócić do żłobka lub szkoły już po zakończeniu leczenia.

Niektóre leki na świerzb nie są bezpieczne dla dzieci, osób starszych lub kobiet, które są w ciąży lub karmią piersią. Aby uniknąć niebezpiecznych skutków ubocznych, należy zawsze stosować się do zaleceń lekarza.

Jeśli chorujesz na świerzb to zarówno Ty, jak i każdy z kim masz bliski kontakt, powinniście być leczeni w tym samym czasie. Dzięki temu pasożyty nie są przenoszone tam i z powrotem od osoby do osoby. Dopóki świerzb i jego objawy nie zanikną należy unikać bliskiego kontaktu z kimkolwiek i nie dzielić się żadnymi rzeczami osobistymi.

Aby upewnić się, że wszystkie świerzbowce zginą:

  • wypierz wszystkie ubrania, pościel i ręczniki, które używane były na 3 dni przed rozpoczęciem leczenia. Używaj gorącej wody w suszarce. Można także zamknąć pranie w szczelnej plastikowej torbie na 3 do 7 dni.
  • wyczyść i dokładnie odkurz pomieszczenie lub pomieszczenia w których przebywała osoba chora na świerzb.

Po zakończeniu leczenia swędzenie trwa zazwyczaj kolejne 2 do 4 tygodni. Tak długi czas jest wymagany, aby ciało zregenerowało się do stanu sprzed reakcji alergicznej wywołanej przez roztocza. Leki przeciwhistaminowe, kremy sterydowe lub w ciężkich przypadkach sterydy w postaci pigułek, mogą pomóc złagodzić swędzenie. Przed użyciem tych leków, porozmawiaj jednak z lekarzem o tym, co jest najlepsze dla Ciebie lub Twojego dziecka.

Dalsze leczenie może być konieczne, jeśli po 4 tygodniach nadal występują u Ciebie objawy tej choroby.

autor wideo: My Core Competency is Competency

Treść artykułu została skonsultowana z lekarzem