Choroby i zaburzenia

Szkarlatyna

Czym jest szkarlatyna?

Paciorkowiec ropny Autor: Quibik / PHIL
Autor: Quibik / PHIL

Szkarlatyna (płonica) to rzadka choroba bakteryjna powodująca różowo-czerwoną wysypkę. Wysypka ta ma fakturę przypominającą papier ścierny. Szkarlatyna dotyka głównie dzieci między 2 a 10 rokiem życia. Choroba ta powodowana jest zakażeniem bakteriami paciorkowców grupy A – tej samej bakterii, która jest przyczyną anginy.

Uwaga! Dziecko, u którego podejrzewa się wystąpienie szkarlatyny powinno otrzymać pomoc medyczną tak szybko jak to możliwe. Skonsultuj się z lekarzem, jeżeli zauważysz pierwsze objawy tej choroby, zwłaszcza w przypadku, gdy dziecko przechodziło w ostatnim czasie anginę. Nieleczona szkarlatyna może wywołać poważne powikłania dotyczące serca, nerek oraz innych narządów.

Objawy szkarlatyny

Objawy płonicy (szkarlatyny) zazwyczaj pojawiają się 3 dni po kontakcie z chorą osobą, chociaż okres inkubacji może wynosić od 1 do nawet 7 dni. Objawami są zazwyczaj bardzo wysoka temperatura (ponad 38 stopni Celsjusza) oraz mocny ból gardła.

Innymi objawami mogą być:

  • nudności,
  • dreszcze,
  • wymioty,
  • ból głowy,
  • ból brzucha,
  • powiększenie węzłów chłonnych.

Charakterystyczna, szkarłatna wysypka pojawia się najpierw na szyi i klatce piersiowej, a następnie na całym ciele. W obszarach fałdów skóry (pach oraz zgięć na łokciach i pachwinie) wysypka ma często kolor jasnoczerwony. Język natomiast puchnie i także przybiera jasnoczerwony kolor. Po 2 do 7 dniach wysypka zwykle znika, jednak obrzęk języka może pozostać obecny nawet przez kilka dni.

Po zniknięciu wysypki może wystąpić łuszczenie się skóry wokół końców palców u rąk i nóg oraz w okolicy pachwiny.

Jak rozpoznać czy dziecko zachorowało na szkarlatynę?

Autor: Jbarta
Autor: Jbarta

Lekarz rodzinny powinien zbadać dziecko w celu znalezienia charakterystycznej wysypki, zmian na języku (tzw. malinowy lub truskawkowy język) oraz na gardle. Lekarz prawdopodobnie pobierze wymaz z gardła i wyśle go do laboratorium w celu zbadania go pod kątem obecności bakterii paciorkowców.

Leczenie szkarlatyny

Jeżeli uważasz, że Twoje dziecko może chorować na płonicę to należy w pierwszej kolejności niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza. Często zalecane jest leczenie antybiotykami, aby przyspieszyć powrót do zdrowia i zmniejszyć ryzyko powikłań. Wraz z przyjęciem antybiotyków dziecko powinno dużo leżeć w łóżku i pić sporo płynów. Mogą także zostać zalecone leki z paracetamolem lub odpowiednie balsamy.

Pamiętaj: nie należy podawać aspiryny chorym osobom poniżej 16 roku życia. Może ona spowodować zespół Reye’a – rzadką, lecz potencjalnie śmiertelną chorobę wątroby.

Dzieci nie należy zaprowadzać do szkoły. Należy także unikać ich kontaktu z innymi dziećmi przez co najmniej 24 godziny od rozpoczęcia leczenia antybiotykami. Inni członkowie rodziny powinni być również zbadani i leczeni, jeśli zajdzie taka konieczność.

Przyczyny szkarlatyny

Szkarlatyna jest zaraźliwa i może zaatakować gdy:

  • wdychasz bakterie w powietrzu kropelek pochodzących z kaszlu lub kichania zakażonej osoby,
  • dotykasz skóry osoby z zakażeniem skóry,
  • dzielisz się zanieczyszczonymi ręcznikami, ubraniami lub pościelą.

Płonica może być również rozpowszechniana przez ludzi, którzy mają bakterie w gardle, ale nie wykazują żadnych objawów (tzw. nosiciele). Objawy szkarlatyny ujawnią się tylko jeśli osoba zarażona jest wrażliwa na toksyny uwalniane przez bakterie paciorkowców.

Jak możesz zapobiec szkarlatynie?

Unikaj ludzi, którzy mogli zostać zainfekowani paciorkowcem. Często myj ręce i nie dziel się naczyniami i sztućcami z obcymi osobami.

Treść artykułu została skonsultowana z lekarzem