Artykuły partnerów

Trzy możliwe przyczyny potówek u dziecka

Potówki to przypadłość skórna, która dotyka większość dzieci w okresie niemowlęcym. Jeżeli i u Twojego malucha pojawiły się tego rodzaju zmiany skórne, poznaj przyczyny ich powstawania. Dzięki temu nie tylko szybko je wyeliminujesz, ale także zapobiegniesz ich pojawieniu się w przyszłości.

Potówki to zmiany skórne, które przyjmują postać czerwonych pęcherzyków lub krostek. Zlokalizowane są najczęściej w fałdach skórnych, na szyi, twarzy, w pachwinach, na pośladkach.

Potówki – główne przyczyny

Pośrednią przyczyną potówek są niedojrzałe gruczoły potowe, które w pierwszych miesiącach życia nie funkcjonują tak jak powinny. Nie radzą sobie z wysoką temperaturą ciała i wysoką temperaturą otoczenia, co skutkuje pojawieniem się na skórze charakterystycznej wysypki.

1. Przegrzewanie malucha

Podstawową przyczyną zmian skórnych u niemowląt jest ubieranie dziecka nieadekwatnie do temperatury na zewnątrz. Zakładanie nieprzewiewnej odzieży oraz szczelne okrywanie malucha utrudnia prawidłową wentylację i prowadzi do wzmożonego pocenia.

2. Zbyt wysoka temperatura otoczenia

Wielu rodziców zwiększa temperaturę powietrza w pomieszczeniach, w których przebywa niemowlę. Gdy jest zbyt gorąco, dziecko bardzo szybko się poci.

3. Nieprawidłowa pielęgnacja skóry

Skutkiem nieprawidłowej pielęgnacji skóry mogą być tzw. potówki czerwone. Najczęściej rozwijają się one po miejscowym stosowaniu oliwki dziecięcej po kąpieli. Zawarte w tego rodzaju preparatach składniki olejowe utrudniają wydostawanie się potu na zewnątrz.

Potówkom można skutecznie zapobiec

Chociaż potówki są bardzo częstą przypadłością skórną występującą u niemowląt, można im skutecznie zapobiec. Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek, dzięki którym wysypka nie powinna się pojawić.

  • Nie ubieraj malucha zbyt ciepło – kieruj się zasadą, że niemowlęciu należy założyć o jedną (cienką) warstwę więcej niż osobie dorosłej.
  • Nie przegrzewaj dziecka podczas snu – niech piżama malucha będzie adekwatna do pory roku.
  • Pamiętaj, aby regularnie wietrzyć skórę niemowlęcia – zanim założysz pieluszkę, niech maluch chwilę poleży nago.
  • Postaw na pieluchy dobrej jakości – takie, które nie tylko będą chłonęły wilgoć, ale również pozwalały skórze oddychać.
  • Zadbaj o odpowiednią temperaturę w mieszkaniu – optymalna powinna utrzymywać się w granicach 19-21oC.
  • Zakładaj dziecku odzież wykonaną z naturalnych tkanin – najlepsza będzie bawełna bez syntetycznych domieszek.

Chociaż potówki zwykle mijają samoistnie, nie można ich bagatelizować. Jeżeli zmiany skórne mają postać zapalną, warto udać się do lekarza.

Zdjęcia dostarczone przez autora artykułu