Artykuły partnerów

Jak wybrać krem na trądzik różowaty?

Odpowiednio dobrany krem na trądzik różowaty to podstawa skutecznej walki z tą dolegliwością. To złożony problem, dlatego też w przypadku tego schorzenia trzeba działać kompleksowo. Z pewnością nie sprawdzą się kosmetyki do pielęgnacji cery z trądzikiem pospolitym. Dzieje się tak, ponieważ powody występowania obu chorób są zupełnie różne. W przypadku trądziku różowatego u źródeł problemu leży cera naczynkowa. To właśnie kruche, pękające i rozszerzone żyłki powodują powstawanie wyprysków. Dlatego też skuteczny krem musi działać nie tylko na same wypryski, ale też na problemy typowe dla cery naczynkowej. Najważniejszą zasadą jest czytanie składów umieszczonych na opakowaniach kosmetyków. Tylko w ten sposób będziemy w stanie wybrać najlepszy krem.

Czego unikać?

Zacznijmy od tego, czego kremy do twarzy nie powinny zawierać. Najogólniej mówiąc są to składniki chemiczne takie, jak: silikony, alkohol SLSy, sztuczne barwniki, emulgatory, PEGi, czy chemiczne substancje zapachowe. Mogą one podrażniać wrażliwą skórę potęgując pękanie naczynek. To z kolei będzie prowadzić do pogorszenia się trądziku różowatego. Niełatwo znaleźć krem pozbawiony jakichkolwiek chemikaliów, ale wysiłek włożony w poszukiwania na pewno się opłaci.

Jakich składników poszukiwać?

Dobry krem, który upora się z trądzikiem różowatym powinien swą recepturę opierać na naturalnych składnikach o zróżnicowanym działaniu. Zależy nam na pozbyciu się istoty problemu, a nie załagodzeniu objawów. Idealny krem musi zawierać składniki wzmacniające naczynia krwionośne, dzięki czemu wyeliminowana zostanie główna przyczyna pojawiania się wyprysków. Ekstrakt z ruszczyka kolczastego, ekstrakt z zielonej herbaty i glukonolakton to składniki, które pozytywnie wpłyną na stan naczynek. Dzięki nim żyłki będą mniej widoczne, a zaczerwienienia zostaną zredukowane.

Skuteczny krem musi zawierać też składniki o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym. Dzięki temu będzie bezpośrednio zwalczać wypryski. Poszukiwać możemy np. zawartości kwasu azelainowego, tlenku cynku, ichtiolu, czy też bisabololu. Dodatek tych substancji sprawi, że krem będzie aktywnie walczył z krostkami. Dodatkowo nadają się one do pielęgnacji cery wrażliwej i naczynkowej, ponieważ nie wysuszają nadmiernie skóry i nie powodują podrażnień.

Ostatnią pożądaną grupą składników są te o działaniu kojącym, jak na przykład: witamina E, betaina, olej z glistnika, czy ekstrakt z lukrecji. Doskonale sprawdzą w przypadku cery naczynkowej, ponieważ będą zapobiegać występowaniu podrażnień. W ten sposób unikniesz zaczerwienień. Takie składniki będą też łagodzić skórę poirytowaną wpływem czynników zewnętrznych, jak na przykład zanieczyszczenia powietrza.

Podsumowanie

Wybór idealnego kremu, który poradzi sobie z trądzikiem różowatym nie jest łatwy. Wymaga nieco zachodu, gdyż takich kosmetyków nie ma na rynku wiele. Za każdym razem trzeba czytać składy umieszczone na opakowaniach. Sięgać należy  po kosmetyki pozbawione substancji chemicznych, a zawierające jak najwięcej roślinnych wyciągów. Dla najlepszych efektów powinno się stosować krem zawierający trzy grupy składników: wzmacniające naczynka, przeciwzapalne oraz łagodzące.

Zdjęcia przesłane przez autora artykułu