Artykuły partnerów

Zadbaj o swoją skórę zimą

Zmiana pogody zdecydowanie nie sprzyja naszej skórze – za każdym razem, wychodząc z ciepłego domu na mroźne powietrze doznaje szoku. Nic więc dziwnego, że zaczyna się buntować – przesuszenia, wypryski, nadwrażliwość. Jak więc pielęgnować swoją skórę i jakie zabiegi wykonywać, by nic jej nie groziło?

Ochrona twarzy najważniejsza

W zależności od ilości czasu spędzanego na zimnym powietrzu, potrzebna będzie odpowiednia ilość substancji tłuszczowych (głównie lipidów) zawartych w kremie. Długotrwały chłód upośledza produkcję tych substancji zawartych w skórze, co powodować może jej odwodnienie, a także wzmacnia uczucie chłodu. Krem ochronny – gęsty, mazisty – wybierz, kiedy temperatura spada poniżej zera. Pamiętaj jednak, by po powrocie do domu usunąć jego warstwę, gdyż utrudnia skórze naturalną wymianę cieplną z otoczeniem. Dla cery tłustej i mieszanej odpowiedni będzie krem lżejszy lub emulsja – dzięki temu, że częściowo pokrywa ją warstwa sebum, sama broni się przed zimnem. Zimą unikaj stosowania mydła w kostce. Zamiast tego zdecyduj się na mleczko lub krem, zamiast wody używaj płynu micelarnego – wszystko po to, by dodatkowo nie wysuszać skóry.

Nie zapomnij o ustach

One równie bardzo potrzebują ochrony! Skóra warg jest bardziej narażona na wysuszenie, bo nie zawiera gruczołów łojowych. Zaopatrz się w balsam nawilżający i miej go ciągle przy sobie. Zaaplikuj kosmetyk również na noc, by umożliwić ustom regenerację. Jeśli zaś chcesz, by Twe wargi były gładkie, złuszczaj suchy naskórek peelingiem, który również nawilży usta, przez zawartość naturalnych olejów.

Dłonie, stopy i…cała reszta

Nie tylko twarz cierpi z powodu mrozu. Częstą dolegliwością bywa pierzchnięcie dłoni. Koniecznie smaruj je tłustym kremem po każdym myciu, a także przed wyjściem z domu. Także inne części ciała, wrażliwe na wysuszanie skóry, zimą reagują szorstkością i przebarwieniami. Poza stosowaniem balsamów nawilżających warto dodać do kąpieli olej roślinny (dostępny w kapsułkach), a w stopy wcieraj krem z masłem shea lub mocznikiem.

Ostrożnie na stoku

W górach powietrze jest bardziej suche, a mróz i silny wiatr mogą spowodować podrażnienia, a nawet odmrożenia skóry. Na narty zaaplikuj więc tłusty krem, zadbaj również o to, by chronił Cię przed promieniami UVA i UVB (filtr przynajmniej SPF 25). Nie zapomnij o goglach i okularach przeciwsłonecznych!

Po powrocie do ciepłego domu

Nie siadaj blisko kaloryferów i nie wkładaj zmarzniętych dłoni pod gorący strumień wody, by nie narażać swej skóry na szok termiczny – niech stopniowo oswaja się z ciepłem. Zimą unikaj również gorącej wody i energicznego wycierania twarzy ręcznikiem, by nie pozbawić naskórka warstwy wodno-lipidowej.

Pielęgnując skórę – przez cały rok, nie tylko zimą – pamiętaj, by dobierać kosmetyki uwzględniając swój wiek i rodzaj cery. Nie pomijaj również kluczowej kwestii jaką jest dieta, od której zależy wygląd i stan naszej skóry.

Szukając dla siebie preparatów pielęgnacyjnych, warto zajrzeć na stronę porownajtanio.pl – porównywarkę internetową, gdzie znajdziesz mnóstwo produktów licznych kategorii. Masz również możliwość porównania ich cen i właściwości, a także wyboru na spokojnie, bez “sklepowego” pośpiechu.

Zdjęcie dostarczone przez autora artykułu