Po rozpoznaniu jaskry, specjalista za pomocą szczegółowych badań ocenia stopień jej zaawansowania, a następnie w dalszej, wieloletniej obserwacji określa tempo postępu choroby. W zależności od tego, w jakim stanie jest nerw wzrokowy i jaki jest poziom ciśnienia wewnątrzgałkowego dobiera się odpowiednie leczenie: krople do oczu, laseroterapię czy ewentualnie zabieg operacyjny. Wszystkie te działania mają ten sam cel – obniżenie ciśnienia w oku. Udowodniono naukowo, że tylko obniżenie ciśnienia może zahamować rozwój choroby.
Bywa niekiedy, że przy bardzo niewielkich zmianach chorobowych i braku postępu jaskry można poprzestać jedynie na obserwacji pacjenta, odbywając oczywiście regularnie wizyty kontrolne i wykonując badania obrazowe. Częstotliwość konsultacji i badań lekarz ustala indywidualnie dla każdego pacjenta; najczęściej jest to między 3 a 6 miesięcy.
Współpraca lekarz – pacjent
Współpraca pacjenta z lekarzem prowadzącym jest kluczem do sukcesu w leczeniu jaskry. Leczeniu, które zawsze trwa do końca życia. Opieka nad pacjentem powinna być oparta na wzajemnym zaufaniu. Już na wstępie lekarz powinien szczegółowo wyjaśnić istotę choroby, zrozumiale przedstawić jej ewentualny wpływ na życie chorego i zaplanować leczenie.
W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości, co do stosowanej terapii czy też działań niepożądanych używanych kropli, należy niezwłocznie poinformować o tym swojego okulistę. Trzeba także zgłosić mu wszelkie inne poważne choroby ogólne i przyjmowane leki, bo może mieć to istotny wpływ na przebieg procesu leczenia.
Nie można samemu zmieniać dawkowania ani przerywać stosowania leków – każda modyfikacja terapii musi odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza.
Jaskra jest chorobą na całe życie – nie da się całkowicie wyleczyć, ale można zahamować jej postęp i zachować dobre widzenie. Warunkiem jest stosowanie się do zaleceń okulisty – zarówno, jeśli chodzi o stałe, regularne przyjmowanie kropli do oka, jak i kontrole okresowe, które pozwalają stwierdzić, czy leczenie jest skuteczne, a postęp choroby zahamowany.