Odpowiednia redukcja masy ciała powinna być przeprowadzona w taki sposób, aby nie odbiło się to na naszym zdrowiu. Co to jednak oznacza w praktyce, jak planować redukcję i jak monitorować swoje zdrowie? Zdecydowanie najbezpieczniejszym sposobem odchudzania się jest wizyta u dietetyka oraz redukcja, która będzie powoli przeprowadzana pod okiem specjalisty. W przypadku, kiedy mamy do zrzucenia większą ilość kilogramów i jeśli planujemy redukcję na dłuższy czas- dietetyk może zalecić przeprowadzenie badań, które powiedzą nam coś więcej na temat obecnej, wyjściowej kondycji naszego organizmu. Analogicznie, jeśli planujemy przeprowadzenie redukcji na własną rękę- powinniśmy pomyśleć o tym, aby poprzedzić ją odpowiednią diagnostyką. Jakie badania warto wykonać?
Badania najbardziej zalecane do wykonania przed redukcją
Badania te należą niejako do podstawowych badań, które pozwalają określić ewentualne niedobory witamin i minerałów, ustalić poziom ważnych hormonów, zdiagnozować problem z cholesterolem czy z cukrem. Chcąc już na starcie rozpocząć swoją przygodę z odchudzaniem pod okiem specjalisty warto odwiedzić stronę https://projektzdrowie.info/ i zapisać się na pierwszą, darmową konsultację ze specjalistą. Badania te mogą też być niezwykle pomocne przy ustalaniu odpowiedniej diety. Dobrze, aby uwzględniała ona ewentualne problemy z gospodarką cukrową czy zbyt dużym poziomem złego cholesterolu. A na liście badań zalecanych do wykonania znajduje się:
- Morfologia krwi obwodowej- badanie pod kątem ilościowym i jakościowym. Oznaczenie poziomu ważnych pierwiastków takich jak żelazo, magnez, potas. Badanie pod kątem ewentualnych niedoborów witamin z grupy B.
- Lipidogram- oznaczenie poziomu złego i dobrego cholesterolu.
- Oznaczenie glukozy na czczo, co pozwala zdiagnozować ewentualne problemy z gospodarką cukrową. Badanie poziomu insuliny.
- Badanie hormonów tarczycy, w tym oznaczenie poziomu TSH i ft4. Hormony te bardzo mocno oddziałują na cały proces redukcji, a niewyregulowana tarczyca może skutecznie udaremniać wszelkie wysiłki.
- Badanie kreatyniny, która jest wyznacznikiem tego, w jaki sposób przebiega praca nerek.
- Opcjonalne, ale równie ważne jest badanie poziomu witaminy D. W miesiącach zimowych zaleca się bowiem jej suplementację, gdyż organizm nie jest w stanie sobie jej wytworzyć samodzielnie. Niezwykle trudne jest też dostarczenie tej witaminy organizmowi w odpowiedniej, potrzebnej mu ilości bezpośrednio z diety.
Badania te najlepiej jest powtórzyć zaraz po skończonej redukcji lub też jeśli będzie ona trwała dłużej- przynajmniej po około pół roku jej trwania. Oczywiście, zalecane jest także przeprowadzenie dodatkowych badań zawsze, kiedy nasze samopoczucie ulega pogorszeniu i mamy podejrzenia, co do tego, czy w naszym organizmie nie ma czasem jakichś niedoborów. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia będzie też wyższe w przypadku, kiedy samodzielnie komponujemy swoją dietę. Będąc bowiem pod opieką dietetyka możemy liczyć na indywidualnie ułożony jadłospis, który będzie zawierał w sobie wszystkie ważne makroskładniki w odpowiednich proporcjach. Taki jadłospis będzie też dobrze dobrany pod kątem naszego dziennego zapotrzebowania energetycznego.