Udar mózgu to tragedia w rodzinie. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w rozwiniętych krajach, tuż obok chorób serca oraz nowotworów. Szybka reakcja, diagnoza oraz leczenie, mogą uratować życie pacjenta, jednak odzyskanie sprawności po udarze mózgu, wymagać będzie troskliwej opieki, która prawdopodobnie spadnie na barki najbliższych. Jak należycie roztoczyć opiekę nad osobą dotkniętą udarem mózgu? Kto może nam w tym pomóc? Odpowiedzi poniżej.
Udar mózgu – jakie powoduje problemy?
Po przebytym udarze, pacjent może jeszcze przez długi czas mierzyć się z wieloma problemami, znacznie utrudniającymi funkcjonowanie. Należą do nich między innymi trudności poruszaniu się, problemy z przełykaniem, powikłania ze strony układu oddechowego, zaburzenia czucia, infekcje układu moczowego oraz inne nieprzyjemne dolegliwości. Ponadto mogą pojawić się psychologiczne zaburzenia, będące wynikiem przebytej traumy.
Udar mózgu – opieka w domu
Opieka po udarze mózgu często wymaga zaangażowania ze strony całej rodziny. Przede wszystkim należy przygotować pomieszczenie, w którym chory będzie przebywał. Powinno uprościć zajmowanie się pacjentem, być dobrze oświetlone i wyposażone w specjalne łóżko szpitalne z poręczami i podwyższonym zagłówkiem, które ułatwi rehabilitację. Jeśli chory jest osobą leżącą, należy dbać o to, aby nie pojawiły się odleżyny. W tym celu warto zakupić odpowiedni materac. Potrzebny może okazać się także wózek inwalidzki. Bardzo ważne jest również wsparcie emocjonalne ze strony bliskich osób. Kontakt z rodziną, wspólne spędzanie czasu oraz o ile to możliwe, spacery, pomogą poszkodowanemu szybciej dojść do siebie.
Udar mózgu – gdzie szukać pomocy?
Rehabilitacja jest niezwykle ważnym etapem opieki nad osobą dotkniętą udarem mózgu, jednak powinna odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza. Warto porozumieć się z fundacją, wspierającą rodziny chorych, taką jak ta https://rehabilitacjaopole.pl/. Można tam uzyskać pomoc od darmowych godzin rehabilitacji, po wsparcie w organizacji zbiórki na leczenie.