Niestety, nadal spora część Polek i Polaków lekceważy rolę, jaką odgrywa dla naszego zdrowia odpowiednia profilaktyka. Prawda jest taka, że wiele chorób można wykryć odpowiednio wcześnie, zapobiec ich rozwojowi, a dzięki temu dłużej cieszyć się zdrowiem. Jednym z badań, które warto przeprowadzać, jest doppler tętnic szyjnych. Nie słyszałeś nigdy o nim? Chciałbyś wiedzieć, jakie nieprawidłowości pomaga wykryć? Kiedy powinno się poddać temu badaniu i jak ono przebiega? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, przeczytaj nasz artykuł! I pamiętaj: profilaktyka może przedłużyć Ci życie!
Doppler tętnic szyjnych – opis badania
Doppler tętnic szyjnych to nic innego jak ocena ultrasonograficzna tętnic i żył, która możliwa jest dzięki tak zwanemu efektowi Dopplera. Polega on na zmianie częstotliwości fali ultradźwiękowej po odbiciu od poruszających się krwinek. Zmiany te rejestrowane są przez aparat USG, przetwarzane, a następnie widoczne na monitorze.
Doppler tętnic szyjnych to badanie profilaktyczne. Po co się je wykonuje? Aby oszacować stopień zwężenia tętnic, za który odpowiedzialne jest odkładanie płytki miażdżycowej. Dzięki dopplerowi tętnic szyjnych można wcześnie wykryć ten proces i wdrożyć odpowiednie leczenie. W ten sposób minimalizuje się ryzyko udaru mózgu
Jak przygotować się do badania? Jak ono przebiega?
Zastanawiasz się, czy doppler tętnic szyjnych wymaga specjalnego przygotowania? Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie! Jedyne, czego pacjent powinien unikać, to zakładanie czegokolwiek, co może utrudniać dostęp do szyi. Nie wkładaj więc bluzek z wysokim golfem lub dużym kołnierzem. Zdjąć należy również wszelkiego rodzaju naszyjniki. Pamiętaj też, aby przynieść na badanie swoją dotychczasową dokumentację medyczną, aby lekarz miał do niej wgląd.
Badanie doppler tętnic szyjnych trwa około 15 minut, jest proste, bezbolesne i nieinwazyjne. Podczas badania pacjent leży na plecach, a lekarz często prosi go o odchylenie głowy do tyłu – ułatwia to dostęp do tętnic szyjnych. Małą głowicę aparatu specjalista porywa żelem, a następnie wykonuje USG po obu stronach szyi – tam, gdzie przebiegają tętnice. Zazwyczaj podczas badania, jakim jest doppler tętnic szyjnych, lekarz na bieżąco opisuje to, co widzi na monitorze. Mówi pacjentowi, w jakim stopniu naczynia są zwężone, na jak długim odcinku oraz, czy występują blaszki miażdżycowe. Specjalista opowiada także, jakie zagrożenia dla zdrowia występują i oczywiście przedstawia propozycję leczenia.
Kto powinien wykonać doppler tętnic szyjnych?
Istnieją szczególne wskazania do przeprowadzenie opisywanego badania. Pacjent jest na nie kierowany między innymi, gdy w wywiadzie z lekarzem zgłosił przebyty udar lub atak niedokrwienny. Również wystąpienie przypadku udaru mózgu czy zawału serca w rodzinie pacjenta jest wskazaniem do badania. Poza tym doppler tętnic szyjnych wykonać powinny między innymi osoby chore na miażdżycę, nadciśnienie, wysoki cholesterol, cukrzycę. Badanie można wykonywać tak często, jak jest to konieczne. Jest ono całkowicie bezpieczne, nie odczuwa się po nim żadnych nieprzyjemnych dolegliwości.
Regularne badania – klucz do tego, aby cieszyć się zdrowiem na dłużej
Niestety prawda jest taka, że większość z nas, nawet tych w dojrzałym wieku, do specjalisty kieruje się wyłącznie wtedy, gdy pojawiają się dokuczliwe objawy i nie sposób dłużej zwlekać z wizytą. Narażamy się w ten sposób na zbyt późną diagnozę, która skutkować może nie tylko trudniejszym i dłuższym leczeniem, ale też niestety w niektórych przypadkach – brakiem możliwości leczenia. Dlatego tak ważne jest, aby wraz z mijającym czasem dodawać do swojego kalendarza regularne wizyty kontrolne u lekarza i badania – w tym także doppler tętnic szyjnych.