Pandemia Covid-19 miała wpływ na wiele aspektów naszego życia. Przystosowanie szpitali na potrzeby zachorowań na kolejne mutacje wirusa, spowodowały, że leczenie pozostałych chorób zeszło na dalszy plan. Podobnie stało się z leczeniem zaćmy w Polsce, choć i przed pojawieniem Covid-19, sytuacja wcale nie wyglądała lepiej.
Z tego powodu chorzy coraz częściej szukają alternatywy do wykonywania zabiegów narządu wzroku poza granicami naszego kraju. Bardzo popularna jest ostatnimi czasy operacja zaćmy w Czechach.
Zalety operacji zaćmy w Czechach
Wszelkie wady wzroku wymagają natychmiastowej ingerencji specjalisty, aby wada nie doprowadziła do dalszych uszkodzeń lub całkowitej utraty wzroku. Z tego powodu termin operacji ma tak duże znaczenie. W Polsce na operację zaćmy trzeba czekać od roku do dwóch lat. Jednak mimo wszystko część pacjentów obawia się operacji za granicą. Powodem jest nie tylko konieczność wyjazdu do innego państwa, ale również koszty związane z operacją. Mamy dla Was dobrą wiadomość. Pacjenci z Polski, dzięki unijnej dyrektywie o transgranicznej opiece medycznej mogą skorzystać z leczenia zaćmy za granicą w ramach refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia. Pacjenci otrzymują całkowity zwrot kosztów leczenia, a większość klinik wszelkie formalności związane z otrzymaniem refundacji bierze na siebie. Co więcej nie trzeba wydawać na operację ani złotówki, żeby doszła ona do skutku. Jedynym kosztem, jaki należy ponieść to opłaty za transport.
Procedura operacji zaćmy w Czechach
Procedura kwalifikacji do zabiegu usunięcia katarakty w Czechach jest uproszczona do tego stopnia, aby nie generować kosztów związanych z wyjazdem za granicę. W pierwszej kolejności zalecany jest kontakt z konsultantem danej kliniki, który opowie o zabiegu, przedstawi szczegóły oferty i ustali dogodny termin wizyty z okulistą. Nie trzeba martwić się o odległe terminy wizyty kwalifikującej do zabiegu i samej operacji. Odbywają się one jednego dnia. Na życzenie klienta mogą zostać rozbite na poszczególne dni, a nawet niektóre kliniki oferują możliwość przeprowadzenia wizyty kwalifikującej w Polsce, w Warszawie.
Podczas wizyty kwalifikującej, wraz z lekarzem okulistą wybierzecie najlepszy wariant wszczepianej soczewki. Warto tutaj zaznaczyć, że nie wszystkie typy soczewek są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Do soczewek refundowanych zaliczymy tradycyjną soczewkę sferyczną, która umożliwia korektę ostrości wzorku w ramach jednej odległości, bieży lub dali. To oznacza, że po operacji będziemy widzieć ostro albo z odległości albo z bliska. Drugą sferę będziemy musieli korygować przy pomocy okularów. Oczywiście istnieje możliwość wszczepienia zaawansowanej soczewki, która będzie korygowała dwie lub trzy odległości, jednak trzeba się liczyć z dodatkową opłatą. Warto zastanowić się nad wyborem drugiej opcji, jeżeli chcemy kompleksowo wyleczyć wzrok i wyeliminować konieczność korzystania z okularów.
Profesjonalna opieka medyczna
W klinikach czeskich oferujących operację zaćmy mamy pewność, że przebywamy wśród pacjentów wyłącznie borykających się, problemami narządu wzroku, co w dobie pandemii jest istotnie ważne. Pobyt w klinice jest krótki i bezpieczny. Pacjentami opiekuje się polski personel medyczny, co daje możliwość zadawania pytań i eliminowania wątpliwości zarówno przed, jak i po operacji. Pacjenci operowani w Czechach otrzymują certyfikat wszczepianej soczewki, a także leki osłonowe. Dodatkowo mają zagwarantowany poczęstunek.