Niedrożność dróg oddechowych, katar, chrapanie, problemy z uchem to częste przypadłości wieku dziecięcego. Jak sobie z nimi radzić – to dylemat wielu rodziców. Krople, inhalacje, syropy? Kiedy mogą pomóc domowe sposoby, a kiedy warto udać się do laryngologa?
Laryngolog – pierwsza pomoc w gardłowej sprawie
Dzieciństwo to wiek beztroski i radości, ale też, coraz częściej wielu chorób i infekcji. Szczególnie narażone są na nie dzieci w żłobku, przedszkolu i szkole. Często bywa tak, że dziecko zupełnie zdrowe, już w pierwszym miesiącu w przedszkolu zaczyna chorować. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: maluch, który dotąd nie miał styczności z innymi dziećmi, dołącza nagle do większej grupy dzieci, a tym samym staje się narażony na wszystkie możliwe choroby. U wielu dzieci są to niegroźne infekcje, które można wyleczyć w domu, ale także u wielu, właśnie wtedy występuje, na przykład problem z przerostem migdałków. Może on dotyczyć migdałków podniebnych, jak i migdałka gardłowego., tzw, przerost trzeciego migdałka. Wszystkie migdałki pełnią bardzo ważną funkcję: chronią organizm przed grzybami, wirusami i bakteriami. Niestety, u małych dzieci może dojść do patologicznego przerostu trzeciego migdałka, na skutek powracających infekcji.
Laryngologia dziecięca – kiedy udać się do lekarza
Nie każda infekcja wymaga wizyty u specjalisty, ale w wielu przypadkach warto zasięgnąć konsultacji. Na pewno dobrze jest wspomagać dziecko domowymi sposobami; takimi jak podgrzewany olejek tymiankowy, wdychanie solanki czy regularne inhalacje. Dobrym pomysłem jest też udrożnianie nosa i uszu malucha odpowiednimi preparatami, a te należy skonsultować z lekarzem. Laryngologia dziecięca to krok w dobrym kierunku. Doświadczony laryngolog dokładnie zbada dziecko i jeśli jest to możliwe, najpierw zaleci kurację. Wiele takich kuracji opiera się na medycynie homeopatycznej, a więc bezpiecznej dla pacjenta. W razie wątpliwości lub niepewności należy bezwzględnie umówić się na wizytę do laryngologa, a nawet otolaryngologa, np. w klinice Otolaryngolodzy24. W miejscu takim jak to, można nie tylko poddać dziecko dokładnemu badaniu, ale też dowiedzieć się wielu przydanych informacji. Do otolaryngologa należy się wybrać, gdy dziecko często łapie infekcje, w tym nawracającą anginę, ma przewlekły katar, traci słuch, cierpi na bezdech senny, chrapie w nocy, oddycha ustami itp.. Wszystkie takie symptomy powinny być jak najszybciej wyłapane i skonsultowane z lekarzem specjalistą. W klinice Otolaryngolodzy24 pracują wykwalifikowani specjaliści z wyjątkowym podejściem do dzieci. Najlepiej jest skonsultować każdy problem i na podstawie diagnozy przemyśleć każdy kolejny krok.
„Operacja” to tylko rutynowy zabieg
Laryngologia dziecięca zapewnia rodzicom pełen wachlarz możliwości leczenia dziecka. Jednak wielu rodziców obawia się operacji wycięcia migdałków podniebnych, jak i migdałka gardłowego. W niektórych przypadkach taki zabieg połączony jest też z nacięciem błon bębenkowych, a wszystko odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Oczywiście, zarówno narkoza, jak i każda ingerencja w ludzki organizm wiąże się z ryzykiem, dlatego zawsze należy wziąć pod uwagę plusy i minusy takiej operacji. Jeśli maluch nie wykazuje niepokojących objawów, czasami warto spróbować wyleczyć infekcje domowymi sposobami, zwłaszcza w przypadku trzeciego migdałka, który samoistnie zanika po 6 roku życia. Jednak, gdy zachodzi taka potrzeba migdałek lepiej usunąć, pamiętając, że usunięcie migdałka jest rutynowym zabiegiem, wykonywanym w wielu placówkach na całym świecie. U dziecka, które na skutek przerostu migdałka utraciło słuch, istnieje ryzyko, że nigdy tego słuchu nie odzyska. Wówczas jedynym ratunkiem jest zabieg usunięcia migdałka z podcięciem błon bębenkowych. Udrożnienie kanału słuchowego u dziecka jest bardzo ważne, bo pozwala na odzyskanie słyszalności w 100 procentach. Po całym zabiegu dziecko szybko odzyskuje siły i dobre samopoczucie. Należy też pamiętać, że problemy laryngologiczne u dziecka nie zawsze wiążą się z przerostem migdałków. Warto zasięgnąć profesjonalnej porady, żeby wykluczyć wątpliwości, przejść badania i podjąć odpowiednie leczenie.